نمناک فرهنگ و هنرتاریخ و تمدن سرنوشت نامعلوم کاخ ناصری شهرستانک +تصاویر
کاخ ناصری شهرستانک ، کاخ شهرستانک
کاخ ناصری شهرستانک که در شهریورماه سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است هم اکنون وضعیت بسیار اسفناکی پیدا کرده است.
تاریخ انتشار : 2 مهر 1396

کاخ ناصری شهرستانک روبه ویرانی است

روستای خوش منظره شهرستانک در54 کیلومتری شمال غربی کرج با آنکه روستایی ییلاقی است، پاییزش از تابستانش هم معروف تر و زیباتر است. اگر در روزهای پاییزی سفری به روستای شهرستانک داشته باشید حتما با کاخ ناصری در شهرستانک مواجه میشوید و اگر اطلاعاتی از این کاخ داشته باشید و تصاویر کاخ ناصری را از پیش دیده باشید حتما با دیدن کاخی که 19 سال از ثبت ملی آن میگذرد اما در حال ویرانی است تعجب خواهید کرد.

کاخ ناصری شهرستانک و وضعیت اسفناک این کاخ

ساخت کاخ شهرستانک که چشم انداز بسیار زیبایی به روستای شهرستانک دارد 3 سال به طول انجامیده است. این کاخ در دو بخش بیرونی و اندرونی ساخته شده است که حیات بیرونی به شکل مستطیل با دو کنج پَخ در 4 تراز طراحی شده و ورودی آن در گذشته به شکل نیم دایره و در تراز اول قرار گرفته بوده است. عمارت بیرونی در ابعاد 12 در 24 متر در دوطبقه و در تراز سوم ساخته شده بود که در حال حاضر دیگر اثری از طبقه دوم این کاخ نیست! در پَخ شمال غربی و در مرز میان اندرونی و بیرونی نیز حمام خصوصی شاه قرار داشته است.

 کاخ ناصری شهرستانک

عکسی قدیمی از نمای روبه رویی کاخ ناصری روستای شهرستانک

این اثر تاریخی که در شهریورماه سال 1377 به شماره 1945 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است هم اکنون وضعیت بسیار اسفناکی پیدا کرده است.
پس از ناصرالدین شاه به دلیل بی توجهی و عدم رسیدگی به این بنا و همچنین به خاطر وجود سرمای سخت و بارش های فراوان در این منطقه و همچنین تاراج های انسانی، تقریبا در همان دوره قاجاریه این بنا تخریب شده و پس از اینکه در دوره پهلوی دوم وزارت فرهنگ و هنر وقت هیچ توجهی به این بنا نکرده و ضرورتی برای بازسازی و نگهداری این قصر نداشته، فدارسیون کوهنوردی در آن زمان بنای کاخ را که فقط طبقه اول آن باقی مانده بود را به پناهگاهی برای کوهنوردانی تبدیل کرد که از قُله توچال به سوی شهرستانک سرازیر می شدند!

کاخ ناصری شهرستانک

کاخ ناصری شهرستانک در حال تبدیل شدن به خاک

این کاخ که هم اکنون نیز از این بی توجهی ها بسیار رنج می برد و به رغم گذشت 19سال از ثبت در فهرست آثار ملی ایران، هنوز منتظر فرارسیدن روزی است که شاید با بازسازی خود در کنار دیگر عوامل که در بالا به آن اشاره شد، شهرستانک را به قطب بزرگ گردشگری استان البرز وحتی پایتخت تبدیل کند. به هر حال در حال حاضر تورهای بسیار زیاد آژانس های گردشگری که در طول سال راهی این منطقه می شوند خود به تنهایی گواه این ادعاست. شاید بودجه های دولتی به قول مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کفاف هزینه های بازسازی این اثر تاریخی ارزشمند را ندهد، اما کم کردن بوروکراسی های اداری و طرح های حمایتی در جذب سرمایه بخش خصوصی، می تواند سرمایه داران ایرانی و حتی خارجی بسیاری را برای مشارکت در توسعه و تبدیل این منطقه به یک مرکز گردشگری بین المللی به شهرستانک و کاخ "ناصری" آن بکشاند.

کاخ ناصری شهرستانک

ویرانی کاخ ناصری شهرستانک

شاید در صورتی که این بنا به مانند روز اول خود بازسازی شود و کاربری آن مانند بسیاری از ابنیه ی تاریخی و حتی کاروانسراهای قدیمی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی به یک هتل و مرکز گردشگری تغییر یابد، بسیاری از علاقه مندان و سرمایه گذاران حاضر باشند تا در این منطقه برای آبادانی کشور خود گام مثبتی بردارند. فراموش نکنیم که در ارتفاعات البرز مرکزی، کوه ها بازو به بازوی هم داده اند تا با طبیعت بی نظیر خود خستگی را از جان مهمانان به در کنند. ای کاش قدر داشته هایمان را بیشتر بدانیم و از سرمایه های شگرف ایران نهایت استفاده را ببریم.

کاخ ناصری شهرستانک

 بخش اندرونی کاخ ناصری شهرستانک که ویران شده

سرنوشت نامعلوم کاخ ناصری شهرستانک +تصاویر

سرنوشت نامعلوم کاخ ناصری شهرستانک +تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از سیمرغ / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف