نمناک ورزشفوتبال چه کسی اولین کارت زرد دنیای فوتبال را گرفت؟
کارت زرد ، کارت زرد فوتبال
برای نخستین بار از کارت زرد و قرمز در افتتاحیه جام جهانی 1970 مکزیک در دیدار مکزیک و شوروی استفاده شد.

نخستین کارت زرد دنیای فوتبال

کارت زرد و قرمز اکنون در همه بازی ها دیده می شود اما همیشه این چنین نبوده است. پیشتر داوران بدون کارت بازیکنان متخلف، به خصوص آن هایی که خطای شدید انجام می دادند یا اعتراض می کردند را بدون کارت اخراج می کردند. این بازیکنان به صورت شفاهی اخطار می گرفتند و در صورت تکرار خطا یا اعتراض، اخراج می شدند. با این حال این اتفاق خیلی کم رخ می داد و بازیکنان سطح بالا خطای بیشتری رویشان انجام می شد.

در جام جهانی 1966 انگلیس، شرایط غیر قابل تحمل شد. پله با خطاهای شدید بازیکنان بلغارستان متوقف می شد. این وضعیت در دیدار برابر پرتغال نیز تکرار شد که در نهایت این مهاجم برزیلی آسیب دید و هیچ بازیکنی اخراج نشد. نابی استایلز که ستاره آن زمان تیم ملی فوتبال انگلیس بود نیز جام جهانی را با تحمل خطاهای شدید گذراند. در این بازی ها راتین، کاپیتان تیم ملی آرژانتین به علت اعتراض به کرایتلین، داور آلمانی در دیدار برابر انگلیس از بازی اخراج شد. هنوز هم داورها برای اخراج از چیزی استفاده نمی کرد و به صورت شفاهی این کار را انجام می دادند.

پس از این رقابت ها نیاز به یک وسیله برای اخطار دادن به بازیکن احساس شد. باید به داوران در این زمینه کمک می شد تا بتوانند بازی را بهتر مدیریت کنند.

 

کارت زرد

نخستین کارت زرد متعلق به چه کسی است؟

 

به همین خاطر روشی جدید برای برخورد با بازیکن متخلف معرفی شد. به داوران کارت زرد و قرمز داده شد که از کارت زرد برای اخطار و کارت قرمز برای اخراج استفاده کنند. داوران می توانستند برای ممانعت از تکرار خطا کارت زرد نشان بدهند و یا در صورت حرکت غیر ورزشی و یا خشونت آمیز، با نشان دادن کارت قرمز بازیکن متخلف را اخراج کنند.

برای نخستین بار از کارت زرد و قرمز در افتتاحیه جام جهانی 1970 مکزیک در دیدار مکزیک و شوروی استفاده شد. تشنشر داور آلمانی قضاوت این بازی را بر عهده داشت. تماشاگران حاضر در ورزشگاه، بازی زیبایی را مشاهده نکردند و توپی از خط دروازه ها عبور نکرد اما از نزدیک شاهد اتفاقی تاریخی بودند. نخستین کارت زرد در تاریخ فوتبال در این بازی نشان داده شد. این کارت به بازیکن تیم مهمان یعنی کاجی آساتیانی داده شد. بازیکن اهل شوروی با خطای شدید روی ولارده در دقیقه 27 کارت زرد دریافت کرد.

 

کارت زرد

نخستین کارت زرد متعلق به چه کسی است؟

 آساتیانی که نخستین کارت زرد جهان فوتبال را دریافت کرد، زندگی اش نیز به شکل تلخی پایان یافت. سال ها پس از این بازی خبر درگذشت او اعلام شد. آساتیانی 55 ساله به طرز بدی جان خود را در تفلیس از دست داد. او در آن شهر پس از برعهده گرفتن مدیریت دپارتمان ورزشی گرجستان، به تجارت مشغول بود. به گزارش پلیس این کشور، آساتیانی توسط افراد ناشناسی که در ماشین پارک شده ای منتظرش بودند، مورد تیراندازی قرار گرفت و کشته شد. آنها پس از به قتل رساندن آساتیانی فرار کردند.

چه کسی اولین کارت زرد دنیای فوتبال را گرفت؟

چه کسی اولین کارت زرد دنیای فوتبال را گرفت؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از پارس نیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف