نمناک سرگرمیگوناگون چاپخانه های ایران در 50 سال پیش + تصاویر
چاپخانه های ایران ، چاپخانه
عکس های زیر مربوط به چاپخانه های ایران در دهه 40 می باشد که حدودآ به 50 سال پیش بر می گردد،نخستین چاپخانه در ایران 203 سال پیش یعنی سال 1233 هجری قمری در شهر تبریز تاسیس شد.
بازدید : 3,165 نفر

چاپخانه های ایران در دهه 40چاپخانه های جدید ایران در مقایسه با چاپخانه های قدیم تغییراتی چشم گیر و اساسی کرده اند از نحوه ساخت و ظاهر دستگاه ها گرفته تا عملیات چاپ که امروزه بیشتر با کامپیوتر ها و نرم افزار ها انجام می شود.

تصاویر آرشیوی از چاپخانه های ایران در دهه 1340 را در ادامۀ این مطلب ببینید. در دهه 40 با انتشار کتاب های درسی به شکل جدید ، کتاب های ارزان قیمت جیبی و گسترش آموزش فنی چاپ ، بر رونق صنعت چاپ افزوده شد.

چاپخانه های ایران

چاپخانه های ایران

چاپخانه های ایران

چاپخانه های ایران

چاپخانه های ایران

چاپخانه های ایران

نخستین چاپخانه در ایران دویست وسه سال پیش یعنی سال 1233 هجری قمری در شهر تبریز تاسیس شد. عباس میرزا نایب السلطنه، میرزا زین العابدین تبریزی را مأمور فراگیری فن چاپ و به راه انداختن نخستین چاپخانه درتبریزکرد.زین العابدین تبریزی ابزار و وسایل چاپ حروفی را به تبریز آورد و با حمایت عباس میرزا، که در آن زمان حکمران آذربایجان بود، چاپخانه کوچکی راه اندازی کرد و پس از آن این صنعت در سایر شهرهای کشور گسترش یافت. اوج تغییرات صنعت چاپ در ایران همزمان با انتشار روزنامه ها بوده که نقش مهمی در به روز شدن صنعت چاپ کشور داشته و با نشر و گسترش علوم، این صنعت را به صنعتی کارآمد و مفید تبدیل کرده است.

چاپخانه های ایران در 50 سال پیش + تصاویر

چاپخانه های ایران در 50 سال پیش + تصاویر
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از ایرنا - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف