نمناک سرگرمیگوناگون هرچه به خورشید نزدیک تر شوید دما کمتر می شود!
خورشید ، دمای خورشید
معمولا تصور بر این است که سطح خورشید داغ تر از اتمسفر پیرامونی آن است اما واقعیت این است که هرچه به خورشید نزدیک تر شوید دما کم تر می شود!

دما نزدیک خورشید کمتر است

خورشید هم مثل تمام ستاره­ها توده­ای کروی شکل عظیمی از گاز سوزان است مرکز خورشید بیشترین دما را دارد و دمای آن تقریبا 15 میلیون درجه سیلیوس است. دمای سطح خورشید از مرکز آن کمتر است و به 6000 درجه­ سیلسیوس می­رسد ولی این دما هم 25 برابر دمای گرم ترین اجاق گاز­های دنیا است.

یکی از واقعیت های عجیب در مورد فضا این است که پدیده ها همیشه با منطق زمینی ما مطابق نیستند. مثلا خورشید را در نظر بگیرید، معمولا تصور بر این است که سطح خورشید داغ تر از اتمسفر پیرامونی آن است زیرا با کوره هسته ای که در مرکز خورشید فعال است فاصله کم تری دارد، اما واقعیت این است که هرچه به خورشید نزدیک تر شوید دما کم تر می شود.

فوتوسفر که سطح خورشید به این نام خوانده می شود در واقع یک کوره داغ است که دمای آن به 6700 تا 11 هزار درجه فارنهایت می رسد(3700 تا 6200 درجه سلسیوس). اما هرچه از سطح خورشید دورتر می شوید به نظر می رسد که اتمسفر گرم تر می شود. در کرونا که خارجی ترین لایه اتمسفری خورشید است و در فاصله حدود 1200مایلی از سطح خورشید واقع شده است دما تا حد شگفت انگیزی افزایش می یابد که برابر است با 900 هزار درجه فارنهایت (500 هزار درجه سلسیوس).

خورشید

دما نزدیک خورشید کمتر است

علاوه بر خورشید ستارگان دیگری نیز این الگوی عجیب را از خود نشان می دهند. تا مدت ها دانشمندان به دنبال دلیل این پدیده بودند. آن ها فرضیه ای مطرح کردند که بر اساس آن امواج مگنتوهیدرودینامیکی (MHD) انرژی را از زیر فوتوسفر مستقیما به سمت کرونا منتشر می کنند که تقریبا مثل این است که یک قطار سریع السیر بدون هیچ توقف محلی به مسیر خود ادامه دهد.

در سال 2013 محققان بریتانیایی از پیشرفت تکنولوژی تصویربرداری بهره بردند تا به بررسی کروموسفر که لایه ای بین فوتوسفر و کروناست بپردازند و امواج MHD را بررسی کنند. محاسبات آن ها نشان داد که این امواج می توانند موجب انتقال انرژی به کرونا شده و این لایه را گرم کنند.

به نقل از پایگاه هاو استاف ورکز،مشاهدات جدید به ما این امکان را داده است که مقدار انرژی که توسط امواج مغناطیسی منتقل می شود را تخمین بزنیم؛ این تخمین ها نشان می دهد که انرژی این امواج برابر با انرژی مورد نیاز برای افزایش غیرعادی دما در کروناست و می تواند این پدیده را به خوبی توضیح دهد.

هرچه به خورشید نزدیک تر شوید دما کمتر می شود!

هرچه به خورشید نزدیک تر شوید دما کمتر می شود!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف