نمناک اخبارپزشکی و سلامت پیوند لوزالمعده مصنوعی برای کودک 4 ساله + تصاویر
لوزالمعده ، لوزالمعده مصنوعی
پزشکان جراح در استرالیا برای درمان و مدیریت بیماری دیابت نوع یک از پیوند لوزالمعده مصنوعی برای کودک چهارساله استفاده کردند.
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1393

با طراحی لوزالمعده مصنوعی توسط از محققان در دانشگاه بوستون، یکی از کودکان استرالیایی مبتلا به بیماری دیابت نوع یک ، تحت عمل جراحی قرار گرفته و لوزالمعده مصنوعی به بدن وی پیوند زده شد.

پیوند لوزالمعده مصنوعی

این تکنولوژی توسط پمپ انسولین متصل به دستگاه نظارت بر گلوکز زیر پوست شکم کاشته می شود و پمپ خارجی دوم مخصوص گلوکاگون در اندازه تلفن همراه با چسب روی شکم چسبانده و به تلفن همراه متصل می شود. استفاده از تلفن همراه و دستگاه پمپ انسولین، به طور خودکار بر سطح قند خون نظارت کرده و دوز انسولین و گلوکاگون را به دفعات مورد نیاز را در بدن توزیع می کند.
در واقع این دستگاه با تقلید از لوزالمعده طبیعی، سطح انسولین بدن را با یک یا دو هورمون به صورت اتوماتیک تنظیم می کند.
 
لوزالمعده مصنوعی
 
در دیابت نوع یک، بدن قادر به پردازش درست قند خون نبوده و به اشتباه سلول های تولید کننده هورمون های انسولین و گلوکاگون  کنترل کننده قند خون  را نابود می کند. دیابت نوع یک به طور معمول در افراد جوان تر بیشتر شیوع پیدا می کند.
در دهه اخیر بیماری دیابت به یکی از مشکلات فراگیر درمانی همه جوامع تبدیل شده است
تعداد بالای مبتلایان به دیابت و روند رو به رشد آن، رقابت شدیدی در مؤسسات تحقیقاتی در سراسر دنیا بر سر گسترش روش های درمانی ایجاد کرده است.
آنچه موجب عوارض بلندمدت بیماری دیابت است، در حقیقت بالا بودن قند خون به مدت طولانی و همین طور نوسانات زیاد قند خون در بیمار است.
دیابت در صورتی که درمان نشود باعث آسیب جدی به ارگان ها در دراز مدت، از جمله از دست دادن بینایی و نارسایی کلیه می شود و در برخی موارد نیز منجر به قطع یکی از اعضای بدن می شود.

پیوند لوزالمعده مصنوعی برای کودک 4 ساله + تصاویر

پیوند لوزالمعده مصنوعی برای کودک 4 ساله + تصاویر
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 14
منبع : نمناک-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 10 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف