نمناک سرگرمیآیا میدانید چاق ترین کشور های جهان کدامند؟ + اسامی
چاق ترین کشور های جهان ، چاق ترین کشور جهان
چاقی و اضافه وزن یک مشکل بزرگ می باشد که با گذشت زمان رو به افزایش است و با گزارشات جمع آوری شده لیستی از چاق ترین کشور های جهان تهیه شده است.

چاق ترین کشور های جهان کجای دنیا قرار دارند؟

چاقی و اضافه وزن میتواند منجر به مشکلات جدی شود در برخی از کشورها جمعیت افراد چاق بیشتر از سایر کشورها می باشد ، اگر شاخص توده بدنی فردی بیش از 30 باشد، فرد چاق محسوب می شود.

حدودا 3.4 میلیون نفر به علت چاقی یا اضافه وزن جان خود را از دست میدهند. روند افزایش چاقی در جهان تدریجی اما ثابت است و چنانچه در ادامه این بخش از سرگرمی نمناک خواهید خواند آخرین برآوردها نشان دهنده میلیاردها شهروند چاق در سراسر جهان می باشد؛ و این آمار دوبرابر آماری است که 20 سال پیش برآورد شده بود. تمامی گزارشات مربوط به آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO) است.

چاق ترین کشور های جهان

لیست چاق ترین کشور های جهان

همبستگی چاقی و اقتصاد

فربه ترین کشورها لزوما ثروتمندترین ها نیستند؛ رتبه 12 امریکا و 36 انگلستان گواهی بر عدم همبستگی توسعه اقتصادی و چاقی است. در حقیقت کشورهایی با اقتصاد ضعیف تر همچون جزایر مارشال، کویت ، ساموآ، پالائو و نائورو جزو ده کشور اول در چاقی هستند.

همانطور که در سازمان بهداشت جهانی اشاره میشود، کمبود مواد غذایی و افزایش قیمت آن نیز منجربه چاقی در کشورهای توسعه نیافته ای همچون ونزوئلاهستند که در این کشور عموم مردم دچار عدم توانایی در تنظیم رژیم غذایی غذایی هستند. این افراد وعده های غذایی سرشار از کالری و یا غذاهای با ارزش غذایی پایین دارند.

چاقی و اقتصاد

عدم همبستگی اقتصاد کشورها با چاقی

چاقی بزرگسالان در آمریکا

اگرچه امریکا در صدر جدول فهرست چاقی نیست، آمریکای شمالی هنوز در بالاترین رتبه است. درحالیکه اکثر دیگر کشورهایی که در صدر جدول قرار دارند جزو کشورهای کوچک و کم جمعیت هستنند.

در سال های اخیر، مکزیک و ایالات متحده در فهرست آمریکای شمالی قرار گرفتند. ایالات متحده بیشترین آمار چاقی را در آمریکای شمالی با جمعیت36.2% و شاخص توده بدنی بیش از 30.0 دارد. تقریبا 78 میلیون فرد بالغ و 13 میلیون کودک در ایالات متحده هرروزه در معرض اثرات جسمی و عاطفی چاقی قرار میگیرند. به گفته CDC یک فرد بالغ اکنون 26 پوند سنگین وزن تر از فردی در سال 1950 است.

غذاهای فرآوری شده سرشار از کالری هستند درحالیکه آموزش های کمی درخصوص تغذیه در میان شهروندان صورت گرفته است. مسائل مربوط به چاقی امریکا از دهه 1980 آغاز شد ، زمانی که مصرف سبزیجات و غلات جای خود را به غذاهای کنسرو شده داد. در 5 سال گذشته مکزیک اقداماتی را جهت کاهش میزان چاقی انجام داد که نام این کشور را از فهرست آمریکای شمالی جدا کرده است.

کشور چاق ها

آمریکای شمالی دارای بالاترین رتبه در چاقی 

صدرنشین جدول چاق ترین کشورهای جهان

همانطور که ذکر شد از جمله کشورهایی که در صدر جدول قرار داشتند کشورهای کوچک جزیره های اقیانوس آرام مانند ساموآ و کریباتی از جمله آن ها هستند . تقریبا از هر 5 شهروند 4 شهروند در این کشورها دچار چاقی یا اضافه وزن هستند.

اغلب تمام مواد غذایی این جزایر وارداتی بوده و خرید آن ها هزینه بالایی را میطلبد .بنابراین خرید غذای فست فود ارزان تر است. 75 درصد از کشورهای لیبی، عربستان سعودی، قطر و مصر دارای اضافه وزن و بیش از یک سوم مردم این کشورها چاق هستند. افراد اغلب از روی سنت بشقاب های بزرگی برای صرف غذا قرار میدهند و همین موضوع مقدار خوراک را افزایش می دهد.

اختلاف بین جنسیت و سن در اضافه وزن در کشورهایی مثل بریتانیا، ایالات متحده امریکا، استرالیا و کانادا، حدودا 25 درصد از مردان بالای 18 سال مبتلا به چاقی هستند.

اینجا زنان 2 برابر چاق تر از مردان هستند

در شرق آسیا، آفریقا و مدیترانه زنان تقریبا دوبرابر چاق تر از مردان میباشند. توزیع چربی بدن بین زنان و مردان میتواند پشت این اعداد باشند، اما مطالعات, عوامل اقتصادی و اجتماعی هم نقش دارند. در کشورهایی با شرایط سخت مثل جنگ زدگی ، زنان دائما در خانه هستند و فرصت کمتری برای فعالیت های ورزشی یا تفریح دارند.

کشورهای چاق دنیا

بیشترین زنان چاق در شرق آسیا، آفریقا و مدیترانه

جدول رتبه بندی چاق ترین کشورهای جهان

رتبه   نام کشور   درصد چاقی جمعیت
1      نائورو                 61.0

2   جزایر کوک           55.9

3   پالائو                  55.3

4   جزایر مارشال       52.9

5   تووالو                  51.6

6   نیووی                  50.0

7   تونگا                   48.2

8   ساموآ                 47.3

9   کریباتی               46.0

10  میکرونزی            45.8

11  کویت                  37.9

12 امریکا                  36.2

13 جردن                35 .5

14 عربستان صعودی 35.4

15 قطر                     35.1

16  لیبی                  32.5

17  ترکیه                 32.1

18  مصر                  32.0

19  لبنان                 32.0

20  امارات               31.7

21  باهاماس            31.6

22  نیوزیلند           30.8

23  عراق                30.4

24  فیجی                30.2

25  بحرین              29.8

چاقترین کشورهای جهان و کشوری که زنان 2 برابر مردان وزن دارند

منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
این مطلب مفید بود ؟ 4 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف