نمناک سبک زندگیکودک رابطه چاقی کودکان و تماشای تلویزیون
چاقی کودکان ، تماشای تلویزیون
تماشای زیاد تلویزیون در روز ریسک چاقی کودکان افزایش می دهد، بنابراین پزشکان توصیه می کنند که والدین تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری و تبلت و ... را برای کودکان به 1 تا 2 ساعت در روز محدود کنند.

تاثیر تماشای تلویزیون بر چاقی کودکان

 استفاده کودکان از تلویزیون، فیلم های سینمایی، بازی ویدئویی و کامپیوتری را به یک تا دو ساعت در روز محدود کنید. چون زیاده روی در این فعالیت منجر به چاقی کودکان می شود . یکی از شایع ترین مشکلات کودکان به خصوص در شهر های بزرگ اضافه شدن بی رویه وزن آنهاست. امروزه این موضوع حتی در خانواده هایی که چاقی در آنها ارثی نیست نیز به وجود آمده است و علت آن کم تحرکی و تماشای بیش از اندازه تلویزیون است.

افزایش ریسک چاقی در کودکان با تماشای تلویزیون

تماشای بیش از حد تلویزیون چاقی را به دنبال دارد

طبق یک مطالعه جدید، تماشای تلویزیون حتی یک ساعت در روز می تواند احتمال افزایش وزن و چاقی را در بچه ها افزایش دهد. تماشای تلویزیون نه تنها باعث افزایش وزن به علت عدم تحرک می شود بلکه به علت افزایش غذای دریافتی بدون توجه باعث چاقی می شود. علاوه بر این آگهی های تلویزیونی نیز باعث اثرات سوء بر رژیم غذایی کودکان در بقیه زمان های روز می شود. گفته می شود کودکان آمریکایی و انگلیسی در معرض 10 تبلیغ ماده غذایی در ساعت در هنگام دیدن برنامه های تلویزیون هستند که بیشتر آن ها Fast foods نوشیدنیهای حاوی شکر و غلات صبحانه حاوی شکر فراوان می باشند.

متاسفانه علاوه بر این مطالعات نشان داده است که غذا خوردن در هنگام دیدن تلویزیون ارتباط معکوسی با میزان خوردن مواد غذایی مفیدی که معمولا در تبلیغات وجود ندارد (از قبیل میوه و سبزیجات) دارد. 

مدت زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید

مدت زمان مناسب تماشای تلویزیون

به گزارش خبرنگار ما، دکتر «مارک دی بوئر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ویرجینیا، در این باره می گوید:«کودکانی که یک تا دو ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند، در مقایسه با کودکانی که کمتر از این مدت پای تلویزیون هستند، بیشتر در معرض اضافه وزن و چاقی در مقطع کودکستان و کلاس اول قرار دارند.»

این مطالعه بر روی بیش از 11 هزار بچه کودکستانی در بین سال های 2012-2011 صورت گرفته و در آن مدت زمانی از روز که هر بچه در جلو صفحه تلویزیون و کامیپوتر بوده و همچنین قد و وزن بچه ها ثبت شده است.

این مطالعه نشان داد بچه هایی که در طول یک روز 2-1 ساعت تلویزیون نگاه می کرده اند احتمال چاقی و افزایش وزن شان حدود 47 درصد بیش از بچه هایی بوده که کمتر از این مدت جلوی تلویزیون بوده اند و هرچه مدت استفاده از این وسیله بیشتر بوده احتمال چاقی بچه ها هم افزایش پیدا کرده است.

محققان به والدین توصیه می کنند که برای کودکان زیر دو سال استفاده از هر وسیله تصویری الکترونیکی مانند تلویزیون و کامپیوتر و تبلت ممنوع شود و برای بچه های بزرگتر این ساعت به کمتر از 2-1 ساعت محدود گردد.

چطور زمان تلویزیون دیدن را محدود کنیم؟

همیشه تلویزیون روشن نباشد

تلویزیون و کامپیوتر را خارج از اتاق خواب بچه بگذارید

جلوی تلویزیون غذا نخورید

قوانینی برای روزهای مدرسه بگذارید

فعالیت های دیگری پیشنهاد کنید

شروع اقدام به محدود کردن زمان تماشای تلویزیون بچه سخت است، به خصوص اگر فرزندتان در اتاقش تلویزیون دارد یا شما همیشه جلوی تلویزیون غذا خورده اید. ولی بدانید که این کار ارزشش را دارد. با ایجاد قوانین خانگی جدید و تبعیت از آنها، تغییرات کوچکی در روتین فرزندتان ایجاد می کند که بعداً اثرات مثبت آن را شاهد خواهید بود. 

رابطه چاقی کودکان و تماشای تلویزیون

رابطه چاقی کودکان و تماشای تلویزیون
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از مهرنیوز ,دلگرم -/ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف