برنامه 90 دیشب به حادثه تاسف بار چاقوکشی در لیگ دسته اول و جراحت محمد آشتیانی بازیکن تیم آلومینیوم پرداخت. در ادامه خلاصه ای از برنامه نود شب گذشته را می خوانید.

چاقوکشی در زمین فوتبال و اتفاقات عجیب تر از آن هم در ورزش و فوتبالی که هر کسی در آن وارد می شود دور از انتظار نیست. بررسی آیین نامه های انظباطی هم که جای خود دارند. برنامه نود که به جرات یکی از صادق ترین برنامه ها در بیان مشکلات فوتبال ایران است دیشب بحث های داغی را داشته است که از قمه کشی در زمین فوتبال تا بررسی آیین نامه های انظباطی پیش رفتند.

آقای سعید مظفری زاده در ابتدای برنامه به عنوان کار شناس داوری، عادل فردوسی پور را تا میانه های برنامه همراهی کرد و پرسش پیامکی برنامه هم با توجه به در پیش بودن جام ملت های آسیا به نظرسنجی درخصوص نتیجه تیم ملی در استرالیا اختصاص داشت و بینندگان برنامه، باید یکی از گزینه های «حضور در فینال»، «حضور در بازی رده بندی»، «حضور در مرحله یک چهارم نهایی» و «حذف در مرحله گروهی» را انتخاب می کردند. 

فردوسی پور مثل همیشه  در ابتدای برنامه با اشاره به اتفاقات روز غیر ورزشی، درگذشت انوشیروان ارجمند را تسلیت گفت تا نود درجه اولین آیتم برنامه نود باشد که روی آنتن می رود. شوخی با سوشا مکانی، محسن بنگر و محسن فروزان که در هفته گذشته با نمایش ضعیفشان موجب به ثمر رسیدن چند گل عجیب بودند، از مهم ترین بخش های گزارش نود درجه بود. 
 
 خلاصه دو بازی سایپا و پیکان و سپاهان و گسترش فولاد پخش شد و بعد از بحث آماری مظفری زاده در خصوص بازی سایپا و پیکان اعلام کرد که داور یک پنالتی را به نفع پیکان اعلام نکرده است؛ اما مظفری زاده در بحث داوری دیدار سپاهان و گسترش که منجر به به ثمر رسیدن سریع ترین گل لیگ شد، اعلام کرد، عجله بازیکنان سپاهان موجب شد تا بازیکنان این تیم قبل از شروع بازی وارد زمین گسترش شوند و این حرکت که در به ثمر رسیدن گل خلعتبری موثر بوده، دلیل مردود بودن این گل است. به این ترتیب اشتباه داوری موجب ثبت سریع ترین گل لیگ شد. 
 
شرایط و وضعیت بحرانی باشگاه پرسپولیس بهانه ای شد تا قبل از پخش خلاصه بازی این تیم برابر فولاد، گزارشی از نابسامانی های این تیم پخش شود و در ادامه هم خلاصه بازی که با اشتباهات عجیب مدافع و دروازه بان این تیم منجر به پیروزی فولاد خوزستان شد، روی آنتن رفت.
 
بخش زیبای انالیزی برنامه نود در ابتدا با توجه به عملکرد ضعیف دروازه بان های پرسپولیس در این فصل به بررسی آماری عملکرد نیلسون و سوشا مکانی پرداخت. بررسی آماری دروازه بان های پرسپولیس در چند سال اخیر، نشان داد که هر وقت پرسپولیس از یک دروازه بان مطمئن بهرمند بوده، بهتر نتیجه گرفته و عملکرد ضعیف دروازه و خط دفاعی این تیم زمانی بوده که از دو دروازه بان هم سطح و مدل گردشی استفاده کرده است. 
 
در قسمت گزارش ایران نود این هفته به پخش بخش دوم سفر گزارشگر نود به آبادان پرداخت که در آن علاوه بر شوخی با «عینک ری بن» آبادانی ها با فوتبالیست های نظیر امید شریفی نسب، لطیف جنامی و ابراهیم تهامی هم گفت وگو کرد. برنامه 90 دیشب اما یک آیتم ویژه داشت؛ ملاقات با حشمت مهاجرانی در امجدیه. سرمربی مشهور ایرانی که اولین بار ایران را به جام جهانی 1978  آرژانتین رساند و در آن بازی ها توانست تیم ملی را صاحب تساوی با اسکاتلند کند، در گفت و گو با حمیدرضا صدر از خاطرات فوتبالی اش گفت. البته این تنها بخشی از خاطرات مهاجرانی بود که پخش شد و فردوسی پور وعده داد در تعطیلات پنجاه روزه 90، این مستند از شبکه 3 پخش شود. 
 
در بخش های پخش شده از این مستند، مهاجرانی از روزهای فوتبالش در امجدیه گفت. او وقتی درباره غفور جهانی حرف می زد، خاطره ای برای گفتن داشت. آن وقت ها این مربی برای دعوت از غفور زیر سؤال بود، چون او بیشتر در زمین می دوید تا اینکه گل بزند:«می گفتند حشمت خواهری دارد و غفور قرار است دامادشان شود. او کاری را که من خواسته بودم، انجام می داد اما بازی اش را تماشاگران نمی پسندیدند، ولی این بازیکن، گل مهم ما برای صعود به جام جهانی را زد و هنوز هم مثل برادر کوچکترم است اما ما 5 برادر بودیم و اصلا خواهری نداشتیم که او دامادمان باشد».
 
در ادامه او درباره تیم ملی هم گفت:«کروش در جام جهانی متراکم بازی کرد. فاصله خطوط که کم کنی، گل زدن سخت می شود، این سختی در گلزنی نه فقط برای تیم حریف که برای تیم خودی هم مشکل ساز می شود. کروش در جام ملت ها این طور بازی نمی کند و به نظرم تاکتیکش را عوض می کند. البته من با گلایه هایش درباره اینکه تیم برای قهرمانی در آسیا موفق عمل نکرده، موافقم. ما از برنامه مان عقبیم ».
 
برنامه نود
 
نوبت به بازی زیبای استقلال تهران و استقلال صنعتی خوزستان رسید و همین  بهانه ای شد تا یکی دیگر از آن آیتم های آنالیزی نود در بررسی علت زیبا شدن این بازی روی آنتن برود. سعید مظفری زاده، کار شناس داوری این برنامه درباره گل های سوم و چهارم تیم تهرانی گفت:«خطا روی فخرالدینی و اعلام پنالتی به نظرم درست نبود و داور نباید این صحنه را پنالتی می گرفت.» او گل چهارم استقلال را سالم دانست و گفت:«هاشم بیک زاده خطایی روی گلر تیم حریف انجام نداد. از نظر من، یک برخورد عادی بود و پنالتی ندیدم ».
او البته خطای نیمه اول این بازی روی کرار را پنالتی دانست که داور از آن گذشته بود. این کار شناس داوری اعتقاد داشت کرار می توانست در این بازی اخراج شود. بعد از پخش بازی استقلال تهران و استقلال صنعتی خوزستان، تصاویر مربوط به اتفاقات بعد از این بازی در هواپیما و در راه بازگشت به تهران روی آنتن رفت. هواپیمای حامل بازیکنان استقلال به خاطر مشکلات فنی قادر نبود روی باند فرودگاه تهران فرود بیاید و برای همین، خلبان چندین بار برای فرود اقدام کرد. در تصاویر صحبت های رد و بدل شده بین بازیکنان و مسافران هواپیما واضح بود که مشکلات فنی، باعث وحشتشان شده بود. 
در ادامه پخش تصاویر عجیب درگیری های نود مصاحبه ای هم با محمد آشتیانی، بازیکن تیم آلومینیوم پخش شد که در جریان این درگیری، به ضربه مشت یکی از اغتشاشگران سه دندان او خرد شده و با جراحت چاقو هم پانزده بخیه به پای او خرده بود. 
 محمد نیک سیرت، مشاور تیم آلومینیوم روی خط برنامه نود آمد و گفت، یکی از چاقو به دستان مربی دروازه بان های تیم کارون بوده و در اراک هم چنین اقدامی از او سر زده بود. همچنین رضا جمال پور سرپرست تیم کارون روی خط برنامه نود این ادعا را رد کرد و دقایقی بین این دو درگیری لفظی ایجاد شد. غلامرضا بهروان، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ هم در این باره گفت:این فیلم سند خوبی برای برخورد با متخلفان است. 
از هفته ی گذشته مناظره ناتمام هوشنگ نصیرزاده و غلامرضا رفیعی باز مانده بود ، به این برنامه این هفته نود هم کشیده شد. رفیعی با استناد به مصاحبه اعضای مجمع فدراسیون فوتبال ـ که ساعاتی پیش در تابناک منتشر شد ـ مدعی بود، آیین نامه فدراسیون فوتبال به تصویب مجمع نرسیده است. از سوی دیگر او با استناد به اساس نامه فدراسیون اعلام کرد تصویب آیین نامه انضباطی در صلاحیت هیأت رئیسه است و ربطی به مجمع عمومی ندارد. 
نصیرزاده در این باره گفت:من در جلسه مجمع خودم رفتم بالای تریبون و در مورد آیین نامه کمیته انضباطی صحبت کردم. اگر ده نفر گفته اند، آیین نامه را امضا نکرده اند، نباید عمل 65 نفر دیگر را نادیده بگیریم. مجمع 75 عضو دارد. 
 رفیعی با استناد به صورت جلسه مجمع سال گذشته اعلام کرد، صادق درودگر یکی از سه ناظر جلسه حاضر به امضا کردن آن نشد و مدعی بود که همین مسأله حقانیت این موضوع را زیر سؤال می برد. رفیعی از فاجعه بزرگی سخن گفت که اگر اثبات شود کلیه ارکان فدراسیون فوتبال را زیر سوال می برد. منصور قنبرزاده عضو هیات رئیسه فدراسیون و مدیرعامل باشگاه نفت تهران هم روی خط برنامه آمد، حرف های رفیعی را در خصوص بحث ناظرهای جلسه مجمع تأیید کرد، ولی ابهامات زیاد از یک طرف و فرصت کم برنامه نود از سوی دیگر، باعث شد این موضوع همچنان بی نتیجه بماند. 
بشنوید از  عجیب ترین بخش برنامه نود که  پخش تصاویر دوربین مدار بسته از یکی از هتل ها بود؛ هتلی که بازیکنان تیم شموشک نوشهر برای برپایی اردوی آماده سازی در آن اسکان داده شده بودند، ولی در نهایت بدون پرداخت هزینه های اسکان خود، مخفیانه اقدام به ترک هتل کردند. دوربین های مدار بسته، این اقدام را ضبط کرده که بخشی از آن در برنامه پخش شد. البته این اقدام با نظر گروسی نماینده مردم شهریار صورت گرفته بود و وی خواستار این بود که بازیکنان بدون دادن هزینه در هتل اسکان یابند. 
 در بخش بعدی حسین گروسی، نماینده شهریار روی خط برنامه نود آمد و گفت، اسکان تیم شموشک در هتل بدون اطلاع وی صورت گرفته بود. وحید پورکلهر مالک باشگاه شموشک هم میهمان تلفنی برنامه بود که وی اظهار کرد:تصور ما این بود که هتل مجانی است! حالا هتل شرایتون هم که نبود! ما 41 بازیکن داشتیم که پنهانی از هتل خارج نشدند. مالک باشگاه شموشک همچنین با ناراحتی از پخش گزارشی در بخش خبری 21:31 در این خصوص گفت:ما هم به سبک خودشان به آن ها کارت زرد می دهیم. متأسفانه این بخش خبری جوابیه های ما را پخش نکرد. وقتی تهمت زده می شود باید به طرف فرصت داد تا از خودش دفاع کند. 
 در پایان برنامه مخاطبان نود با 37 درصد آرا، صعود ایران به فینال را محتمل ترین نتیجه ایران در جام ملت ها دانستند.

چاقوکشی در لیگ دسته یک فوتبال در برنامه نود

56
این مطلب مفید بود ؟60
برگرفته از تابناک /ن
برچسب :
نظرات
وبگردی