نمناک سرگرمیدیدنی ها چهره گچی مرد 9500 ساله! + تصاویر
مرد ، جمجمه
دانشمندان و باستان شناسان بعد از گذشت سالها صورت یک مرد متعلق به دوران نوسنگی را با کسب اطلاعات جزئی درباره جمجمه او بازسازی کردند.

 بازسازی چهره مرد 9500 ساله

دانشمندان توانستند با موفقیت جمجمه یک مرد 9500 ساله یکی از یافته های باستان شناسی را با استفاده از گچ بازسازی کنند.
 
دانشمندان و باستان شناسان بعد از تهیه سی تی اسکن از صورت یک مرد متعلق به دوران نوسنگی و کسب اطلاعات جزئی درباره جمجمه او، با استفاده از گچ اقدام به بازسازی صورت او کردند.

محققان جمجمه این مرد را در سال 1953 و در منطقه «آریکا»، واقع در حاشیه غربی فلسطین کشف کردند.هویت این مرد به درستی مشخص نیست اما گروهی از دانشمندان بر این باورند به دلیل نوع نگهداری جمجمه و این که موقع دفن آن را با گچ پر کرده بودند، مشخص است که او در زمان خود فرد مهمی بوده است.

جمجمه های گچی شکل اولیه مراسم تدفین بوده است. در این روش، جمجمه را از بدن جنازه جدا و آن را با گچ پر می کردند. سپس، آن را با افزودن لایه ای رنگ و وارد کردن صدف هایی به داخل فرورفتگی چشم ها، آن را تزیین می کردند. آنگاه این جمجمه را به نمایش می گذاشتند و مابقی جنازه را از زیر خانه خانواده آنها دفن می کردند. چنین سنتی در 7500 تا 8200 سال قبل از میلاد مسیح رواج داشته است.
 
مرد

دانشمندان این جمجمه را در کنار چند جمجمه گچ شده دیگر پیدا کردند اما به دلیل نوع نگهداری آن، معروف ترین جمجمه به شمار می رود. محققان معتقدند که قدمت این جمجمه به 9500 سال پیش می رسد. صاحب این جمجمه هنگام مرگ فرد بالغی بوده است اما باستان شناسان تاکنون دلیلی پیدا نکرده اند که نشان دهد دلیل انتخاب این جمجمه و جمجمه های دیگر برای پر شدن با گچ چه بوده است، پیدا نکرده اند.

محققان برای شناخت بهتر این جمجمه، در مرکز تجزیه و تحلیل در موزه تاریخ طبیعی، از آن تصویربرداری و سی تی اسکن گرفتند تا جزئیات تازه ای به دست آورند. آنها همچنین یک نمونه سه بعدی از جمجمه نیز تهیه کردند.
 
مرد

گروه تحقیقاتی با تصویربرداری ها دریافتند که یکی از آرواره ها زیر گچ پنهان شده است. آنها چند دندان پوسیده نیز در قسمت بالایی دهان مشاهده کردند و بینی او نیز در زمان حیاتش شکسته بود. در این جمجمه، علائمی از بستن سر صافی سر در او دیده می شد که در آن، سر را به گونه ای می بستند که سر تغییر شکل دهد. در این حالت، قسمت بالا و پشت سر به حالت کشیده درمی آمد.

محققان با جزئیاتی که از جمجمه به دست آوردند توانستند بازسازی بسیار دقیقی از چهره او داشته باشند. اما هنوز محققان باید به مطالعات خود درباره شناخت فرهنگ این شخص تحقیقاتی انجام دهند.
 
مرد

یکی از راه های دستیابی به این اطلاعات، دستیابی به نمونه DNA این مرد است اما معمولا با روش های مرسوم ممکن است جمجمه دچار آسیب دیدگی شود و تضمینی برای رسیدن به اطلاعات مورد نظر وجود ندارد. اگر محققان می توانستند نمونه DNA را از زیر گچ استخراج کنند، شانس بسیار کمی وجود دارد که بتوانند رنگ مو و رنگ چشم او را پیش بینی کنند.

چهره گچی مرد 9500 ساله! + تصاویر

چهره گچی مرد 9500 ساله! + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از آنا - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف