نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد علت چاقی در دوران بارداری چیست ؟
دوران بارداری ، چاقی دوران بارداری
افزایش وزن در دوران بارداری بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی و احتباس آب و تغییرات فیزیولوژیکی برای حفظ و رشد جنین است.

چرا در دوران بارداری چاق میشویم

دوران بارداری از حساس ترین دوره های زندگی هر خانم است. بارداری برای هر زن تجربه زیبا و دلنشینی است که تغییرات فیزیولوژیک بسیاری را به همراه دارد. خوشبختانه تغییرات فوق اکثرا مزاحمتی برای سلامت مادر و جنین ایجاد نکرده واکثر زنان دوران بارداری را بدون مشکل خاصی طی کرده و جنین سالمی را به دنیا می آورند اما در مواردی که ممکن است خطرات جدی، سلامت مادر و جنین را در دوران بارداری تهدید کند که ضرورت و اهمیت مراقبت های دوران بارداری را روشن می سازد.

بارداری دورانی شیرین ولی پر از استرس و نگرانی است. یکی از نگرانی های دوران بارداری اضافه وزن در این دوران است. افزایش وزن در بارداری بیشتر به دلیل تغییرات هورمونی و احتباس آب و تغییرات فیزیولوژیکی برای حفظ و رشد جنین است. در واقع بارداری همزمان است با بروز تغییرات چشمگیر در جسم و روح مادر. از جمله این تغییرات، تغییرات متابولیسمی است. تغییراتی که انرژی مورد نیاز جنین را تأمین می کند.

نتایج تحقیقات انجام شده در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند نشان می دهد، متابولیسم مکانیسمی است که بدن خانم باردار از طریق تغییر میزان مصرف مواد غذایی و نوشیدنی، انرژی مورد نیاز برای عملکردهای بدن جنین را تأمین می کند. به طور کلی، در دوران بارداری، متابولیسم بدن مادر برای تأمین نیازهای جنین افزایش پیدا می کند.

 دوران بارداری

بارداری یکی از حساس ترین دوران های زندگی فرد است 

میزان متابولیسم پایه در دوران بارداری:

میزان کل مصرف انرژی خانم باردار در دوران بارداری به علت افزایش میزان متابولیسم پایه (Basal Metabolic Rate = BMR) افزایش می یابد. انرژی ضروری برای متابولیسم پایه به تغذیه قبل از بارداری و اندازه جنین بستگی دارد.

در تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که متابولیسم در طول بارداری به طور عمده به دلیل تقاضای جنین افزایش می یابد. در خانم های بارداری که ذخایر انرژی کمی دارند، برای حفظ انرژی، میزان متابولیسم پایه کاهش زیادی دارد. همچنین، خانم هایی که جنین بزرگ تر دارند افزایش بیشتر در میزان متابولیسم پایه شان مشاهده می شود.

سطح انرژی در دوران بارداری:

برای انجام متابولیسم در بدن، مادر در دوران بارداری به انرژی بیشتری نیازمند است. ورزش و سایر فعالیت های بدنی تأثیر بسیار زیادی روی بدن خانم باردار، متابولیسم بدن و رشد جنین می گذارد. بارداری بر ظرفیت مادر برای انجام فعالیت فیزیکی هم تأثیر می گذارد. به همین دلیل در طول بارداری، فعالیت های قلبی و عروقی هم در راستای انجام فعالیت بدنی افزایش می یابد.

نیازهای تغذیه ای در دوران باردرای:

تغذیه مادر در دوران بارداری بر میزان رشد جنین و متابولیسم اثر دارد. ترکیبی از کالری موجود در نوشیدنی ها و غذاهای مصرف شده، همراه با اکسیژن، انرژی مورد نیاز مادر را تأمین می کند. خانم باردار برای انجام فعالیت هایی مانند گردش خون، تنفس، تنظیم سطح هورمون و رشد جنین نیاز به انرژی دارد. در چند هفته اول بارداری، بدن به طور فعال برای ذخیره چربی، آن را سنتز می کند و حساسیت به انسولین تا حدودی افزایش می یابد. در سه ماهه آخر بارداری، بدن نسبت به انسولین مقاوم تر می شود. مقاومت به انسولین باعث می شود که بدن مادر با متابولیسم مواد غذایی و مواد مغذی باعث افزایش چربی و گلوکز در بدن شود، در نتیجه منجر به افزایش دسترسی این مواد برای جنین در حال رشد و همچنین تولید انرژی مادر و متابولیسم بدن می شود.

علت چاقی در دوران بارداری چیست ؟

علت چاقی در دوران بارداری چیست ؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از تبیان / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف