نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان چطور بدون نارضایتی و تنفر زود از خواب بیدار شویم
خواب ، صبح زود بیدار شدن
همه ما دوست داریم وقتی که شب به خواب می رویم یک خواب خوب و عمیقی را تجربه کنیم تا بتوانیم یک صبح خوب ودلچسبی را شروع کنیم. ما در این مطلب به نکاتی اشاره کردیم که میتوانید از مطالعه آن بهره مند شوید.
بازدید : 2,275 نفر

چگونه بخوابیم تا صبح راحت بیدار شویم

این واقعیت را باید بپذیریم که ما زاده عادت هایمان هستیم به خصوص وقتی به خواب می رویم نمی دانیم که چه اتفاقی برای بدنمان می افتد. ولی در این مطلب نکاتی هست که هنگام چرت زدن می توانیم به کار ببریم تا خواب خودمان را بهتر و عمیق تر کنیم

بهترین حالت خواب، حالت به پشت خوابیدن است

اگر شما عادت دارید به پشت بخوابید این حالت بهترین و سالم ترین حالت خوابیدن است. صورت شما به سمت بالاست و کل وزن شما به صورت کاملاً مساوی در ستون فقرات شما تقسیم شده. برخلاف زمانی که شما صورت خود را به بالشت فرومی برید، به پشت خوابیدن باعث می شود که جاذبه زمین صورت و قفسه سینه شما را به سمت پایین کشیده و این حالت بهترین راه خوابیدن برای کسانی هست که از رفلاکس اسید معده رنج می برند. وقتی سر شما کمی بالاتر قرار دارد معده شما زیر مری قرار می گیرد و احتمال اینکه اسید و مواد غذایی داخل معده به سمت بالا بیاید خیلی کمتر است.
اما کسانی که خروپف می کنند مراقب باشند که به پشت خوابیدن بدترین حالت خوابیدن برایشان است. اگر شما از تنگی نفس در خواب (یا همان آپنه در خواب) رنج می برید، به پشت خوابیدن باعث می شود گلو و شکم شما براثر جاذبه زمین به سمت پایین کشیده شود و نفس کشیدن را سخت تر می کند. دکتر اندرو وست وود استادیار مغز و اعصاب بالینی از دانشگاه کلمبیا در این مورد پیشنهاد می کند که اگر کسانی که خروپف می کنند به بغل دراز بکشند و حتی یک بالشت و یا همسر خودشان را در آغوش بگیرند خروپف و تنگی نفس نخواهند داشت.

بنابراین به پشت خوابیدن بهترین حالت خوابیدن است و جایزه آن علاوه بر خواب راحت تر، چین وچروک کمتر صورت است. مگر اینکه شما مشکل تنفسی داشته باشید که راه حل آن هم کاملاً ساده است با بغل گرفتن همسرتان و به پهلو خوابیدن خواب عاشقانه تر و آرام تری دارید.

خواب

  بهترین حالت خوابیدن

دومین حالت خوب خواب، خوابیدن به پهلو چپ است

اگر عادت به پهلو خوابیدن دارید متخصصان پیشنهاد می دهند به پهلوی چپ بخوابید. زیرا خوابیدن به پهلو راست مانع از حداکثر گردش خون در بدن می شود و به خاطر فشار روی رگ های خونی بدن مدام در طول شب تغییر حالت می دهد تا به خاطر عدم گردش خون کافی فشار کمتری تحمل کند. به همین خاطر باوجود خوابیدن همچنان احساس خستگی می کنید. درحالی که با خوابیدن به پهلو چپ بدن راحت تر کار گردش خون از قلب را انجام می دهد. دکتر کریستوفر وینتر مدیر بخش مغز و اعصاب و خواب درمانی شارلوتس به تمام مریضانش تأکید می کند که قلب، بسیار بهتر و راحت تر کار پمپاژ و گردش خون را انجام می دهد وقتی فشار کمتری را تحمل کند. اما اگر عادت به خوابیدن به پهلو چپ ندارید و ناخودآگاه به پهلو راست می چرخید بهتر است که یک بالشت نرم و مسطح بین زانوهایتان بگذارید. این کار باعث می شود که باسن و مفاصل بدن هم تراز باشند و وزن به صورت کاملاً برابر در سطح بدن تقسیم شود این توزیع وزن باعث می شود فشار کمتری به قلب وارد شود و خواب به مراتب آرام تری خواهید داشت.

بدترین حالت خوابیدن، خوابیدن به روی شکم است

متأسفانه خوابیدن روی شکم و سر را به بالشت فروکردن ایدئال ترین حالت خواب برای خیلی هاست، اما متخصصان معتقدند که این راحت ترین کار برای شروع یک صبح دردناک است. با این حالت خوابیدن شکم به سمت پایین کشیده می شود و انحنای ستون فقرات بسپار آسیب می بیند. سر به صورت 90 درجه روی بالشت فرو می رود و علاوه بر اینکه نفس کشیدن سخت تر می شود و کابوس های شبانه زیاد می شوند فشار زیادی به گردن وارد می شود. برای کمتر کردن آسیب این عادت بد بهتر است بالشت های نرم و پفی و پر خودمان را با یک بالشت نازک تر و مسطح تر عوض کنیم. این کار باعث می شود گردن ما بیش ازحد بالا قرار نگیرد و ستون فقرات کمتر آسیب ببیند. علاوه بر این با قرار دادن دو بالشت نازک زیر لگن مانع از فشار زیاد به قوس کمر شوید این کار تقسیم وزن را در بدن هم تراز می کند و ستون فقرات با بقیه اعضای بدن هم سطح می شود.

چطور بدون نارضایتی و تنفر زود از خواب بیدار شویم

چطور بدون نارضایتی و تنفر زود از خواب بیدار شویم
:
امتیاز : 3 تعداد رای : 10
برگرفته از زنجفیل -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 6 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف