نمناک اخباردانشگاه پیش دانشگاهی 35 ساعته می شود
پیش دانشگاهی ، ساعت پیش دانشگاهی
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: از سال آینده دوره پیش دانشگاهی که تا کنون 24 ساعته بود، 35 ساعته خواهد شد.
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1396

افزایش ساعت پیش دانشگاهی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به افزایش بیش از 450 هزار نفری جمعیت دوره پیش دانشگاهی در سال تحصیلی آتی، گفت:از سال آینده دوره پیش دانشگاهی که تا کنون 24 ساعته بود، 35 ساعته خواهد شد.

علی زرافشان با اشاره به استلزامات و چالش های استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی آتی اظهار کرد:به سال آخر تغییرات ساختاری 3-3-6 می رسیم و سال آینده پایه دوازدهم در دوره دوم متوسطه مستقر خواهد شد.

وی افزود:قبلا پایه دوازدهم همان دوره پیش دانشگاهی و مخصوص شاخه نظری بود، اما در ساختار جدید برای همه شاخه ها و رشته هاست.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تا سال قبل 430 هزار دانش آموز در مقطع پیش دانشگاهی داشتیم گفت:این رقم در سال 97 به حدود 900 هزار نفر می رسد. در واقع سال آینده با افزایش بیش از 450 هزار نفری جمعیت دانش آموزی در این مقطع روبرو می شویم که باید فضا، تجهیزات و نیروی انسانی برای آنها فراهم شود.

زرافشان ادامه داد:از این میزان حدود 330 هزار نفر مربوط به شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش اند.

وی با بیان اینکه تا کنون در شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش دو پایه تخصصی داشتیم که با استقرار ساختار جدید این مقطع سه پایه خواهد شد، اظهار کرد:بر این اساس به فضا، هنرآموز و تجهیزات جدید نیاز پیدا می کنیم و باید ساماندهی کارگاه های هنرستانی نیز انجام شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش همچنین اعلام کرد:از سال آینده دوره پیش دانشگاهی که تا کنون 24 ساعته بود، 35 ساعته خواهد شد. نیروی انسانی برای این دوره 50 درصد افزایش می یابد و در واقع تغییراتی در مولفه های نیروی انسانی، فضا و تجهیزات خواهیم داشت.

به گفته وی، طبق جدول برنامه درسی، دوره پیش دانشگاهی 24 ساعته است اما دو سال گذشته در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شد که همه پایه ها 35 ساعته شوند، بر همین اساس دو سه درس جدید به این مقطع افزوده شد.

زرافشان افزود:از هم اکنون به حوزه جذب نیروی انسانی ورود کردیم و در حال بررسی ورودی های سال آینده هستیم، تراز نیروی انسانی را در سطح منطقه تعیین می کنیم و ساماندهی از طریق روش های جذب نیرو از محل فارغ التحصیلان دانشگاه های شهید رجایی و فرهنگیان و آزمون های استخدامی را دنبال می کنیم. مسلما برای سال آینده بخشی از نیروی مورد نیاز از طریق این روش ها و بخشی از طریق حق التدریس تأمین خواهد داشت.

وی در پاسخ به اینکه آیا با کمبود فضای فیزیکی در هنرستان ها روبرو نخواهید شد گفت:ساماندهی فضاها نیز در دستورکار قرار گرفته تا ظرفیت فعلی مدارس و هنرستان ها را با ظرفیت اسمی آن تطبیق دهیم و حداکثر بهره وری را داشته باشیم. احتمالا از روش های دیگری چون دو نوبته شدن هنرستان ها و افزایش خرید خدمات در شاخه کاردانش نیز استفاده خواهیم کرد.

پیش دانشگاهی 35 ساعته می شود

پیش دانشگاهی 35 ساعته می شود
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 2
برگرفته از ایسنا - /م
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف