کارت بانکی

احتمال هک شدن 400 میلیون کارت بانکی

تاریخ انتشار : 29 مرداد 1396کد مطلب : 55078زمان مطالعه : 3 دقیقه
کارت های بانکی فعلی قابلیت هک شدن داشته و به راحتی می توان آن را از طرقی مثل نصب دستگاه های کوچک به دستگاه های کارت خوان کپی و هک کرد.

خطری که 400 میلیون کارت بانکی را تهدید می کند

در حالی تاکنون بیش از 400 میلیون کارت بانکی صادر شده که به طور حتم امنیت استفاده از آنها در اولویت قرار دارد. به اعتقاد برخی کارشناسان این کارت ها از امنیت بالایی برخوردار نبوده و احتمال هک شدن آنها وجود دارد. امنیت شبکه بانکی به ویژه در حوزه بانکداری الکترونیک موضوعی است که اغلب مورد بحث میان دستگاه های ذیربط و یا کارشناسان قرار می گیرد. گاهی این انتقاد وجود دارد که با وجود پیشرفت های قابل توجهی که در حوزه بانکداری الکترونیک ایران رخ داده اما همچنان در پاره ای از مسائل امنیت به طور کامل وجود نداشته و ورود هکرها به شبکه اطلاعاتی بانکی می تواند یک تهدید باشد.

در سوی دیگر البته مقامات بانکی تاکید دارند که امنیت در حوزه بانکداری الکترونیک در سطح بالایی بوده و نتایج، این موضوع را تایید می کند. اغلب کارشناسان نیز بر این عقیده اند که گرچه در حال حاضر شبکه بانکداری الکترونیکی ایران در قیاس با سایر بانک های جهان در سطح مورد قبولی قرار دارد ولی نمی توان با صراحت گفت که ورود هکرها به طور کامل حذف شده است چرا که این موضوع می تواند برای حوزه الکترونیک در هر نقطه از جهان وجود داشته باشد و اجتناب ناپذیر نیست.

اما یکی از مسائلی که می تواند خود عاملی برای تهدید منافع مردم در بانک ها باشد به کارت های بانکی که در دست آنها قرار دارد، برمی گردد موضوعی که کارشناسان بر آن تاکید داشته و معتقدند اکنون زمان آن فرا رسیده تاصدور کارت های بانکی تغییر کند. در حال حاضر آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که تا ابتدای سال جاری حدود 414 میلیون کارت بانکی در انواع مختلف صادر شده است، بر این اساس نزدیک به 271 میلیون کارت برداشت، یک میلیون و 470 هزار کارت اعتباری، حدود 140 میلیون کارت هدیه و خرید و همچنین یک میلیون و 970 هزار کارت الکترونیک صادر شده و در دست مردم در حال گردش بوده است.

 

کارت بانکی

احتمال هک شدن کارت های بانکی فعلی

 وجود تعداد بالای کارت های بانکی بر این تاکید دارد که به مرور زمان با توسعه بانکداری الکترونیک استفاده از این کارت ها نیز جایگزین پول های نقد شده و ترجیح می دهند که از کارت های بانکی بجای نقل و انتقال فیزیکی پول استفاده کنند. گرچه این کارت ها نیز با رعایت اصول ایمنی برای متقاضیان صادر می شود و به منظور دسترسی سریع و ایمن در تبادل و نقل و انتقال در اختیار مشتریان قرار می گیرد اما به هر صورت وجود امنیت کامل در مورد آنها اکنون جای بحث دارد. کارت های بانکی که کاربردهای مختلفی از برداشت پول تا خرید و جابجایی و نقل و انتقال را برای مشتریان انجام داده و دارای مشخصه های امنیتی از جمله نام صاحب کارت و یا نوار مغناطیسی هستند که اطلاعات مهمی مانند اطلاعات هویتی دارنده کارت در آن درج می شود.

این همان موضوعی است که اکنون مورد توجه قرار دارد. کارشناسان حوزه بانکداری الکترونیک معتقدند با اینکه سیستم بانکداری الکترونیک در ایران مطمئن است اما جزو معدود خلاءهای امنیتی آن را می توان وجود همین کارت های مغناطیسی اعلام کرد. به اعتقاد این کارشناسان کارت های مغناطیسی فعلی قابلیت هک شدن داشته و به راحتی می توان آن را از طرقی مثل نصب دستگاه های کوچک به دستگاه های کارت خوان کپی و هک کرد موردی که بارها شاهد بوده ایم و گزارش های مختلفی از سوی مردم در رابطه با آن ا علام شده است. البته کارشناسان تاکید دارند که بانک مرکزی و دستگاه های مربوطه باید کارت های تراشه دار را جایگزین کارت های مغناطیسی کرده و دستور تعویض کارت های فعلی صادر شود تا بانک ها در این رابطه اقدام کنند.

چرا که وجود نوار مغناطیسی قابل کپی در کارتهای مغناطیسی فعلی به عنوان خطری برای سرمایه مردم در شبکه بانکی محسوب می شود. با این حال با وجود مسایلی که در رابطه با امنیت کارت های بانکی مطرح می شود تا کنون بانک مرکزی موضع صریحی نسبت به این انتقادات اعلام نکرده است.

احتمال هک شدن 400 میلیون کارت بانکی

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
برگرفته از خبرگزاری برنا/ی
برچسب :
وبگردی