نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها پیشگیری از کمردرد در سفرهای نوروزی با ماشین
پیشگیری از کمردرد ، کمردرد هنگام رانندگی
اگر شما هم در مسافرت با ماشین و هنگام رانندگی دچار کمردرد میشوید در ادامه راه های پیشگیری از آن را مشاهده کنید.

پیشگیری از کمردرد هنگام رانندگی

از عوامل اصلی کمردرد حین سفر می توان به نشستن مداوم و طولانی در اتومبیل، لرزش ها و ضربه های حین حرکت، جابجایی اجسام سنگین مثل حمل ساک و چمدان یا گذاشتن وسایل داخل صندوق عقب، باربند یا هل دادن یا پنچرگیری خودرو اشاره کرد. رانندگی به عنوان عامل خطر ایجاد کمردرد در افرادی که بیش از 4 تا 5 ساعت در روز رانندگی می کنند، شناخته شده است. احتمال ایجاد و شدت کمردرد در رانندگان زن بیشتر از رانندگان مرد است. در مسافرت های طولانی، رانندگی و حتی سرنشین بودن می تواند باعث بروز کمردرد یا حتی درد در سایر نقاط بدن شود.

برای پیشگیری از کمر درد در مسافرت نوروزی به خصوص برای رانندگان باید اصول صحیح نشستن را رعایت نموده و در مسافت های طولانی هر چند ساعتی نگه داشته پیاده روی کنید.

پیشگیری از کمردرد

کمردرد در مسافرت با ماشین

کمردرد مشکلی است که بعضی از مسافران در طول و یا انتهای سفر به آن مبتلا می شوند و رانندگانی هم که سابقه کمردرد دارند ، نگران برگشت درد در طول سفر و درگیر شدن با مشکلات آن هستند . رعایت بعضی از نکات در کاهش احتمال کمردرد در طول مسافرت و رفع این نگرانی ها کمک کننده است .
 هنگام تصمیم گرفتن به سفر و رانندگی، ابتدا باید از سالم بودن و درجه راحتی صندلی تان مطمئن شوید. برخی از رانندگان بدون رعایت مسائل ارگونومی و با تشخیص خود اقدام به تغییر یا تعویض صندلی اتومبیل می کنند که این اقدام گاهی نتیجه عکس دارد.
 
قبل از شروع رانندگی باید صندلی خودرویتان را تنظیم کرد. صندلی را نباید زیاد عقب کشید چراکه در این حالت سطح زانوها پایین تر از سطح ران قرار می گیرد و گودی کمر افزایش می یابد. در نتیجه درد و خستگی در ناحیه کمر ایجاد می کند. برای جلوگیری از کمردرد هنگام رانندگی باید صندلی را حداقل به میزانی که زانوها بالاتر از سطح ران قرار بگیرد، جلو کشید. در این حالت به دلیل وضعیت مناسب تر انحنای ستون فقرات و بازتر بودن سوراخ های بین مهره ای که محل خروج ریشه های عصبی است، احتمال فشار بر این ریشه ها هم کمتر می شود.
 
با این راهکارها سفرهای نوروزی را بدون کمردرد سپری کنید
دکتر کامران آزما متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و عضو هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران بیان کرد:علل ایجاد کمردرد در حین رانندگی متعدد بوده ولی عمدتا به فاکتورهای شخصی ، فیزیکی واصول ارگونومیک مرتبط است.
 
رانندگان و سرنشینانی که از قبل مستعد کمردرد باشند و به عبارتی واجد ریسک فاکتورهای ایجاد کمردرد باشند، احتمال ایجاد کمردرد در طول سفر در آنها بیشتر هست این فاکتور ها خود به دو دسته قابل تعدیل و غیر قابل تعدیل تقسیم می شوند.
 
پیشگیری از کمردرد

جلوگیری از کمردرد هنگام رانندگی

احتمال وقوع کمردرد هم در جوانان و هم بزرگسالان سیگاری بالاتر از افراد غیر سیگاریست، همچنین اشخاصی که از قبل زندگی کم تحرکی دارند و و از سطح آمادگی جسمانی کمتری برخوردارند، مستعد کمردرد هستند.
 در مسافرت و در رانندگی طولانی مدت هم احتمال کمردرد دراین افراد نسبت به افراد غیر سیگاری و در سطح بالاتر آمادگی جسمانی بالاتر ، بیشتر است . سن و جنس از جمله رسیک فاکتورهای غیر قابل تعدیل کمردرد هستند .
 
ابتلا به کمردرد در رانندگان زن را بیشتر از مردان است، همچنین این احتمال با افزایش سن بالاتر می رود و در رانندگان و سرنشینان مسن تر نسبت به جوانان این احتمال تا دو برابر افزایش می یابد . موارد دیگری هم در ذیل فاکتور های شخصی مطرح هست ، از جمله وضعیت نا مناسب ساختار قامتی و عادات بد در خصوص نشستن است.
 
 بدلیل ارتباط وضعیت نشستن مناسب با ارگونومی و صندلی می توان گفت از موارد مهم پیشگیری از کمردرد در مسافرت، صرف کمی وقت قبل از رانندگی جهت تنظیم صندلی خوردو مطابق جثه خود از نظر فاصله صندلی تا فرمان ، ارتقاع و زاویه های نشیمنگاه وقسمت پشتی است.
 میزان عقب بودن صندلی بایستی در حدی باشد که پاها نسبتا کشیده باشد و در عین حال در حدی نباشد که زانو ها در سطحی پایین ترمفصل ران قرار بگیرد و یا برای گرفتن فرمان مجبور به نشستن بدون تکیه باشید، همچنین بهتراست زاویه قسمت نشیمنگاه در حدود 10 تا 20 درجه به سمت عقب باشد .
 
مدت زمان رانندگی هم با میزان بروز کمردرد رابطه مستقیمی دارد و بهتر است در سفر های طولانی مدت هر 2 تا 3 ساعت توقف نموده و چند دقیقه ای پیاده و قدم بزنید.
 
در خصوص افراد با سابق کمردرد گاهی حتی یک ساعت رانندگی هم می تواند دردسر ساز باشد .انجام چند حرکت کششی ملایم قبل از رانندگی، گرم نگه داشتن ملایم عضلات کمر با گرم کردن برقی پشتی خودرو و یا استفاده از پد های حرارتی برقی و کیسه های آبگرم، استفاده از بالش و کوسن های مخصوص در جهت پرکردن گودی کمر سودمند است.

پیشگیری از کمردرد در سفرهای نوروزی با ماشین

پیشگیری از کمردرد در سفرهای نوروزی با ماشین
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف