کاهش درد بدن
برخلاف عقیده ها، بسیاری باور دارند که مواد مخدر منجر به تسکین و کاهش درد بدن می شود. خواهیم گفت که این موضوع صحت دارد یا نه.

آیا مواد مخدر موجب کاهش درد بدن می شود؟

حتما شما هم شنیده اید که برخی برای تسکین درد به بیماران مواد مخدر را تجویز و پیشنهاد می کنند. علی رقم آگاهی همگانی افراد جامعه از مضرات و عوارض مصرف مواد مخدر بیمارانی که دردهای شدید را تحمل می کنند به طبع این پیشنهاد رو به مصرف مواد مخدر می آورند ولی آیا به واقع تسکین و کاهش درد بدن با مواد مخدر صحت دارد؟
 
در زمان حاضر برخی پزشکان به بیمار مبتلا به بیماری مزمن و لاعلاج، مصرف مواد مخدر را جهت کاهش درد ، توصیه می کنند. 
اینکه برخی پزشکان اعتقاد دارند، ماده مخدر، درد بیماران را کاهش می دهد، امری اشتباه است؛ این در حالی است که مصرف موادمخدر درد بیماران لاعلاج را کاهش نمی دهد و به پزشکان توصیه می شود این پیشنهاد را به بیماران ندهند.درد با مصرف ماده مخدر نه تنها از بین نمی رود که مصرف این مواد، منجر به این می شود که فرد مصرف کننده روز به روز اعتیادش بیشتر شود.
 
 زمانی که علت شیوع اعتیاد را ریشه یابی می کنیم متاسفانه برخی به دلیل داشتن یک نوع عمل جراحی یا بیماری مانند سرطان، جهت کاهش درد به مصرف مواد روی می آورند. این افراد، پس از چند ماه استفاده از مواد به علت اینکه به آن اعتیاد پیدا کرده اند، میزان مصرف روزانه شان نیز افزایش می یابد که به عنوان مثال اگر به ازای دردشان، 2 گرم ماده مخدر استفاده کنند این میزان به 10 گرم افزایش می یابد.
کاهش درد بدن

کاهش درد بدن با مواد مخدر درست یا اشتباه

 
معاون درمان سابق ستاد مبارزه با موادمخدر به پزشکان توصیه کرد تا به بیماران صعب العلاج این پیشنهاد داده نشود؛ چرا که بیمار خودش برای کاهش درد به هر کاری دست می زند تا دردش کم شود و اینکه ماده مخدر راهی برای کاهش درد باشد، روشی اشتباهی به شمار می آید. 
وی تاکید کرد:پزشکان باید روش های بهتری جهت کاهش درد به بیماران پیشنهاد کنند تا روز به روز شاهد افزایش شمار معتادان در کشورمان نباشیم.صفاتیان درباره آمار معتادان به این طریق (مصرف جهت کاهش درد) هم اظهار کرد:آماری از شمار افراد معتاد با این روش نداریم؛ اما در مجموع بیش از 10 میلیون تن از جمعیت کشورمان به صورت مستقیم و غیرمستقیم گرفتار اعتیاد هستند و متاسفانه کشور ، سالانه ضرر و زیانی بالغ بر 40 هزار میلیارد تومان را متحمل می شود.

کاهش درد بدن ، کاهش درد بدن با مواد مخدر واقعیت دارد؟

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از پارسینه /ن
نظرات
وبگردی