نمناک سبک زندگیکار و زندگی همه چیز درباره کاشت سیر در گلدان + آموزش
کاشت سیر ، نحوه کاشت سیر
اگر به کاشت سیر علاقه دارید و میخواهید در خانه سیر بکارید میتوانید از گلدان استفاده کنید, روش کاشت سیر را در نمناک مشاهده کنید.

نحوه کاشت سیر در خانه

کاشت سیر و پیاز بسیار راحت است، حتی افراد بی تجربه نیز برای کاشت آن مشکلی نخواهند داشت. نکاتی را که بیان می کنیم به کار بگیرید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

معمولا پاییز زمان مناسب برای شروع کاشت سیر است با این حال کاشت سیر درون خانه می تواند هر زمانی از سال صورت بگیرد.

کاشت سیر

آموزش کاشت سیر

گلدان مناسب انتخاب کنید
گلدانی با عمق 20 تا 25 سانتی متر انتخاب کنید و اگر می خواهید در گلدان تان بیشتر از یک عدد سیر بکارید توجه داشته باشید که باید بین هر حبه سیر تا سیر دیگر 10 سانتی متر فاصله باشد. هم چنین مطمئن شوید که گلدان دارای سوراخ های زهکش بزرگ و باز است.

کاشت
قدم بعدی پر کردن گلدان با خاک مملو از مواد غذایی ارگانیک است. سپس هر حبه سیر را از بوته جدا کنید و آن را طوری در خاک بکارید که انتهای صاف آن، که ریشه ها از آن خارج می شوند، به سمت پایین و سر تیز آن به سمت بالا باشد. حبه ها را در عمق 5 تا 7 سانتی متری خاک بکارید.

خاک
خیلی مهم است که خاکی که انتخاب می کنید خاک مناسب این کار باشد و زهکشی و نفوذ پذیری خوبی هم داشته باشد. ترکیب غیر خاکی بهترین گزینه برای کاشت سیر است خودتان هم می توانید آن را درست کنید. پیت یا کوکوپیت را با کمپوست یا مواد معدنی و پرلیت یا ورمیکولیت در اندازه های مساوی ترکیب کنید.

مکان قرار دادن گلدان
وقتی کار کاشت تمام شد نوبت به تعیین جای قرار دادن گلدان می رسد. اگر مکانی در خانه روبروی پنجره جنوبی یا غربی دارید که حداقل 6 ساعت آفتاب مستقیم در روز دارد، آن را برای قرار دادن گلدان سیرتان در نظر بگیرید. برای نتیجه بهتر و تشویق رشد گیاه می توانید از نورهای مصنوعی هم استفاده کنید.

آبیاری
اگر گلدان سیرتان را در بیرون از خانه قرار داده اید حواستان باشد که خاکش همیشه مرطوب بماند. اما اگر آن را در درون خانه پرورش می دهید باید مواظب آبیاری اش باشید. آبیاری باید بر اساس شرایط داخل خانه مثلا مقدار نور خورشید دریافتی گیاه یا دمای محیط تنظیم شود. آبیاری منظمی برای گیاه سیرتان در نظر بگیرید تا خاک همواره اندکی مرطوب باشد.

کود دهی
سیر برای رشد بهتر به مقدار مناسبی تغذیه مصنوعی نیاز دارد. در طول فصول گرم گیاه سیر را با کودهای ارگانیک حاوی تمامی عناصر مورد نیاز و 2 بار در ماه تغذیه کنید.

برداشت ساقه های سبز سیر
با خاک مناسب، آفتاب خوب و آبیاری منظم بعد از 1 هفته یا بیشتر، که البته در پاییز این زمان طولانی تر می شود (بسته به آب و هوا)، می توانید برگ های سبز و تازه سیر که از درون خاک سر بر می کشند را ببینید. زمانی که ساقه ها حداقل به 8 تا 12 سانتی متری رسیدند می توانید برداشت سیر ها را آغاز کنید. در زمان برداشت چند سانتی متر از ساقه را بر روی گیاه نگه دارید تا گیاه برای رشد مجدد دچار مشکل نشود.

برداشت حبه ها
اگر سیر را برای برداشت حبه های سیر پرورش داده اید، بهتر است بدانید که بعد از 8 تا 10 ماه قادر به برداشت حبه ها هستید یعنی زمانی که برگ های سبز سیر شروع به قهو ه ای و خشک شدن می کنند. در این زمان باید بوته ها را از خاک خارج کنید و چند هفته به آنها زمان بدهید تا خشک شوند. بعد از این مدت سیر های خوشمزه تان را برای ریخته شدن در غذا، درست کردن ترشی و یا نگهداری برای کاشت بوته های بعدی سیر مورد استفاده قرار دهید!

همه چیز درباره کاشت سیر در گلدان + آموزش

همه چیز درباره کاشت سیر در گلدان + آموزش
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 78
برگرفته از چاره چی -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 68 10
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف