نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت پیش بینی سرطان مری 10 سال جلوتر
سرطان ، تشخیص سرطان
محققان دانشگاه انگلستان با تولید اولین نمونه آشکارساز سلول های جهش یافته خون موسوم به آشکارساز دود، توانستند احتمال ابتلا به سرطان را تا 10 سال قبل از وقوع علائم اصلی پیش بینی کنند.
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1395
بازدید : 1,972 نفر

تشخیص زودهنگام سرطان مری

سرطان ، بیماری که با شنیدن اسمش ما را یاد درد های مزمن و درمان به صورت شیمیایی می اندازد . بیماری خطرناکی که با کم توجهی و درمان به موقع می تواند به راحتی جان فرد بیمار را بگیرد . متاسفانه این بیماری امروزه به صورت بسیار گسترده در سطح جهان و به خصوص ایران دیده می شود.

سرطان یعنی رشد ، تکثیر و گاهی انتشار غیر طبیعی سلولهای بدن. تمامی سرطانها دارای الگوی رشد مهارگسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند.

جسم انسان از میلیونها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم ، بافتهایی مانند ماهیچه ها ، استخوان و پوست را می سازند. اغلب سلولهای طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می شود، رشد و تولیدمثل می کنند و در نهایت می میرند. اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد ، بدن سالم می ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می کند. اما مشکلات ، زمانی شروع می شود که یک سلول طبیعی دچار " جهش " و یا تغییر شده و به سلول سرطانی تبدیل می شود.

یک سلول طبیعی ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به یک سلول سرطانی تبدیل شود.

محققان انگلیسی برای اولین بار روش نوین تشخیص زودهنگام سرطان با استفاده از شناسایی و شمارش سلول های جهش یافته را معرفی کردند.
 
پیش بینی سرطان

تشخیص سرطان مری 10 سال زودتر از ابتلا به آن

محققان دانشگاه سوانسی انگلستان با تولید اولین نمونه آشکارساز سلول های جهش یافته خون موسوم به آشکارساز دود، توانستند احتمال ابتلا به سرطان را تا 10 سال قبل از وقوع علائم اصلی پیش بینی کنند.


نمونه اولیه دستگاه تست خون قادر است تا هرگونه جهش در گلبول های قرمز خون را پس از چند ساعت تشخیص دهد.

اگرچه نمونه نخست آشکارساز جهش سلولی برای تشخیص سلول های مستعد در مری با موفقیت عمل کرد، اما محققان دانشگاه سوانسی امیدوارند تا در مرحله دوم سرطان پانکراس را هم قبل از مشاهده هرگونه علائم مشهود شناسایی کنند.

هزینه انجام تست پیش تشخیص سرطان نسبت به روش های رایج ارزان تر و با قیمت 35 پوند انجام می شود. با این روش سرطان قبل از بروز هرگونه علائم بالینی یعنی زمانی که فرد احساس سلامتی کامل می کند قابل تشخیص است.

تشخیص زودهنگام سرطان به افزایش انگیزه بیماران کمک شایانی می کند، چرا که در مراحل اولیه که سرطان هنوز گسترش نیافته، برداشت عضو مستعد توسط عمل جراحی با احتمال موفقیت بیشتری همراه است.

پروفسور گارت جنکینز، سرپرست این مطالعه عنوان کرد:دلیل نام گذاری تست تشخیص سرطان با دود به این خاطر است که همیشه دود نشان دهنده وجود آتش قبل از پیدایش شعله است. بنابراین روش جدید آشکارسازی سلول های جهش یافته قرمز خون نیز در نوع خود یک روش تشخیص زودهنگام حتی تا 10 سال قبل از بروز علائم بالینی سرطان است.

وی در ادامه افزود:تعداد سلول جهش یافته بدن افراد سالم در مقیاس یک در میلیون بسیار اندک است، اما در افراد مستعد سرطان این رقم تا 10 برابر افزایش می یابد.

پیش بینی سرطان مری 10 سال جلوتر

پیش بینی سرطان مری 10 سال جلوتر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف