لاغر کننده
لاغر کننده های بسیاری را می شناسید اما مطمئن هستم تا به حال نشنیده اید که یک نوع چربی بتواند شما را لاغر کند و به تناسب اندام دلخواه برساند. چربی قهوه ای نوعی چربی لاغر کننده عالی است.

چربی قهوه ای لاغر کننده ی طبیعی

 لاغر کننده ها و راههای کسب تناسب اندام در دو بخش تغذیه و ورزش دسته بندی می شوند که در تحقیقات و مطالعات در این زمینه نتایج بسیاری کسب شده است که اثر لاغر کنندگی چربی قهوه ای یکی از انهاست.

چربی قهوه ای 

در چربی قهوه ای (Brown fat = Multilocular adipose tissue) چون سلولها حاوی تعداد زیادی میتوکندری می باشند.رنگ آن قهوه ای دیده می شود. در چربی قهوه ای چربی ذخیره شده در درون سلولها به صورت قطرات کوچک و متعدد می باشد. بنابراین با حل شدن چربی ضمن آماده سازی بافت حفرات متعددی در سلولها ظاهر می گردد. به همین دلیل چربی قهوه ای را چربی چند حفره ای می نامند. 

چربی قهوه ای برخلاف چربی سفید محل ذخیره چربی نمی باشد. بلکه محلی برای تولید حرارت بوسیله چربی قهوه ای عقیده بر این است که به علت کاهش فسفوریلاسیون اکسیداتیو در میتوکندریها ، ATP کمتری تولید شده و قسمت عمده انرژی حاصل از تجزیه به صورت حرارت آزاد می گردد. حرارت تولید شده از طریق گرم کردن خون به همه نقاط بدن منتقل می شود. 

چربی قهوه ای نوعی چربی بدن است که تولید گرما میکند. رنگ این چربی قهوه ای مایل به قرمز است چون سرشار از سلول های تولید انرژی است که میتوکندری نام دارند با تبدیل کالری به گرما به سلول های انرژی میدهد. هر فردی از بدو تولد چربی قهوه ای دارد. نوزادان مقدار زیادی از این چربی دارند که بعد از بیرون آمدن از رحم آنها را گرم نگه میدارد. اما افراد با بالا رفتن سنشان شروع به از دست دادن چربی های قهوه ای میکنند. چرا؟ محققان هنوز پی به دلیل اصلی این اتفاق نبرده اند. چربی قهوه ای ممکن است مقدار کمی از کل چربی های یک فرد بالغ را تشکیل دهد. اما تحقیقات بیشتر نشان داده برخی از افراد بالغ بیش از حد انتظار چربی قهوه ای دارند. این نوع چربی درمیان مناطقی که چربی سفید وجود دارد به صورت پراکنده پیدا میشود، مناطقی مانند:

 گردن

 بالای قفسه سینه

 شانه ها

  

 

 خوردن سیب با پوست

راه های افزایش چربی قهوه ای

چگونه چربی قهوه ای به دست اوریم

 سیب بخورید، البته با پوست

یک مثل قدیمی هست که می گوید خوردن یک عدد سیب در روز ما را از پزشک بی نیاز می کند. خیلی هم بیراه نمی گوید. اخیرا دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که همین یک عدد سیب در روز ما را از شر چربی های مضر خلاص می کند.

 محققان دانشگاه آیوا آزمایشی روی موش ها انجام داده اند که در آن اسید اورسولیک به رژیم غذایی شان اضافه شد که پس از مدتی میزان چربی قهوه ای در بدن این موش ها افزایش یافت. این افزایش حتی در بدن موش هایی که رژیم غذایی پرچربی برای آنها تدارک دیده شده بود نیز رخ داد، اما این آزمایش چه ربطی به سیب دارد؟ اسید اورسولیک به میزان فراوان در پوست سیب یافت می شود و علت اصلی درخشندگی پوست سیب نیز همین اسید است. به همین دلیل فقط خوردن سیب (با پوست) این فایده را در پی خواهد داشت. البته مراقب باشید سیب را با پارافین براق نکرده باشند که در آن صورت خوردن پوست سیب بسیار خطرناک خواهد بود.

 

ورزش کنید

اثرات مفید تحرک و فعالیت جسمانی بویژه در سوزاندن چربی و کالری های اضافی آن قدر روشن و بدیهی به نظر می رسد که انگار هیچ نیازی به دلیل و مدرک ندارد. همه به نوعی این تجربه را از سر گذرانده یا در اطراف خود دیده اند که تحرک به تعرق چربی سوز منجر می شود.

 

 چربی قهوه ای

دمای اتاق تان را پایین بیاورید

سرما و لاغری

سرما عامل محیطی بسیار مفیدی است؛ البته اگر مراقب باشید سرما نخورید. سرمای محیط زندگی می تواند چربی سفید بدن را بسوزاند. نتایج مطالعه ای که در نشریه پژوهش های بالینی (Journal of Clinical Investigation) منتشر شد این مطلب را به خوبی نشان می دهد. پژوهشگران از 12 مرد جوان که میزان چربی قهوه ای فعال شان کمتر از حد میانگین بود، خواستند طی مدت شش هفته هر روز دو ساعت در اتاقی با دمای حدود 17 درجه سانتی گراد بنشینند.

آنها در این دمای سرد در مقایسه با دمای معمولی داخل اتاق، یعنی دمای حدود 22 درجه سانتیگراد، 108 کالری بیشتر سوزاندند. نتایج حتی امیدوارکننده تر نیز بوده است؛ طی این شش هفته بدن این افراد توان بیشتری در سوزاندن چربی به دست آورده و در روزهای آخر توانسته بود در این دمای سرد 289 کالری بیشتر از حالت معمول بسوزاند. به این ترتیب پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که احتمالا دماهای محیطی پایین تر، ژنی که در بدن ما چربی سفید را به قهوه ای تبدیل می کند فعال تر می سازد.

 

غذاهایی که حاوی امگا 6 و امگا 3 هستند مصرف کنید.

مواد غذایی مثل سالمون - ماهی تن - روغن زیتون - مغزها و دانه های روغنی بخورید.

لاغر کننده ، چربی که لاغر کننده است!

4.7138
این مطلب مفید بود ؟1317
منبع : نمناک /ن
برچسب :
نظرات
وبگردی