نمناک اخبارپزشکی و سلامت ماجرای صد و یازدهمین پیوند کبد در ایران + تصاویر
پیوند کبد ، پیوند کبد در ایران
انجام یکصد و یازدهمین عمل جراحی پیوند کبد در بیمارستان طالقانی یک دیگر از جراحی های موفقیت آمیز و دلهره آور در ایران بود که باعث شد تا رکورد جدیدی در پیوند کبد ثبت شود.
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1395

یکصد و یازدهمین عمل پیوند کبد در ایران

یکصدویازدهمین عمل پیوند کبد در بیمارستان آیت ا... طالقانی با موفقیت انجام شد. لحظه های نفس گیر پیوند کبد در اتاق عمل و زنده ماندن بیمار در عمل،باعث شد تا رکورد جدیدی در پیوند کبد ثبت شود.

پیوند کبد

پیوند کبد

حدود ساعت 14در تماسی با سیدمحمدرضا نجات الهی متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی کبد مجاری صفراوی و پیوند اعضا مطلع شدیم که برای برای انجام عمل کبد پیوندی از یک بیمار مرگ مغزی در مسیر بیمارستان سینا است.
پیوند کبد
 
 
عضو پیوندی متعلق به پسری 18 ساله بود که متاسفانه دچار مرگ مغزی شده بود.
 
حوالی ساعت 17 به محض ورود دکتر به بیمارستان آیت ا... طالقانی در بیمارستان حاضر شدیم.
 
به گفته دکتر امیری مسوول هماهنگ کننده واحد پیوند کبد بیمارستان، قرار شد کبد به دختر 23 ساله ای که دچار بیماری هایپراگزالوری بود، پیوند زده شود. این بیماری در پی نقص ژنتیکی ایجاد می شود که در ساختن آنزیم هایی که کار متابولیزم را در کبد عهداه دار هستند رخ می دهد وباعث می شود کلسیم در بافت های مختلف بدن رسوب کند.
 
پیوند کبد
 
 
کبد اهدا شده در شرایط خاص برای انتقال نگه داشته می شد. این عمل جراحی بزرگ ساعت 20 شب با حضور تیم جراحی با حضور دو متخصص بیهوشی، دو تکنسین بیهوشی، دو جراح پیوند کبد و کلیه با همراهی چهار دستیار جراحی، تعداد زیادی پرستار، پرستاران هماهنگ کننده، پرستار دستگاه crrt، هماهنگ کننده پیوند اعضا، هماهنگ کننده بخش پیوند کبد و دو نیروی خدماتی صورت گرفت.
 
دکتر نجات الهی به همراه دو دستیار خود مشغول کار در اتاق آماده سازی عضو پیوندی شدند. با رعایت فاصله چند متری از پزشک و تیم پیوند در حال نظاره این عمل پیوند شدیم.
 
زمانی که عمل تعویض دوکبد در حال انجام بود و کبد بیمار از بدن وی برداشته شد، طی مقایسه ای می شد از رنگ زرد کبد متوجه بیماری در این فرد شد.
 
عمل جراحی بسیار خسته کننده و طاقت فرسا بود و هماهنگی و کار گروهی میان اعضای تیم بسیار بالا؛ از ابتدای عمل دکترنجات الهی هر سه تا چهار دقیقه یکبار اعمال حیاتی بیمار را با متخصص بیهوشی چک کرد. گویا بین 10 تا 18 ساعت بنا به شرایط بیمار این عمل به طول می انجامد. در هر حال پیوند کبد یک عمل جراحی ماژور ( بزرگ) است که درصد ریسک آن بسیار بالا است و تمامی جوانب این عمل طولانی باید سنجیده شود از جمله پاهای بیمار، که به دلیل جلوگیری از لخته شدن خون و تورم با باند های کشی بسته می شود.
 
ساعت حدود 6صبح، عمل جراحی پیوند با موفقیت کامل انجام گرفته و تمامی تیم پیوند با خوشحالی وصف ناشدنی بالای سر بیمار حاضر میشوند. جالب است که تیم اتاق عمل در آماده سازی اتاق بیمار در بخش بیماران پیوندی هم با دیگر پرسنل همکاری می کنند و گویا خستگی در این کار معنا ندارد. تیم بزرگ پیوند طی شب گذشته بصورت شیفتی شاید مجموعا چیزی حدود 10 تا15 دقیقه استراحت کردند.
 
پزشکان به رویاهای این دختر 23 و خانواده او رنگ واقعیت بخشیدند.

ماجرای صد و یازدهمین پیوند کبد در ایران + تصاویر

ماجرای صد و یازدهمین پیوند کبد در ایران + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 6
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 6 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف