نمناک اخبارجامعه پیک نوروزی سال 97 تغییر کرد
پیک نوروزی ، پیک نوروزی 97
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش از جایگزین جدید برای پیک نوروزی در نوروز 97 خبر داد.
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1396

جایگزین پیک نوروزی هم آمد

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه داستان نویسی جایگزین پیک نوروزی می شود، گفت:در نوروز امسال 7.5 میلیون داستان تولید خواهد شد.
رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان زنده یاد علاقه مندان این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به نقش کلیدی رسانه ها در فرهنگسازی جامعه، اظهار داشت:فرصت کودکی با تصمیم وزیر آموزش و پرورش مبنی بر حذف آزمون در دوره ابتدایی، به کودکان این دوره بازگشت.
وی افزود:داستان نویسی جایگزین پیک نوروزی می شود و هفت و نیم میلیون داستان در نوروز امسال تولید خواهد شد.
حکیم زاده اضافه کرد:به دلیل طولانی بودن ایام نوروز، کودکان از فضای آموزشی دور می شوند و برای تقویت فعالیت هایی که در طول سال تحصیلی کمتر مورد توجه قرار می گیرد، این طرح اجرا می شود.
وی در خصوص پیک نوروزی و پیک شادی، ادامه داد:پیک نوروزی و پیک شادی از شکل متمرکز به شکل منطقه ای و مدرسه ای درآمد اما بررسی ها نشان داد که پیک نوروزی یک فرآیند فرسایشی شده بود و در تثبیت آموخته ها نقش موثری نداشت.
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص داستان نویسی در ایام نوروز، افزود:تلاش داریم با این روش با توجه به نقشی که داستان برای انتقال ارزش ها و تقویت قوه تخیل دارد، از این ابزار در بستر مناسبی برای رشد خلاقیت کودکان استفاده شود.
وی با بیان اینکه داستان شنیدن و داستان گفتن با توجه به سبک زندگی امروزی کاهش یافته یا یک طرفه و مجازی شده است، گفت:این طرح موجب تقویت توان گفتاری، شنیداری و ابتکار دانش آموزان خواهد شد.
حکیم زاده با اشاره به ویژگی های این طرح بیان داشت:انتخاب کتاب ها به صورت هدفمند خواهد بود و تلاش می شود فعالیت های یادگیری لذت بخش طراحی شود و متناسب با جنبه های رشد و ابعاد عاطفی دانش آموزان باشد ضمن اینکه استقلال دانش آموزان محور قرار بگیرد، به آداب و رسوم محلی و منطقه ای توجه خاصی شود و متناسب با شرایط ایام تعطیلات به گونه ای طراحی شود که دانش آموزان فرصت بازی و مسافرت را هم داشته باشند و از انجام این فعالیت ها لذت ببرند.
وی خاطر نشان کرد:این فعالیت نوروزی در سه قالب صورت می گیرد؛ خواندن کتاب داستان و تهیه خلاصه کتاب، روایت داستان و نوشتن یک داستان توسط دانش آموزان به انتخاب آنها انجام خواهد شد.
حکیم زاده افزود:دانش آموزان باید نام داستان، نویسنده، تاریخ انتشار و انتشارات در دو برگ خلاصه یادداشت کنند تا به مستند نویسی آنها کمک کنند و یا گزارش دید و بازدید را در قالب روایت گونه با ذکر جزئیات بنویسند.
وی ادامه داد:برای اینکه این فعالیت به شکل خوبی هدایت شود به همکاری معلمان دوره ابتدایی نیاز داریم.
وی با بیان اینکه امسال توزیع پیک نوروزی ممنوع است، گفت:از خیرین دعوت می کنیم برای ارسال این کتابها در مناطق محروم و عشایری کمک کنند؛ ویژگی های کتابهای مناسب را در دستورالعملی اعلام خواهیم کرد و کتابها از موسسات انتشاراتی مورد تایید انتخاب خواهد شد.
وی بیان داشت:داده های این طرح جمع آوری خواهد شد و در سطح کشوری مورد پایش قرار خواهد گرفت.
وی تصریح کرد:تلاش می کنیم که این طرح رقابتی نشود و آگاهی های لازم به اولیا و معلمان داده خواهد شد تا دانش آموزان در این طرح محور باشند و این طرح علاوه بر جدی گرفته شدن فعالیتی لذت بخش باشد.
پیک ها تبدیل به یک کلیشه شده بود و خلاقیت معلم و دانش آموز را از بین می برد و در مواردی گزارش هایی در خصوص سوءاستفاده سودجویان از پیک های نوروزی وجود داشت بنابراین لازم بود با طرح مناسبی جایگزین شود.

داستان نویسی جایگزین پیک نوروزی 97

پیک نوروزی سال 97 تغییر کرد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از فارس - /م
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف