نمناک سبک زندگیکار و زندگی روش های کاشت گیاه در خاک نامرغوب
خاک نامرغوب ، خاک ضعیف
در این مطلب با روش های کاشت گیاه در خاک های نامرغوب و بی کیفیت آشنا میشوید و میتوانید آن را به خاکی مرغوب تبدیل کنید.

چگونه در خاک نامرغوب گیاه بکاریم؟

برای اینکه خاک نامرغوب را به خاکی مرغوب و باکیفیت تبدیل کنید و در آن گیاه بکارید لازم است به برخی نکات مهم توجه کنید.

چگونه در خاک نامرغوب کشاورزی کنیم؟ چگونه در خاک ضعیف گیاه بکاریم؟ امروز به سراغ روش های کاشت گیاه در خاک بی کیفیت میرویم تا روش های بر طرف کردن این مشکل را با دقت بررسی و رفع کنیم. با ما همراه باشید.

خاک نامرغوب

کشاورزی در خاک نامرغوب


زمانی که خاکی که برای کشت گیاه انتخاب کرده اید نامرغوب است، بهترین راه برای بهتر کردن شرایط و کشت در آن، ایجاد یک حفره کمی بزرگتر از ریشه و خاکی که دور آن را پوشانده است، می باشد. مطمئنا خاکی که قرار است در ان گیاه بکارید یا کشاورزی کنید همه فاکتور ها را یکجا ندارد. ممکن است شور باشد یا خاک آن سفت باشد و یا اصلا مقدار زیادی علف هرز در آن خاک مشاده میشود و سایر عوامل،. اما چاره چیست؟


اگر زمین شما حاوی مواد مضر و علف های هرز است بهترین راه برای تبدیل آن به یک خاک مرغوب ایجاد یک حفره و اصلاح خاک است. شخم زدن خاک، ساختار خاک را بهم می ریزد، مواد مضر را مخلوط می کند و انرژی زیادی مصرف می شود. استفاده از سم نیز برای محیط مضر است و گیاهان مفید را از بین می برد. اجازه دهید اینجا به روش های کاشت در این شرایط بپردازیم.

قدم اول:انتخاب گیاه
گیاه خود را با دقت انتخاب کنید:گیاه مناسب با شرایط و سازگار با محیط انتخاب کنید. گیاهان با ماندگاری چندین سال به پروسه اصلاح محیط خاک نیز کمک می کنند. چمن های بومی بهتر از هر روش دیگر برای اصلاح خاک های نامرغوب مناسب هستند. گیاهان بومی قابلیت سازگاری با شرایط سخت آب و هوایی و ایجاد محیطی مناسب برای خاک را دارا هستند.

قدم دوم:مکان گیاه را گود کنید
حفره ای کمی بزرگتر از گلدانی که گیاه از آن درآمده است ایجاد کنید. اگر ظرف گیاه شما ده سانتی متر است، حفره ای به اندازه ی یک بیل ایجاد کنید. معمولا مقداری باید حفره از سایز گلدان شما بزرگ تر باشد. نگران نباشید و از کار لذت ببرید.

قدم سوم:خاک را تغذیه کنید
خاک را توسط مواد اصلاح کننده سازگار با محیط زیست، تغذیه کنید. یک سوم حفره را با مواد اصلاح کننده خاک پر کنید. و با خاک حفره مجدد مخلوط کنید. مواد داخل حفره باید به خوبی باهم ترکیب شده باشد. برای تغذیه خاک از انواع کود های حیوانی و می توانید بهره ببرید.

قدم چهارم:ریشه را در خاک قرار دهید
حال نوبت قرار دادن گیاه از گلدان به داخل خاک رسیده است. به آرامی گیاه را از گلدان خارج و قبل از آن مقداری از خاک مخلوط شده را بردارید. گیاه را در سطح خاک قرار دهید و تمام ریشه را با خاک بپوشانید. این کار را با دقت و سریع انجام دهید، اگر ریشه خشک شود، گیاه از بین می رود. ریشه قلب گیاه و خاک پوست آن است.

قدم پنجم:آبیاری کنید
پس از پوشاندن ریشه گیاه و قسمتی از آن به وسیله خاک میبایست ریشه را آبیاری کنید. یک یا دو ظرف آب کافی است. بهتر است به جای شلنگ از بطری استفاده کنید که مقدار آب را اندازه گیری کنید. (ریشه هاهم غرق می شوند و نیاز دارند که نفس بکشند)

قدم ششم:کود دهی
حال میبایست به سراغ یک کود بروید. برای این کار و در این مرحله بهترین روش استفاده از ود برگ و یا حتی کود حیوانی است ویا مخلوطی از این دو. این نوع کود هم ارزان و هم سازگار با محیط زیست است. این مقدار کود را میبایست در سطح بالایی و یک لایه بر روی لن قرار دهید و مقداری مجدد با خاک ترکیب کنید

قدم هفتم:سفتکردن خاک
ممکن است مقداری هوا در اطراف ریشه وجود داشته باشد که باعث خشک شدن ریشه می شود. با پای خود و با کمی فشار بر روی خاک ضربه بزنید تا سفت شود. این کار را در دور تا دور گیاه تکرار کنید و مراغب باشید به گیاه با فشار بیش از حد صدمه نزنید.

قدم هشتم:بررسی
چند روز یک بار مراحل رشد گیاه را چک کنید. خاک را تا زمانی که خیس است آب ندهید. برای تشخیص آن انگشت خود را در خاک فرو کنید. و با یک بطری خاک را آبیاری کنید

روش های کاشت گیاه در خاک نامرغوب

برگرفته از هاو کن یو -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 10 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف