امروزه مدل های چادر مشکی بسیار زیادی با نام و طرح های مختلفی در بازار وجود دارد که هر یک خصوصیات خاص خود را دارند.

انواع چادر مشکی زنانه و مشخصات و طراحی انواع آن

در گذشته بیشتر خانم ها از چادر های معمولی و ساده استفاده می کردند که دوخت ساده ای داشت و بسیاری از خانم ها طریقه دوخت آن را بلد بودند . اما رفته رفته مدل های جدید چادر به بازار آمده است که علاوه بر اینکه پوشش کاملی را برای بانوان ایجاد می کند ، استفاده از آنها نسبت به چادر معمولی راحت تر است و خانم ها با پوشیدن آنها بهتر می توانند در اجتماع ظاهر شوند.

این چادر ها که هم اکنون در بین خانم های جوان محبوبیت ویژه ای دارند در طرح های و اسامی مختلف وجود دارند که در ادامه این بخش از دنیای مد نمناک شما را با مدل های مختلف چادر و مزیت های هر یک از آنها آشنا می کنیم.

چند مدل چادر مشکی داریم؟

چادر ساده

یکی از معروف ترین و در عین حال ساده ترین نوع چادر مشکی چادر ساده هست که از یک قواره پارچه یعنی 5/4 متر با عرض 115- 110 سانت تشکیل می شود . برای دوخت این چادر این پارچه را به صورت دو تکه می دوزند . برخی از خانم ها برای اینکه بتوانند این نوع از چادر را راحت تر بپوشند به آن کش می دوزند.

چادر ملی

یکی از چادر های مورد علاقه خانم های بچه دار و دانشجو ، چادر ملی است که آزادی عمل بیشتری به آنها می دهد . این نوع چادر مانند چادر ساده ایرانی است و دارای آستین هایی برای بیرون آوردن دست ها می باشد . آستین این چادر ها را به صورت کلوش یا ساده می دوزند و یا در برخی مدل های چادر ملی آستین از آرنج به پایین است که آن را برای زیبایی بیشتر با حریر یا نوار و یا منجوق دوزی تزئین می کنند.

جلوی چادرهای ملی می تواند باز و یا به وسیله ی زیپ و دکمه مخفی بسته شود و انتخاب آن بستگی به سلیقه شما دارد. خانم ها با پوشیدن این چادر بهتر می توانند در فعالیت های اجتماعی مشارکت داشته باشند و یا خیلی بهتر رانندگی کنند.

 چادر مشکی

مشخصات چادر مشکی ملی

چادر دانشجویی

یکی دیگر از چادرهایی که کاملا شبیه چادر ساده ‎ی ایرانی است ، چادر دانشجویی می باشد و آنطور که در بخش دنیای مد نمناک اشاره کرده ایم تنها تفاوت این نوع چادر با چادر ساده این است که شکاف های در این چادر برای بیرون آوردن دست ها وجود دارد که بدون به هم زدن فرم چادر،می توانید برای انجام کارهایی مانند حمل کیف و یا گرفتن دست کودکتان به راحتی از دو دست خود استفاده کنید.

چادر دانشجویی

تفاوت چادر مشکی ساده با دانشجویی

چادر اماراتی

یکی از انواع چادرهای عربی ، چادر اماراتی می باشد که نسبت به سایر چادرهای مدل های عربی به علت داشتن آستین‎‎‏‎‏های 40 سانیمتری ،اندامی ترهستند.جلوی این چادر را می توان بر اساس سلیقه با زیپ یا دکمه بست اما در کل این چادرها جلو باز هستند.

چادر کمری

یکی از قدیمی ترین مدل های چادر در ایران که در دوران قاجار رواج فراوانی داشته است چادر کمری یا قاجاری می باشد . این چادر که از جلو دو تکه به نظر می رسد و از پشت یک سره است و با کمربندی گره می خورد را مانند پیراهن از سر می پوشند.

این چادر با کمربندی از پشت گره می خورد. بلندی قسمت بالایی چادر که دسته های آن است تا روی زانو می رسد ، این قسمت با کش روی سر ثابت می شود و در مدل دیگری از این چادر قسمت بالا مثل یک مقنعه ی آستین دار است. دو تکه بودن چادر زمانی که شخص رو بگیرد، مشخص نمی شود. مقدار پارچه ی به کار رفته در این نوع چادر به اندازه ی چادر ساده می باشد.

 چادر کمری

مدل چادر مشکی کمری یا قاجاری

چادر حجازی

یکی دیگر از مدل های زیبای چادر ، چادر حجازی است که شکل معمولی دارد و از زیر بغل برش می خورد و آستین در آن واضح تر دیده می شود. این مدل چادر مانند چادر لبنانی مورب بسته می شود و برای دوخت آن به 5 متر پارچه با عرض 180 سانتی متر احتیاج است.

چادر شال دار

چادرهای شال دار نوعی دیگری از چادر ها هستند که در بین خانم های جوان طرفداران زیادی دارند . این چادرها شبیه مانتو هایی هستند که به آنها شالی با یک زیپ مخفی وصل شده است . این چادر ها دونوع شال بلند و کوتاه دارند. بلندی شال در شال کوتاه تا آرنج دست و اندازه شال در چادر شال دار بلند تا مچ پا است.

چادر شال دار

چادر مشکی شال دار با شال بلند

چادر لبنانی

یکی از مدل های چادر که بسیار محبوب است مدل چادر لبنانی است که طراحی و زیبا و بخصوصی داردو علاوه بر پوشش کامل و مناسبی که برای بانوان ایجاد می کند دارای زیبایی ویژه ای است که آن را محبوب تر از چادرهای دیگر جلوه داده است و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در مدل اصلی این چادر اگر فردی که این چادر را به سر کرده ، دست هایش را باز کند، برای شما مانتوهای کلوش (خفاشی) تداعی می شود. این چادر آستین ندارد و روی آن قسمتی که به آن یک مچ 10 سانتی متری دوخته شده ، برای بیرون آوردن دست ها روی ایجاد گردیده است.

این چادر به کمک کش روی سر می ایستد . این چادر بسیار پوشیده است و می توان در زیر آن لباس راحتی را پوشید زیرا جلوی آن به صورت مورب یعنی چپ و راست بسته می شود بدین طریق که به لبه ی طرف راست چادر یک کش به اندازه مچ وصل است که باید آن را به دست چپ بیاندازید و سمت چپ چادرنیز همین کش را دارد که باید آن را به دست راست بیاندازید.

یک دکمه در زیر چانه و روی سینه این چادروجود دارد که بسته می شود بنابراین به هیچ وجه باز نیست. برای دوخت این چادر به 5/3 متر پارچه با عرض 180 سانتی متر احتیاج است.

چادر لبنانی

راهنمای خرید چادر مشکی لبنانی

چادر صدفی لبنانی

این مدل شبیه چادر لبنانی است و برای خانم های شاغل پوششی بسیار مناسب است . این چادر از جلو زیپ می خورد و در بالای آن مقنعه ای چانه دار دارد.

چادر عبایی یا جده

یکی از اصیل ترین مدل چادرهای عربی ، چادر عبایی یا جده است . این چادر همانطور که در دنیای مد نمناک مطرح شده است پوشش کاملی را برای بانوان ایجاد می نماید و سبب می شود که بانوان در این چادر راحت تر باشند زیرا این چادر که در بین اعراب به عبا معروف است پارچه زیادی به کار رفته و عرض زیادی نسبت به سایر مدل ها دارد.

 چادر عبایی یا جده

چادر مشکی عبایی یا جده از اصیل ترین چادرهای عربی 

جلابیب، چادری که ثبت ملی شد

اولین چادری بود که ثبت ملی شد چادر جلابیب یا جلباب نام دارد . این چادر مانند چادر ملی تنگ نیست و دارای آستین زیپ دار است که برای وضو زیپ آستین آن باز می شود . این چادر پوشش کاملی را برای بانوان ایجاد می کند و حتی می شود آن را بدون سر کردن روسری پوشید .

استفاده از اینچادر بسیار راحت است زیرا مانند چادر معمولی دست و پاگیر نیست . این چادر که از اولین ابتکارات طراحان داخلی و توسط خانم های ایرانی می باشد، چهارده ویژگی خاص دارد و تحول عظیمی در طراحی چادر محسوب می شود. گسترش و پذیرش این مدل طوری بوده است که راه اندازی سایتی را به نام خود در پی داشت.

 

آشنایی با 11 مدل چادر مشکی زنانه + معرفی کامل برای خرید

3.812
این مطلب مفید بود ؟93
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
نظرات
وبگردی