نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده نوشیدنی نابود کننده استرس ورزشکاران
استرس ورزشکاران ، کاهش استرس در ورزشکاران
استرس ورزشکاران قبل از مسابقات طبیعی است و برای کاهش و رفع کامل آن بایستی روش های اصولی و تایید شده را پیش گرفت.

کاهش استرس اکسیداتیو ورزشکاران با نوشیدنی گیاهی سالم

استرس به خصوص قبل از انجام کارهای مهم و حیاتی با شدت بیشتری به سراغ ما می آید ، به عنوان مثال قبل از امتحان و یا شرکت در یکی از مسابقات ورزشی . از این رو انجام مطالعات دقیق برای یافت راهی که موجب کاهش استرس ورزشکاران می شود نیاز مهمی بود که با بررسی بر روی تاثیرات مثبت نوشیدنی های گیاهی و طبیعی به نتیجه رسید

نتایج یک پژوهش نشان داد مصرف عصاره چای سبز و چای ترش با کاهش سطح «مالون دی آلدهید» می تواند استرس اکسیداتیو را در افراد ورزشکار کاهش دهد. دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تغذیه در پایان نامه خود به بررسی اثر مصرف مکمل های چای سبز و چای ترش بر عملکرد ورزشی، فشار خون، شاخص های آسیب عضلانی و استرس اکسیداتیو در ورزشکاران 35 -18 ساله، پرداخته است.

استرس ورزشکاران

تاثیر چای ترش بر کاهش استرس ورزشکاران

تحقیقات جدید و کشف روشی موثر در کاهش استرس ورزشکاران

بر اساس این تحقیق، نیاز به انرژی در تمرینات ورزشی شدید، موجب افزایش اکسیژن مصرفی و در نهایت تولید گونه های واکنش پذیر اکسیژن Reactive oxygen specie (ROS) افزایش می یابد.
چای سبز و چای ترش از دیرباز به عنوان منابع آنتی اکسیدانی شناخته شده و هدف مطالعه حاضر بررسی اثر مصرف عصاره چای سبز و چای ترش بر روی عملکرد ورزشی، فشار خون، شاخص های آسیب عضلانی و استرس اکسیداتیو مردان ورزشکار بود.
در این پژوهش، 54 مرد ورزشکار که دارای معیارهای ورود به مطالعه بودند، انتخاب و سپس به روش تصادفی به سه گروه تقسیم شدند. گروه اول کپسول های 450 میلی گرمی عصاره چای سبز، گروه دوم کپسول های 450 میلی گرم عصاره چای ترش و گروه کنترل کپسول های 450 میلی گرمی دارونما (مالتودکسترین) را دریافت کردند.
در ابتدا و پایان مطالعه عملکرد ورزشی، فشار خون، سطح شاخص های استرس اکسیداتیو و شاخص های آسیب عضلانی اندازه گیری شد. مصرف عصاره چای سبز و چای ترش پس از شش هفته توانست سطح مالون دی آلدهید سرم را نسبت به گروه دارونما به شکل معنی دار کاهش دهد.

استرس ورزشکاران

چای سبز بهترین نسخه کاهش استرس ورزشکاران قبل از مسابقات

همچنین تنها عصاره چای ترش توانست سطح تام آنتی اکسیدانی را نسبت به گروه دارونما افزایش دهد. علاوه بر این مصرف عصاره چای ترش در مقایسه با دو گروه دیگر فشار خون سیستولیک را به طور معناداری کاهش داد.
با این وجود هر دو نوع عصاره چای تأثیر معنی داری بر شاخص های آسیب عضلانی و عملکرد ورزشی و فشار خون دیاستولیک نداشتند.
نتایج این پایان نامه حاکی از آن بود که مصرف عصاره چای سبز و چای ترش، با کاهش سطح مالون دی آلدهید می تواند استرس اکسیداتیو را در افراد ورزشکار کاهش دهد.
اما برای نتایج دقیق و روشن تر شدن اثرات این دو نوع عصاره چای، مطالعات دیگری با دوزهای مختلف، زمان طولانی تر و در هر دو جنس نیاز است.

استرس ورزشکاران , چای گیاهی ضد استرس قبل مسابقات

نوشیدنی نابود کننده استرس ورزشکاران
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از ایسنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف