نمناک فرهنگ و هنرتاریخ و تمدن آشنایی با چینی خانه اردبیل
چینی‌ خانه ، مکان های دیدنی اردبیل
چینی خانه محلی است که درآن همه ی چینی های اهدایی امپراطور چین به شاه عباس جاسازی شده است. چینی هایی که بهانه پیشکش آنها احیای جاده ابریشم و بهبود روابط چینی ها و ایرانی ها بود.
بازدید : 1,773 نفر

معرفی چینی خانه، یکی ازمکانهای دیدنی اردبیل

چینی خانه یکی از زیباترین تالارهای دوران شاه عباس صفوی در اردبیل است که بیش از 400 سال پیش توسط شیخ بهایی طراحی شده است. این تالار در قسمت شرقی قندیل خانه یارواق اصلی مجموعه شیخ صفی الدین قرار دارد که دارای چهار شاه نشین و طاق نماهای زیبا و نفیس از مقرنس گچی است، نقاشی ها، طلاکاری ها و هماهنگی رنگ ها با سطوح مقرنس از اسلیم ها و گل های زیبا شاهکاری به وجود آورده است که هر بیننده ای را به شگفت و حیرت وا می دارد.

چینی خانه

چینی خانه اردبیل

بنای این تالار از استحکام فوق العاده ای برخوردار است که حتی وقوع زلزله ای به قدرت 2/7 ریشتر اثری در آن نداشته. چینی خانه 1256 محفظه دارد که در همه آن ها چینی های اهدایی امپراتور چین به شاه عباس به مناسبت احیای جاده ابریشم و چینی هایی که از طرف دولت ایران به کشور چین سفارش شده بود، قرار داشته است. ظروف چینی پس از رسیدن به ایران توسط هنرمندان حکاک در اصفهان به مهر«بنده شاه ولایت عباس» ممهور شده و به اردبیل فرستاده می شد و در محفظه های تالار چینی خانه قرار می گرفت.

چینی خانه اردبیل

چینی خانه

شاه عباس زمانی که برای استراحت یا چله نشینی به اردبیل سفر می کرد، در تالار چینی خانه اقامت می کرده است. گفته می شود پس از امضای عهدنامه ننگین ترکمن چای بیش از 800 عدد ظروف چینی و حدود 4 هزار کتاب دست نویس نفیس با بسیاری از عتیقه جات مجموعه شیخ صفی الدین توسط ژنرال باسکویچ غارت شد که تعدادی از این آثار در موزه آرمیتاژ و موزه دیگری در روسیه به نمایش گذاشته شده است.

چینی خانه

 زیباترین تالار شاه عباسی ایران 

تعدادی از چینی های تالارچینی خانه اردبیل هم چنین به موزه ملی در تهران و موزه های شیراز و اصفهان منتقل شد که در سال 1370 در روز جهانی موزه با انتقال بخشی از چینی ها از موزه ملی، تالار چینی خانه به طور رسمی گشایش یافت.

تالار چینی خانه علاوه بر ظروف چینی زیبا و گلدان های پرنقش و نگار، با اشیا دیگری مانند یک جلد قرآن نفیس به خط کوفی روی پوست آهو مربوط به بیش از 1100 سال پیش که از لحاظ قدمت تاریخی سومین قرآن نفیس در ایران است و مهرسنگی سلاطین صفوی با شش اسم از اسما خداوند و گل های هشت پر به نشانه عرفان پادشاهان صفوی و دوازده پر به عنوان شیعه دوازده امامی بودن آنان فرامین و سکه های نقره ای دوره صفوی آراسته شده است.

آشنایی با چینی خانه اردبیل

آشنایی با چینی خانه اردبیل
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از همشهری -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف