نمناک بهداشت و سلامتتغذیه چگونگی تغذیه خانم های باردار و شیرده
تغذیه ، تغذیه در بارداری
خانم ها بعد از سپری کردن زایمانشان، لازم است به نیازهای بدنشان پاسخ دهند. یعنی در دوران شیردهی هر خانمی هم باید طوری نیازهای روزانه تغذیه ای خود را تامین کند.

مواد خوراکی لازم جهت تغذیه زنان باردار

تغذیه در بارداری

ویتامین های لازم برای  خانم های باردار

در دوران شیردهی هر خانمی باید طوری نیازهای روزانه تغذیه ای خود را تامین کند که بتواند شیر کافی تولید کند. برای این منظور به طور متوسط حداقل 500 کالری بیش از حد مورد نیاز خود باید غذا مصرف کند. (خانم ها در دوران شیردهی بین 600 تا 800 سی سی شیر در روز تولید می کنند)...
 منابع ویتامین A، B12، آهن، ید و البته کلسیم و ویتامین D جزو مواد مغذی بسیار مهمی هستند که خانم باردار باید مصرف کند تا نیازهای روزانه اش برطرف شود. خانم شیرده خیلی زیاد تشنه می شود پس به مصرف آب و مایعات نیز نیاز شدیدی دارد. به طور کلی غذای خانم شیرده در درجه اول باید شامل پروتئین حیوانی با کیفیت بالا باشد تا ویتامین B12 و آهن به اندازه به بدنش برسد و سپس میوه و سبزی باید در برنامه غذایی اش گنجانده شود تا ویتامین های مورد نیازش تامین شود و به ویژه ویتامین C باید به اندازه کافی به بدن برسد تا آهن به خوبی جذب شود. ضمنا لازم است به اندازه کافی لبنیات مصرف کند تا کلسیم بدن تامین شود و از آفتاب کافی هم بهره ببرد تا بدن دچار کمبود ویتامین D نشود.
برای برطرف کردن تمام این نیازها لازم است 5 وعده غذا بخورد یعنی 2 میان وعده هم مصرف کند تا نیازهایش رفع شود. غیر از غذاخوردن، پرهیزهای یک خانم شیرده هم بسیار مهم است؛ پرهیز از استعمال دخانیات و مصرف هر ماده غذایی الکل دار یا کافئین دار و کاهش مصرف غذاهای نفخ دار. در صورتی که خانم شیردهی غذاهای نفاخ یا بدبو مصرف کند، این حالت بلافاصله به شیر منتقل می شود و شیرخوار هم ممکن است نفخ کند یا به تغییر بوی شیر عکس العمل نشان دهد و تمایلش به خوردن شیر کمتر شود.
 

چگونگی تغذیه خانم های باردار و شیرده

چگونگی تغذیه خانم های باردار و شیرده
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13
برگرفته از سلامت - /م
این مطلب مفید بود ؟ 11 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف