نمناک اخباراقتصاد آخرین وضعیت قیمت خودروهای داخلی + جزئیات
قیمت خودرو ، خودرو
توقف انتشار قیمت خودرو در برخی سایت ها و اپلیکشین های آگهی چه تاثیری در قیمت خودرو داشت؟ آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار را در ادامه این گزارش می خوانید.
تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1398

وضعیت قیمت خودرو پس از توقف قیمت در سایت های آگهی

انتخاب: رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران گفت:اکنون در عمل معامله ای انجام نمی شود و بازار خودرو راکد است، اما در مقایسه با چند روز گذشته نرخ خودرو ها داخلی تا پنج درصد و نرخ خودرو های مونتاژی بین پنج تا 15 درصد کاهش یافته است.در بازار امروز هر دستگاه پژو 405 به 86 میلیون تومان، پژو پارس 105 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 به 90 میلیون تومان، پژو 206 وی هشت به 107 میلیون تومان، دنا پلاس 135 میلیون تومان، پراید 111 به 52 میلیون و 500 هزار تومان، پراید 131 به 49 میلیون تومان، پراید 151 به 52 میلیون تومان، ساینا 63 میلیون تومان، تیبا 56 میلیون تومان، تیبا 2 به 65 میلیون تومان و سمند ال. ایکس 89 میلیون تومان قیمت خورد.

در کمتر از یک ماه گذشته، قیمت خودرو از 30 تا 50 درصد و در بعضی موارد تا 100 درصد افزایش داشت. این افزایش قیمت را که اکنون حتی از روزانه به ساعتی رسیده، صاحب نظران صنعت خودرو یک التهاب کاذب می دانند. 

افزایش نجومی و باورنکردنی قیمت خودرو در حالی بود که هیچ اتفاق اقتصادی قابل ذکری در بازار رخ نداده بود که بتوان از آن به عنوان دلیل افزایش قیمت یاد کرد. براساس گزارش ها، قیمت خودروهای مونتاژی در بازار در مدت مذکور 70 تا 80 درصد افزایش یافتند. 

در همین زمینه «سعید موتمنی» رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران  گفت:اکنون در عمل معامله ای انجام نمی شود و بازار خودرو راکد است، اما در مقایسه با چند روز گذشته نرخ خودروها داخلی تا پنج درصد و نرخ خودروهای مونتاژی بین پنج تا 15 درصد کاهش یافته است.

بازار خودرو

 

موتمنی بیان داشت:بطور نمونه خودرو های پژو 2008 و مزدا 3 کاهش 30 میلیون تومانی و سیتروئن C3 افت 40 میلیون تومانی را تجربه کرد. 

در بازار امروز هر دستگاه پژو 405 به 86 میلیون تومان، پژو پارس 105 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 به 90 میلیون تومان، پژو 206 وی هشت به 107 میلیون تومان، دنا پلاس 135 میلیون تومان، پراید 111 به 52 میلیون و 500 هزار تومان، پراید 131 به 49 میلیون تومان، پراید 151 به 52 میلیون تومان، ساینا 63 میلیون تومان، تیبا 56 میلیون تومان، تیبا 2 به 65 میلیون تومان و سمند ال. ایکس 89 میلیون تومان قیمت خورد. 

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران پیش بینی کرد وقتی در عمل خریداری در بازار نباشد، قیمت ها بیش از این نیز کاهش خواهد یافت.

قیمت خودروها قطعاً می شکند / با وزیر صمت جلسه داریم

تابناک: عبدالله رضیان عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره جلسات برگزارشده مرتبط با خودرو گفت:طرحی توسط نمایندگان مجلس در خصوص بازار خودرو و مبحث واردات ارائه شد که ایراداتی به آن گرفته و روز یکشنبه به کمیسیون بازگشت داده شد.

طرح موردنظر بیشتر درباره مبحث کمک به خودروهای هیبریدی است و در رابطه با بحث واردات است.

شورای اقتصادی سران قوا واردات خودرو را ممنوع کرده است اما مجلس مشکل خاصی در این رابطه ندارد. قرار شد در خصوص واردات با حضور وزیر صمت بحث هایی صورت پذیرد. 

جلسه با وزیر صمت 

وی در خصوص ساماندهی بازار خودرو گفت:قرار بر این بود که این هفته با حضور وزیر صمت برای ساماندهی بازار خودرو صحبت شود که جلسه با کمیسیون به هفته آینده موکول شد. به اعتقاد من در خصوص ساماندهی بازار خودرو سهل انگاری صورت گرفته و قضیه جدی گرفته نمی شود. در حال حاضر نگاه مجلس این است که با حضور وزیر به صورت مفصل و در یک جلسه غیرعلنی در رابطه باقیمت خودروها صحبت شود. 

عرضه کم خودروسازان و سرمایه گذاری مردم 

رضیان در خصوص عوامل گرانی و التهاب بازار خودرو اظهار کرد:دو عامل اصلی باعث افزایش قیمت شده که یکی از آن ها مربوط به میزان عرضه در بازار است. در حال حاضر واردات خودرو بسته شده است و میزان تولیدات توسط شرکت های خودروسازی نیز کاهش یافته است. دلیل دیگر نیز این است که مردم با توجه به میزان نقدینگی که در اختیاردارند به سمت بازار خودرو می روند چراکه بازار مناسب تر و قابل اطمینان تری برای این کار وجود ندارد. بازار خودرو به دلایل ذکرشده ملتهب شد و از طرفی نیز احساس می شود که شیطنت هایی از طرف خودروسازان و دلالان صورت گرفته است. مطمئن نیستیم که شرکت های خودروسازی در به وجود آمدن شرایط کنونی دخیل بوده اند یا خیر اما درهرصورت التهابی به وجود آمده و قیمت های کاذب در سایت های مجازی منتشرشده است. 

قانون فروش خودروهای کارکرده 

وی در پایان به روند بازار و ماجرای پنهان سازی قیمت در سایت های آگهی چنین اشاره کرد:قیمت هایی که در حال حاضر در بازار خودرو وجود دارد نمی تواند دوام بیاورد و مطمئناً قیمت خودرو می شکند. نگاه مجلس این است که با حضور دولت شرایط بازار خودرو را کنترل کند و ثبات در قیمت ها ایجاد شود. لازم به ذکر است که برداشتن قیمت ها از روی سایت های آگهی باعث روان تر شدن بازار شده است. قیمت هایی که اعلام می شد کارشناسی شده نبود و برای مشخص شدن قیمت خودرو باید این مسئله در بنگاه ها انجام شود. لازم است که کنترل دقیقی بر روی قیمت ها صورت پذیرد تا جلوی سوءاستفاده ها گرفته شود. قانون خاصی برای فروش یک خودرو به صورت کارکرده وجود ندارد. اما اگر امنیت اقتصادی به واسطه قیمت گذاری نادرست به هم بخورد برای آن قانون وجود دارد و دستگاه قضایی نیز می تواند ورود پیدا کند.

قیمت پراید بعد از حذف نرخ از سایت های خرید و فروش چه تغییری کرد؟

خبرآنلاین: در حالی که برخی از نمایندگان مجلس و مسئولان از کاهش قیمت خودرو در بازار، رد پی حذف قیمت گذاری سایت ها خبر می دهند، بررسی ها نشان می دهد بهای پرخریدارترین و پرتیراژترین خودروی ایرانی تغییر چندانی را نسبت به روزهای قبل تجربه نکرده است. 

بر اساس اعلام یکی از فعالان بازار خودرو، سایپا 111 در بازار به قیمت 53 میلیون و 500 هزار تومان در رنگ سفید و 54 میلیون تومان در دیگر رنگ ها به فروش می رسد.

در عین حال بهای سایپا 131 نیز بین 47 تا 48 میلیون تومان است. سایپا 132 نیز با توجه به تنوع رنگ بین 50 تا 51 میلیون تومان فروخته می شود. 

فیمت سایپا 151 نیز 47 میلیون و 500 هزار تومان اعلام شده است. این قیمت ها طی روزهای اخیر تغییر چندانی را تجربه نکرده است. 

شاید بتوان کارکرد حذف قیمت از سایت های خرید و فروش را عدم افزایش در روزهای اخیر دانست چرا که بررسی قیمت ها عقب نشینی نسبت به گذشته را نشان نمی دهد. 

بازار خودرو در رکودی سخت و سنگین به سر می برد. برآوردها نشان می دهد خرید و فروش در این بازار به حداقل رسیده و شرایط کنونی سبب شده است خریداری در بازار نباشد.

انتهای پیام/م

کاهش شدید قیمت خودرو داخلی و خارجی

این مطلب مفید بود ؟ 42 15
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف