دیگران چه می خوانند..؟
نمناک اخباراقتصاد پیش بینی کارشناسان از آینده قیمت مسکن
قیمت مسکن ، بازار مسکن
در حالی که بازار مسکن همچنان در رکود به سر می برد و حجم معاملات صورت گرفته در تیر ماه روند کاهشی داشته است کارشناسان اقتصادی معتقدند روند کنونی قیمت مسکن ادامه دار خواهد بود.
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1394
بازدید : 3,851 نفر

بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی در تیرماه سال 1394 متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 38.6 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 0.7 و 3.1 درصد کاهش نشان می دهد. در ادامه نگاهی به آینده قیمت مسکن داریم.

در ماه مورد گزارش، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 11.7 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 25.1 و 16.5 درصد کاهش نشان می دهد.
 
در تیرماه سال 1394 از میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 79.5 میلیون ریال به منطقه 1 و کمترین آن با 21.0 میلیون ریال به منطقه 17 تعلق داشته است.
 
این در حالی است که در تیر ماه دور پایانی مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در وین در حال برگزاری بود و این موضوع باعث تشدید فضای انتظاری در بازار مسکن شده بود. اما همزمان با پایان مذاکرات هسته ای و حصول توافق نهایی امیدواری ها به آینده بازار مسکن افزایش یافته است.
 
در این شرایط ایرج رهبر رییس کانون سراسری انبوه سازان تهران اظهار کرد:توافق جامع هسته ای تا یک سال آینده اثرات خود را بر بخش مسکن خواهد گذاشت. درست است که بخش مسکن مستقیماً به مذاکرات هسته ای وابسته نیست ولی با توجه به این که بیش از 30 درصد رونق هر بخش از اقتصاد به مسکن مرتبط است، اگر به هر دلیلی اقتصاد کشور به جریان بیفتد، مسکن بیشترین تأثیر را در گردش اقتصاد خواهد گذاشت.
 
وی افزود:بالا بودن هزینه های ساخت و پایین بودن توان خرید مردم از مشکلات اصلی بخش مسکن است که باید برطرف شود. می توان با پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت، قدرت خرید مردم را افزایش داد. الآن در کشورهای اروپایی و آمریکایی برای خرید مسکن حدود 90 درصد تسهیلات بانکی به شهروندان می دهند اما این رقم در ایران حدود 30 درصد است که باید تقویت شود.
 
رهبر با بیان این که تقویت بخش تولید مسکن، ضروری است، گفت:در حال حاضر عرضه کمتر از تقاضاست؛ اگر عرضه را زیاد کنیم صف تقاضا کمتر می شود و امکان افزایش قیمت هم پایین می آید.
 
رییس کانون سراسری انبوه سازان تهران، افزایش قیمت مسکن در آینده ی نزدیک را بعید دانست و گفت:افزایش و کاهش قیمت در بخش مسکن خیلی سریع اتفاق نمی افتد بلکه به تدریج رخ می دهد و خبر هم می کند، به همین دلیل می تواند کنترل شود.
 
همچنین حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در این رابطه گفت به طور کلی مناقشات بین المللی و سیاسی از عوامل اثرگذار بر اقتصاد مسکن است اما با توجه به ارتباط بخش مسکن با 1200 نوع شغل دیگر، اثراتی که تحولات این بخش ها بر اقتصاد مسکن ایجاد می کنند بسیار بیشتر از مذاکرات هسته ای است.
 
حسام عقبایی
 
عقبایی تاکید کرد شوک زمانی ایجاد می شود که یک سرمایه کلان آماده ورود به بازار مسکن باشد که چنین چیزی در اقتصاد ایران دیده نمی شود و غالب سرمایه ها در حوزه بانکی قرار دارد.
 
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران توصیه کرد:دولت فرصت سرمایه گذاری در بخش مسکن را مهیا کند. به گفته وی سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش مسکن باعث ایجاد اشتغال، رقابت و تولید بیشتر می شود که به کاهش قیمت ها منجر خواهد شد.
 
عقبایی اظهار کرد:تأثیر مذاکرات بر ایجاد رونق احتمالی در بخش مسکن حداقل 10 ماه زمان می برد که در بستر ارتباط بخش مسکن با بخش های مرتبط شکل می گیرد.

پیش بینی کارشناسان از آینده قیمت مسکن

برگرفته از نامه نیوز - /م
این مطلب مفید بود ؟ 9 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف