نمناک بهداشت و سلامتتغذیه انواع شیرینی های نوروزی چقدر کالری دارند؟
کالری ، کالری شیرینی
اگرچه شیرینی ها نوروزی از خوراکی های خوشمزه نوروز هستند اما بهتر است قبل از زیاده روی در مصرف این شیرینی ها از میزان کالری آنها اطلاع کسب کنید.

کالری شیرینی های نوروزی چقدر است

شیرینی های نوروزی بخش خوشمزه نوروز هستند که کمتر کسی پیدا میشود که علاقه ای به خوردن شیرینی در عید نوروز نداشته باشد اما خبر از کالری موجود در انواع این شیرینی ها دارید؟ ما در این مطلب کالری انواع شیرینی های نوروزی را برایتان گردآوری کرده ایم تا با دانستن میزان کالری آنها کمی با احتیاط تر سراغ شیرینی ها بروید.

میزان کالری موجود در انواع شیرینی ها

سوهان

کمتر کسی است که به سوهان خوشمزه قم علاقه نداشته باشد. میزان روغن بالایی که در تهیه این شیرینی خوشمزه استفاده می شود، کالری آن را بسیار زیاد می کند. علاوه بر آن افزودن مغزها به ویژه پسته سبب افزایش کالری آن به شکل جداگانه هم می شود.

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

به طور متوسط هر 100 گرم سوهان معادل 550 کیلوکالری است و اگر هر تکه سوهان را معادل 20 گرم در نظر بگیریم، کالری هر سهم از آن حدود 110 کیلوکالری می شود که این میزان کالری برای یک شیرینی تقریبا بالاست. انواع جدید محصولات سوهان که ترکیب سوهان با گز است، کالری آن را از این مقدار هم بیشتر می کند.

محتویات:آرد جوانه گندم، آرد سفید، شکر، کره، عسل، بادکا، گلاب، زعفران، هل، خلال بادام و پسته


نان نخودچی

یکی از محبوب ترین شیرینی های عید که شاید کمتر کسی آن را دوست نداشته باشد. اصل این شیرینی مربوط به شیرینی های سنتی قزوین است که با آرد نخودچی، روغن، پودر شکر و هل درست می شود. از آنجاکه سایز این شیرینی کوچک است، شاید انتخاب مناسبی برای خوردن باشد، چراکه کالری دریافتی مسلما خیلی بالا نخواهد بود. میزان کالری موجود در یک نان نخودچی متوسط حدود 37 تا 45 کالری است.

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

محتویات:آرد نخودچی، روغن، پودرشکر و پودر هل


دانمارکی (گل محمدی)

شیرینی دانمارکی تقریبا در هر شهری تولید می شود اما اصل تولید آن در کشورمان مربوط به تهران است. به طور متوسط در هر 100 گرم از شیرینی دانمارکی حدود 500 کیلوکالری انرژی نهفته است، بنابراین در یک سهم شیرینی دانمارکی که تقریبا بین 30 تا 40 گرم است حدود 150 تا 200 کیلوکالری انرژی وجود دارد. پس شمایی که حداقل به محض دیدن شیرینی دانمارکی چهار تا پنج عدد از آن را بی هیچ مکثی می خورید، حداقل هزار کالری را در یک چشم بهم زدن، نوش جان کرده اید!

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

محتویات:شیر، روغن، آرد، شکر، تخم مرغ، کره، پودر خمیر مایه، نمک، اسانس وانیل، کرم شیرینی برای داخل شیرینی، زرده تخم مرغ، شکر و آب


گز

گز شیرینی محبوب اصفهانی هاست که طرفداران زیادی دارد. در تهیه این شیرینی خوشمزه ممکن است از مغز بادام و مغز پسته هم استفاده شود. از لحاظ کالری در هر تکه از گز محتوی مغز بادام یا پسته تفاوت چندانی وجود ندارد. ضمنا تفاوتی هم از نظر کالری درگزی که داخل آرد باشد یا در بسته بندی جداگانه وجود ندارد. در هر 100 گرم گز، حدود 380 کیلوکالری انرژی نهفته است و اگر وزن تقریبی هر تکه گز معادل 12 گرم باشد، بنابراین هر تکه معادل 5/ 45 کیلوکالری دارد.

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

محتویات:شکر، آب، بادکا همان گلوکوز مایع از نشاسته ذرت، سفیده تخم مرغ، گلاب و مغز پسته


نان خامه ای

هیچ کجای ایران نان خامه ای هایش به پای تهران نمی رسد. این شیرینی واقعا خوشمزه، اما با کالری بسیار بالاست. البته به طور معمول شیرینی نان خامه ای در سایز های مختلف تولید می شود همچنین نوع خامه درون آن در میزان کالری نهایی اش موثر است. به طور متوسط در هر 100 گرم از این شیرینی 500 کیلوکالری انرژی وجود دارد، بنابراین شیرینی خامه ای های سایز کوچک که وزنی حدود 50 گرم دارند، کالری شان به 250 کیلوکالری در هر سهم می رسد. حالا در نظر بگیرید شیرینی خامه ای های سایز بزرگ را!

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

محتویات:آرد، تخم مرغ، روغن، آب، شکر، وانیل، نمک، پودر قند و خامه


قطاب

قطاب شیرینی خوشمزه و لذیذ یزدی هاست. از آنجایی که این شیرینی بسیار خوش طعم و دلچسب است ممکن است افراد هیچ احتیاطی در مصرف آن نکنند، اما باید بدانید که این شیرینی خوشمزه بسیار پرکالری است و به طور تقریبی در هر قطاب حدود 120 کیلوکالری، انرژی وجود دارد، بنابراین سعی کنید در مصرف این شیرینی خوشمزه پرکالری، تعادل داشته باشید.

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

محتویات:زرده تخم مرغ، پودر قند، ماست، روغن جامد یا کره، بیکینگ پودر، آرد، پودربادام، پودر قند و هل کوبیده


قرابیه

قرابیه شیرینی معروف و رسمی تبریزی هاست که به سبب داشتن مغز بادام و پسته از لحاظ ارزش غذایی و داشتن منبع آهن گیاهی در سطح خوبی قرار دارد، اما به موازات این ویژگی ها از کالری بسیار بالایی هم برخوردار است. به طور تقریبی در هر قرابیه حدود 200 کیلوکالری انرژی وجود دارد که این میزان کالری برای یک شیرینی بسیار بالاست، بنابراین از مصرف زیاد آن اگر به تناسب اندام تان علاقه دارید، باید بپرهیزید. میزان کالری قرابیه قزوین تقریبا 40 کیلوکالری در هر سهم است.

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

محتویات:بادام پوست گرفته خام، شکر، سفیده تخم مرغ، مخلوط مغز پسته و بادام و شکر


نان برنجی

وقتی سخن از شیرینی نان برنجی به میان می آید، همه ناخودآگاه یاد کرمانشاه می افتند. البته در قزوین هم شیرینی نان برنجی به شکل سنتی تولید می شود. نان برنجی های کرمانشاه از لحاظ وزنی از نان برنجی های قزوین درشت ترند و مسلما کالری بالاتری هم دارند. به طور متوسط در هر نان برنجی تولید شده در قزوین حدود 37 تا 45 کالری وجود دارد اما در یک شیرینی نان برنجی کرمانشاه این مقدار بالاتر بوده و حدود 50 تا 55 کیلوکالری انرژی در آن نهفته است.

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

محتویات:پودر قند، کره، آرد برنج، تخم مرغ، گلاب، زعفران و خلال پسته


باقلوا

باقلوا، شیرینی سنتی چند شهر از ایران است که از مهم ترین آنها می توان به باقلوای قزوین، باقلوای یزد، باقلوای کاشان، باقلوای کرمان، باقلوای تبریز و. . . اشاره کرد. البته در این میان باقلوای قزوین و یزد شناخته شده تر از بقیه است. البته این روزها باقلوای استانبولی هم طرفداران زیادی پیدا کرده است.

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

باقلوای هر شهر تقریبا دستور پخت متفاوتی دارد، بنابراین کالری آن فرق می کند. باقلوای استانبولی و باقلوای یزد به سبب آنکه شیره و شهد بیشتری نسبت به باقلوای قزوین دارند، از کالری بالاتری هم برخوردارند. به طور کلی هر 100 گرم باقلوا محتوی 500 کیلوکالری است و اگر هر تکه باقلوا حدود 20گرم باشد، بنابراین کالری هر تکه 100 کیلوکالری خواهد بود.

محتویات:تخم مرغ، نمک، روغن مایع، آرد، شیر، شکر، گلاب، آب، پودرقند، پودر بادام، پودرفندق و پودر هل


کلمپه

کلمپه شیرینی مقوی و بسیار خوشمزه کرمانی هاست. در تهیه این شیرینی خوشمزه از خرما و مغز گردو هم استفاده می شود که ارزش غذایی و کیفی این شیرینی را بالا می برد. میزان کالری کلمپه باتوجه به قطر خمیر (میزان کلفتی خمیر) و مقدار محتویات داخلش متفاوت است، اما به طور کلی تقریبا در یک سهم از شیرینی کلمپه با خمیر متوسط حدود 120 تا 140 کیلوکالری انرژی وجود دارد، بنابراین در مصرف آن تعادل را رعایت کنید.

کالری شیرینی های نوروزی

محاسبه میزان کالری شیرینی های عید نوروز

محتویات:آرد، روغن جامد یا کره، تخم مرغ، شکر، شیر، هل و وانیل، خرمای بدون هسته، مغز گردوی خرد شده، هل، جوزهندی، رازیانه و زنجبیل و پودر پسته

انواع شیرینی های نوروزی چقدر کالری دارند؟

انواع شیرینی های نوروزی چقدر کالری دارند؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 10
برگرفته از مجله سیب سبز /م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 10 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف