نمناک سبک زندگیتناسب اندام شیفت شبانه شما را چاق می کند
شیفت شبانه ، مشکلات شیفت شب
مطالعات متعددی نشان داده اند که شیفت شبانه با افزایش خطر ابتلا به چاقی، بیماری دیابت، بیماری ها قلبی و بعضی از سرطان ها مرتبط است.

هشدارهای متخصصین در رابطه با آثار مخرب کار در شیفت شبانه

شواهد محکمی وجود دارند که کار شیفت شبانه با تعدادی از بیماری های جدی برای سلامت مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و چاقی در ارتباط است. این تفاوت ها که ما می بینیم نمی توانند تنها با سبک زندگی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی توجیه شوند.

هم چنین این شکل از کار کردن با مشکلات معده و زخم معده ، افسردگی و افزایش خطر تصادف و آسیب دیدگی مرتبط است.

گروهی از محققان بعد از مطالعه اخیرشان اعلام کردند که وقتی افراد در شیفت شبانه کار می کنند، ظرفیت بدن شان هم برای ترمیم آسیب های روزانه ای که به DNA سلول ها وارد می شود، کاهش پیدا می کند.

محققان در این مطالعه دریافته اند که وقتی افراد در شیفت شبانه کار می کنند، میزان کمتری از نوعی ماده شیمیایی به نام 8-OH-dG از بدن آنان دفع می شود.

شیفت شبانه

خطرات شیفت کاری شبانه

همین وضعیت می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که توانایی بدن برای ترمیم آسیب های واردشده به DNA ضعیف می شود. با این که تمام این یافته ها هنوز در سطح نظری هستند، اما تاکنون مطالعات متعددی نشان داده اند که شیفت کاری شبانه با افزایش خطر ابتلا به چاقی، بیماری دیابت، بیماری ها قلبی و بعضی از سرطان ها مرتبط است.

دکتر باتی (مسئول مطالعه و از اعضای مرکز تحقیقات سرطان Fred Hutchinson) می گوید که این یافته ها می توانند به یکی از علت های این خطرات اشاره داشته باشند. به گفته او، وقتی که فرآیندهای بدن به طور طبیعی پیش می روند، 8-OH-dG مازاد هم موقع ترمیم آسیب های واردشده به DNA دفع می شود. «بنابراین، ما فکر می کنیم که کاهش دفع 8-OH-dG، احتمالا بازتابی از ضعیف شدن توانایی بدن برای ترمیم آسیب های واردشده به DNA است. تکرار این آسیب ها با گذشت زمان می تواند ابتلا به سرطان یا بیماری های دیگر را راحت تر کند».

از طرف دیگر، این متخصص می گوید که کل این فرآیند می تواند به علت ناکافی بودن میزان ملاتونین در بدن شکل بگیرد که نقش مهمی در تنظیم ساعت داخلی بدن بر عهده دارد. درواقع، ملاتونین در واکنش به تاریکی تحلیل می رود و درنتیجه میزان ملاتونین در بدن افراد دارای شغل های شیفتی به پایین تر از حد عادی می رسد.

شیفت شبانه شما را چاق می کند

شیفت شبانه شما را چاق می کند
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از ایسنا-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف