نمناک فرهنگ و هنرتاریخ و تمدن چرا مهر هفتمین ماه سال است؟
ماه مهر ، تاریخچه ماه مهر
ماه مهر ماه مهربانی هاست که ریشه و تاریخچه انتخاب آن به عنوان هفتمین ماه سال به 1400 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

چرا هفتمین ماه سال را مهر نامیدند؟

اگر تا به حال به این فکر کرده اید که چرا آغاز پاییز و هفتمین ماه سال ماه مهر نامگذاری شده است با توضیحات یکی از استادان تاریخ به پاسخ جالبی که ریشه در تاریخ و باورهای قدیمی دارند خواهید رسید. ایزد مهر یکی از خدایان بزرگ پیشا زرتشتی است که بین هند و ایران نیز مشترک بوده است. وظیفه خدای مهر نظارت بر عهد و پیمان هایی است که بین افراد، کشورها، همسران، اهورا مزدا و اهریمن و البته هر عهد و پیمانی که بسته می شود.

ماه مهر

تاریخچه انتخاب ماه مهر 

 ریشه و تاریخ انتخاب ماه مهر به عنوان ماه هفتم

یک استاد تاریخ گفت :خدای مهر پیش از ظهور زرتشت حتی برتر از اهورا مزدا نیز بوده و در کتیبه های قدیمی ناحیه ترکیه امروزی در یکی از عهدنامه هایی که بین دو تمدن بزرگ آن زمان یعنی میتانی ها و هیتی ها 1400 سال قبل از میلاد مسیح بسته شده بود نام خدای مهر (میترا) نیز آمده است.

این استاد تاریخ خاطرنشان کرد:با توجه به اینکه در گذشته شروع سال ما از پاییز بوده است و به دلیل اینکه کشاورزان در این ماه محصولات خود را برداشت می کرده اند به همین مناسبت در این ماه جشن می گرفتند که به آن «جشن مهرگان» نیز می گویند.

وی با اشاره به روایتی در خصوص جشن مهرگان، تصریح کرد:خدای مهر موکل بر نیمه دوم سال بوده است و جشن مهرگان برای مردمی که عمده درآمد آن ها از راه کشاورزی بوده است، اهمیت خیلی زیادی داشته زیرا که در این ماه، کشاورزان محصولات خود را برداشت کرده و مال و ثروت زیادی را برای زمستان خود ذخیره می کرده اند.

وی با بیان اینکه شانزدهمین روز هرماه را به نام ایزدی نامگذاری کرده اند که ایزد «مهر» است، عنوان کرد:هنگامی که این روز با ماه مهر تقارن پیدا می کند «مهرگان» نامیده می شود.  در گذشته 6 روز از ماه را که مهرگان بوده است را جشن می گرفتند و این روز در زمان ساسانیان نیز با شکوه برگزار می شده است و در حال حاضر نیز یکی از جشن های مهم زرتشتیان به شمار می رود و همچنین جشنی است که از دوره هخامنشیان نیز رواج داشته است.

این استاد تاریخ گفت:در دوره قاجار نیز نام ماه های سال، قمری بوده است اما در دوره بعد از قاجار این سنت رواج یافت و برای هریک از ماه ها نامی ایرانی انتخاب شد. این جشن حتی پس از اسلام نیز به همان شکل و جدیت هم چنان برگزار شد.

این استاد تاریخ با اشاره به این جشن در کتاب تاریخ بیهقی، گفت:سلطان مسعود جشن های ایرانی را به ویژه مهرگان، سده و نوروز را با شکوه هرچه تمام تر برگزار می کرده است، اما بین جشن های اسلامی فقط به عید فطر و قربان اهمیت می داده است.

وی اظهار کرد:اگر امروزه مردم جشن مهرگان را با همان جدیت و شکوه برگزار کنند بسیار خوب است زیرا که بازنگری است به رفتارها، عهد و پیمان هایی که با یکدیگر می بندیم اما به آنها عمل نمی کنیم و آن ها را می شکنیم، با گرفتن این جشن می توانیم به آن ها عمل کنیم./آ

 

چرا مهر هفتمین ماه سال است؟

چرا مهر هفتمین ماه سال است؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از ایسنا/ن
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف