نمناک اخباراقتصاد چک کدام بانک ها قابل وصول نیست ؟
چک بانک ، چک بانک معتبر
طبق اعلام بانک مرکزی چک های یک بانک اعتباری همچنان قابل وصول نبوده و این موسسه در لیست سیاه قرار دارد.
تاریخ انتشار : 13 آبان 1394

ممنوعیت وصول چک بانکهایی موجود در لیست سیاه

بعد از اقدام سال گذشته بانک مرکزی مبنی بر غیرقابل وصول اعلام کردن چک های برخی بانک ها و موسسات اعتباری در شبکه بانکی، در حال حاضر ممنوعیتی در وصول چک های هیچ کدام از بانک ها وجود ندارد؛ اما چک های یک موسسه همچنان تا سقف مشخصی قابل وصول نیست. 

بنابر آنچه که مدیران بانک مرکزی پیش تر اعلام کرده بودند، تخلفات انضباطی موجب شد تا با ایجاد برخی ممنوعیت ها بانک ها و موسسات خاطی از طریق ممنوع شدن وصول چک برای مدتی تنبیه و جریمه شوند.

در نیمه اول بهمن ماه سال گذشته بانک مرکزی در سامانه چکاوک (سامانه مبادله الکترونیک چک)به بانکها و موسسات اعتباری اعلام کرد که چک های سه بانک آینده، ایران زمین و سرمایه فقط تا سقف 100 میلیون تومان قابل وصول است و از دریافت چک هایی با مبالغ بالاتر خودداری کنند. البته مدتی نگذشت که سقف وصول چک های بانک آینده به 10 میلیون تومان نیز کاهش یافت. ولی هنوز سال 1393 به پایان نرسیده بود که بانک ها با اعلام بانک مرکزی در سامانه چکاوک مطلع شدند که ممنوعیت وصول چک های بانکهای سرمایه و آینده - که دومی به تازگی تحت نظارت بانک مرکزی قرار گرفته بود - برطرف شده است.

چک بانک های غیر قابل وصول

اوایل اردیبهشت امسال بانک ایران زمین نیز از لیست سیاه بانک ها برای دریافت چک ها تا سقفی مشخص خارج شد، اما در همین زمان موسسه توسعه که دچار مشکلاتی نیز بود، به لیست ممنوعه ها اضافه شد و توان وصول چک های بیش از 100 میلیون تومان خود در شبکه بانکی را از دست داد.

در ادامه این جریان در اواخر مردادماه سال جاری بانک مرکزی به بانک ها اعلام کرد که چک های رمزدار بانک انصار را وصول نکنند. جریمه ای که البته چندان طول نکشید و مدتی بعد برداشته شد. 

بر این اساس در حال حاضر هیچ بانک خصوصی و یا دولتی دچار ممنوعیت وصول چک حتی در سقف خاصی نیست، ولی هنوز ممنوعیت وصول چک های بالاتر از 100 میلیون تومان موسسه اعتباری توسعه برداشته نشده است. 

جرایم بانک مرکزی در رابطه با ممنوعیت وصول چک در شبکه بانکی برای بانک ها و موسسات اعتباری در حالی حدود یک سالی است به دلیل تخلف انضباطی صورت می گیرد که از سویی دیگر آنطور که معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرده، این قبیل برخوردهایی که الزاما باید برای اصلاح رویه انجام شود در افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی بی تاثیر نبوده است. 

بنابر توضیحات معاون اقتصادی بانک مرکزی، سال گذشته برخی بانک های خصوصی دچار تخلفاتی شدند که بانک مرکزی نیز برای اصلاح رویه آنها محدودیت هایی را در وصول چک ها برایشان ایجاد کرد که موجب خروج بخشی از سپرده های آنها و در نهایت حرکت این بانک ها به سمت اضافه برداشت از بانک مرکزی شد. 

قربانی این را هم گفته که بعد از اصلاح رویه بانک های خصوصی و برداشته شدن محدودیت آنها مجددا وضعیت به حالت قبل برگشته (از بدهی بانک ها به بانک مرکزی کاسته شده) و اکنون در سال جاری شاهد کاهش بدهی بانک های خصوصی به بانک مرکزی هستیم. اما اگر در آینده هم قرار باشد تنبیه انضباطی انجام شود، ممکن است بدهی بانک ها افزایش یابد.

چک کدام بانک ها قابل وصول نیست ؟

چک کدام بانک ها قابل وصول نیست ؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از ایسنا-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف