نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون چگونگی پیدایش سینما و اولین فیلم نمایش داده شده در سینما
سینما ، آگوست و لویی لومیِر
شاید برایتان جالب باشد بدانید که لحظه تولد سینما و نخستین تصاویر متحرک چطور و چگونه شروع شد. پس با ما همراه باشید.

سینما چطور و چگونه شروع شد؟

در این گزارش قصد داریم به چگونگی پیدایش سینما و نخستین فیلم هایی که در سالن های سینما به نمایش درآمدند بپردازیم.

آگوست و لویی لومیِر فرانسوی در سال 1895 در پاریس برای نخستین بار تصاویر متحرک را روی پرده به نمایش عموم گذاشتند. سینماتوگراف این امکان را فراهم کرد. این رخداد تاریخی، لحظه تولد سینما شمرده می شود.

این که شامگاه 28 دسامبر 1895 (7 دی 1274) در سالنی در بلوار کاپوسین پاریس چه اتفاقی افتاد، با جزئیات نقل شده است؛ اینکه عصر "تصاویر متحرک" به صورت رسمی آغاز شد. از آن لحظه تاریخی اما هیچ تصویری وجود ندارد.

آگوست و لویی لومیِر


برادران لومیر، آگوست و لویی، چون اولین بار بود دستگاه اختراعی خود، سینماتوگراف را به صورت رسمی در معرض دید همگان می گذاشتند، به احتمال زیاد آنقدر مشغول بودند که فراموش کردند این لحظه را هم به صورت تصویری ثبت کنند.

البته تنها 33 نفر به دیدن این دستاورد تاریخی آمده بودند؛ جمعیتی کوچک که برای برگزارکنندگان مراسم نومیدکننده بود. هر چه باشد قرار بود، آنطور که پلاکات های تبلیغاتی در پاریس وعده داده بودند، یکی از مهم ترین رویدادهای دوران اتفاق بیافتد.

برای این مراسم یک سالن بیلیارد تغییر دکوراسیون داده شده بود و با وجود استقبال کم مخاطبان، در نهایت همه چیز به خوبی پیش رفت. تماشاگران برای نخستین بار فیلمی کوتاه دیدند که عنوانی ساده داشت:"کارگران کارخانه لومیِر را ترک می کنند".

برادران خلاق

برادران لومیر این فیلم سیاه و سفید را از کارخانه خود تهیه کرده بودند. در این فیلم چند ثانیه ای سالن تولید دیده می شد و کارگرانی که در پایان کار روزانه کارخانه را ترک می کردند؛ یک سگ ولگرد هم در میان جمعیت بالا و پایین می پرید. اینها نخستین بازیگران تاریخ فیلم نامیده شدند. برادران لومیر به عنوان افرادی مبتکر و مخترع در خارج از مرزهای فرانسه هم شناخته شده بودند. آن دو کارخانه ای در لیون (جنوب فرانسه) داشتند که در آن صفحه های عکاسی (نسل قدیمی فیلم عکاسی) تولید می شد. این کارخانه 300 کارگر داشت.

اولین فیلم

لویی و آگوست لومیر خیلی زود تکنیکی را ابداع کردند که در آن یک پروژکتور تک عکس ها را پشت سر هم روی پرده می انداخت. این دستگاه را سینماتوگراف نامیدند.

تماشاگران نخستین فیلم ها ابتدا در سالن نمایش وحشت زده می شدند. برخی از تماشاگران فیلمی که ورود قطار به ایستگاه راه آهن را نشان می داد، با دیدن صحنه یادشده پشت صندلی های سینما سنگر گرفتند.

برادران لومیر پیشگام عکاسی رنگی هم بودند و برای آن تکنیک های نوینی ارا ئه کردند. آنها در سال 1907 اختراع صفحه های عکسی اتوکروم (رنگی) را به نام خود ثبت کردند. با این صفحه ها برای نخستین بار امکان عکاسی رنگی فراهم شد.

این دو برادر علاقه کمتری به سوژه عکاسی داشتند و بیشتر به جنبه فنی قضیه می پرداختند.

برادران لومیر در عین حال خیلی زود علاقه خود را به بسط و گسترش اختراعاتشان از دست دادند. آنها در سال های پایانی دهه 1890 دستگاه ها و حقوق ثبت شده به نام خود را به شرکت "پاته" فروختند. نام این شرکت در سال های بعد به عنوان پایه گذار صنعت سینما در تاریخ جاودانه شد.

آگوست و لویی لومیر نخسین کسانی نبودند که فیلم را با پروژکتور روی پرده برای تماشاگران به نمایش گذاشتند. مستقل از آنان، در آمریکا، بریتانیا و آلمان هم فن اوری های مشابهی ابداع شد. با وجود این 28 دسامبر 1895 در پاریس زادروز سینما خوانده می شود.

چگونگی پیدایش سینما و اولین فیلم نمایش داده شده در سینما

چگونگی پیدایش سینما و اولین فیلم نمایش داده شده در سینما
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از همشهری آنلاین - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف