نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد روش های پیشگیری طبیعی از بارداری کدامند؟
پیشگیری از بارداری ، پیشگیری طبیعی از بارداری
خیلی از زوج هایی که صاحب چند فرزند هستند و دیگر فرزندی نمی خواهند در مورد راه های “پیشگیری از بارداری” اطلاعات کافی ندارند و از راههای شیمیایی و مکانیکی برای جلوگیری استفاده می کنند. این روشها بسیار راحت بوده و کمی دقت نیاز دارد.

پیشگیری از بارداری به روش طبیعی

تنها افرادی که می توانند به راحتی جمعیت را کنترل کنند و از افزایش بی رویه آن جلوگیری کنند خانواده ها هستند.در روشهای پیشگیری طبیعی از بارداری که بدون استفاده از  وسایل و دستگاههای مکانیکی که تنظیم هورمون ها را تغییر می دهند فقط زمان لقاح مهم است.

پیشگیری طبیعی از بارداری

راههای پیشگیری طبیعی از بارداری های ناخواسته

در این روش باید زن و مرد در زمانی که سلول تخم آماده لقاح با اسپرم است، رابطه جنسی نداشته باشند. به طور متوسط تخمک ها در حدود روز چهاردهم (به علاوه و منهای 2) قبل از عادت ماهانه بعدی خانم آزاد می شوند. اما از آنجا که سلول تخم 3 تا 4 روز (6 تا 24 ساعت بعد از تخمک گذاری) و اسپرم هم 48 تا 72 ساعت زنده می ماند، زمان دقیقی که در آن زمان خانم می تواند باردار شود ربطی به ساعت و روز ندارد و در اصل هفته را شامل می شود.

مزایای کنترل طبیعی


• روش های طبیعی کنترل بارداری به طور معمول در مقایسه با روش های دیگر بسیار ارزان است مگر آنکه خانم بخواهد کیت تست تخمک گذاری خریداری کند.
• در این روش نیازی به دارو و استفاده از هورمون وجود ندارد.
• هیچ روش یا اتصالی توسط پزشک مورد نیاز نیست.

معایب پیشگیری از بارداری به صورت طبیعی


• در این روش تخمین دقیق زمان باروری خانم کمی مشکل است و همین موضوع شانس بارداری ناخواسته را بالا می برد.
• روش های طبیعی کنترل بارداری به اندازه دیگر روش ها موثر نیستند.

روش تقویمی


در روش تقویمی محاسبه دور باروری خانم متکی به یک تقویم است. براساس 12 قاعدگی قبلی، خانم 18 روز از کوتاهترین چرخه قاعدگی اش کم می کند تا اولین روز باروری اش مشخص شود. 11 روز هم از طولانی تریم چرخه قاعدگی کسر می کند تا آخرین روز باروری را تعیین کند. به این ترتیب تعداد روزهایی که طی آنها تخمک گذاری انجام می شود، مشخص می شود. این روش 80 درصد در پیشگیری از بارداری موثر است و اگر به تنهایی استفاده شود تقریبا ناکارآمد است.

روش مبتنی بر دمای پایه بدن


اساس این روش بر این است که دمای بدن خانم 12 تا 24 ساعت قبل از آزاد شدن تخمک از تخمدان کاهش پیدا می کند و دوباره زمانی که تخمک آزاد شد، افزایش پیدا می کند. متاسفانه این تفاوتدما زیاد نیست و تنها در حد یک درجه است. این روش مستلزم آن است که خانم هر روز قبل از خروج از رختخواب دمای بدنش را اندازه گیری کند. دماسنج ها مخصوص که حساسیت بالاتری نسبت به انواع دهانی دارد برای این منظور مناسب تر هستند. این اطلاعات باید یادداشت شوند. برای استفاده از این روش خانم از مانی که متوجه افت درجه حرارت شد از 48 تا 72 ساعت بعد از آن نباید ارتباط جنسی برقرار کند.

روش بررسی مخاط (موکوس)


این روش مستلزم احساس یا مشاهده تغییرات موکوسی دستگاه تناسلی خانم به ویژه در ناحیه دهانه رحم است. در صورت استفاده از این روش خانم باید از تغییراتی که تحت تاثیر استروژن در میانه چرخه قاعدگی ایجاد می شود، آگاه باشد. این تغییرات شامل افزایش مقدار موکوس شفاف، رقیق و کشدار دهانه رحم است. در این روش هر زمان که مخاط چسبناک یا نمناک شده باید از رابطه جنسی پرهیز کرد.

روش وابسته به علائم یا Symptothermal


این روش ترکیبی از روش تقویمی، دمای پایه بدن و بررسی موکوس است. در این روش نه تنها همه این عوامل در نظر گرفته میشود بلکه علائمی مانند دل درد خفیف و حساسیت به لمس سینه نیز در نظر گرفته می شود.

روش منقطع


در این روش مرد آلت تناسلی خود راازواژن خارج کرده و مایع انزال را بیرون از واژن و به دور از دستگاه تناسلی خارجی زن می ریزد. میزان موفقیت این روش حدود 75 تا 80 درصد گزارش شده است. اما بهتر است زوجین تا زمانی که مرد از استفاده درست این روش مطمئن نشده از یک روش پیشگیری دیگر نیز استفاده کنند.

کیت تخمک گذاری


یکی از روشها استفاده از کیت های تست تخمک گذاری است که برخی زوج ها برای روش طبیعی کنترل بارداری استفاده می کنند اما بسیار گران هستند و همین موضوع از نقاط ضعف بالقوه به کار بردن این روش است. برای برخی خانم ها نداشتن رابطه جنسی در زمان های خاص از ماه این روش را از نظر آنها ناکارامد کرده است. این کیت میزان هورمون جسم زرد را در ادرار اندازه گیری میکند. میزان این هورمون معمولا 20 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش پیدا می کند. همین موضوع می تواند خانم را از انجام رابطه جنسی بازدارد.

روش های پیشگیری طبیعی از بارداری کدامند؟

روش های پیشگیری طبیعی از بارداری کدامند؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 39
برگرفته از نی نی-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 36 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف