نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت درمان کبودی زیر چشم به روش هایی ساده
کبودی ، کبودی زیر چشم
کبودی زیر چشم که در برخی افراد مشاهده می کنیم در بیشتر موارد علل ارثی دارد اما علاوه بر آن مواردی مثل کم خوابی یا ضعف بدنی هم می تواند باعث بروز کبودی شود.

روش هایی بسیار ساده برای درمان کبودی زیر چشم

 

 کبودی زیر چشم که یکی از مشکلات آزار دهنده است راه های درمان متفاوتی دارد. اگر در زیر چشمانتان حلقه های کبود دارید، حتماً پدر، مادر، یا خواهر و برادرتان هم آن را دارند. شایع ترین علت این کبودی زیر چشم وراثت چیزی مانند واریس سیاهرگی است.

پوست زیر چشم بسیار نازک است. در افراد سفیدرو مویرگ های خونی زیر پوست ته رنگ آبی به پوست می دهند. هرچه پوست روشن تر باشد کبودی تیره تر است. در همهٔ افراد سفیدرو و سبزه حلقه های کبودی ممکن است ناشی از زیادی رنگدانه های پوست در آنجا باشد.

راه های درمان کبودی زیر چشم

عوامل تشدید کننده کبودی زیر چشم

رنگ پریدگی ناشی از خستگی، سرماخوردگی یا عفونت سینوس یا قاعدگی و آبستنی کبودی زیر چشم را برجسته تر می کند. با بالارفتن سن، حلقه های کبود زیر چشم مشخص تر و پایدارتر می شوند. جدا از وراثت، اگر مستعد آلرژی هستید، این لکه های کبود در هنگام حساسیت بیشتر می شوند. مواد حساسیت زا رگ های خونی را گشاد کرده و خون از پشت پوست دیده می شود. کبودی زیر چشم ممکن است در اثر اکزما باشد که پوست را به خارش می آورد. التهاب و مالیدن چشم ها پوست را کبودتر می کند.

ارثی بودن کبودی زیر چشم به این معنا نیست که هیچ راه برون رفتی از این مسئله وجود ندارد بلکه با روشهایی که در اینجا آشنا می شوید می توانید اثر ظاهری حلقه سیاه زیر چشم را کمرنگ کنید و در بعضی موارد می توانید بطور کامل از آن خلاصی یابید.

روش های موثر برای کاهش یا از بین بردن کبودی زیر چشم

آب

 

مهم ترین راز درمان سیاهی و حلقه های سیاه دور چشم، آب است. بنابراین، به میزان کافی آب بنوشید. آب سرد یخچال، یک راه بسیار مفید برای شادابی پوست دور چشم می باشد. 2 عدد پد پنبه ای را در آب سرد خیس کنید و آنها را حدود 5 تا 10 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید.

آزمایش خون

آزمایش خون خود را به پزشک نشان دهید. مشخص کنید که این مورد در خانواده تان سابقه دارد یا نه. غالباً حلقه سیاه زیر چشم ارثی است. همانطور که گفتیم ارثی بودن به این معنا نیست که برای رهایی از آن هیچ راهی وجود ندارد، بلکه به این معناست که برای کسب کمترین نتیجه هم بایستی تلاش کنید.

حلقه سیاه زیر چشم ممکن است به علت رسوب کربن سبک باشد که در نتیجه هضم ناقص پروتئین است. هضم ناقص پروتئین ممکن است به علت اسید هیدروکلریک ناکافی در معده باشد. کمبود اسید هیدروکلریک در معده به علت کمبود عمده ویتامین B6 (پیروکسین) و اسید فولیک است. حدود 30 درصد افراد نمی توانند B6 و یا اسید فولیک را جذب کنند و بایستی این مواد از راههای دیگری تامین شود. 

عوامل آلرژی زا را شناسایی کنید

نشانه شایع آلرژی یا حساسیت تغییر رنگ پوست زیر چشم است. اگر آلرژی مشکل عمده شماست، به راحتی می توانید آن را درمان کنید. یا از عوامل به وجود آورنده اش دوری کنید.

اگر آلرژی علت کبودی زیر چشم باشد، خوردن داروی ترکیبی ضدحساسیت ـ ضد احتقان مفید است. در فصل شیوع تب یونجه ماندن در خانه و اتاق های دارای دستگاه تهویه باعث به وجود آمدن کبودی می شود.

داشتن خواب کافی برای درمان کبودی زیر چشم

تاثیر مثبت خواب کافی بر درمان کبودی زیر چشم

خواب کافی داشته باشید

کاملاً مشخص نشده که چرا خواب ناکافی، سبب ایجاد حلقه سیاه زیر چشم می شود. اما همه ما اثر کم خوابی در چشمان خود یا اطرافیانمان را به وفور دیده ایم. سیاهی زیر چشم می تواند نشان دهنده این باشد که میزان خواب و استراحتتان کم است.

با مشاهده کاهش سیاهی زیر چشم و افزایش ساعت خواب خود، تعیین کنید که چقدر نیاز به خواب دارید (معمولاً 7 تا 9 ساعت در شب). اما این زمان در افراد مختلف، متفاوت است. خوابتان را برای دو هفته منظم کنید تا تغییرات حلقه زیر چشم را ببینید.

به یاد داشته باشید الکل و برخی داروها بر روی کیفیت خواب اثر می گذارد، پرهیز از مصرف این فراورده ها یا مصرف در حد تعادل نتیجه خوبی می دهد. کمبود خواب، با جذب کمتر ویتامینها در بدن همین طور کاهش عملکرد غده فوق کلیوی (آدرنال) ارتباط نزدیکی دارد. کاهش عملکرد آدرنال سبب کاهش جذب ویتامین B6 می شود در نتیجه حلقه سیاه زیر چشم اجتناب ناپذیر است.

خواب به تنظیم ویتامین های مورد نیاز بدن کمک می کند. منیزیم/ کلسیم موجود در شیر یا مصرف مکمل های معدنی خوب، عملکرد آدرنال را به حالت عادی بازمیگرداند بنابراین اگر می خواهید حلقه سیاه زیر چشم را بشکنید! استرس ها را کم کنید. بیشتر بخوابید. ویتامین ها و مواد معدنی لازم را مصرف کنید تا غده آدرنال تقویت شود.

در حال خواب نیز پوستتان را درمان کنید.

ماسکهای شبانه صورت به کاهش پف کردگی یا کاهش تغییر رنگ زیر چشم کمک می کند، این ماسکها را به صورت دستی نیز می توانید تهیه کنید. لیف حمام را با آب سرد مرطوب کنید، لیف را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود، کمی قبل از خواب روی چشمان بسته قرار دهید این کار ساده در سرعت درمان مؤثر است. به یک پزشک طب گیاهی مراجعه کنید اگر مشکل اصلی فقر ویتامینی یا مشکل در جذب مواد معدنی باشد حتماً باید درمان شود. این پزشکان به تسکین و درمان افرادی که بیماری های مزمن دارند کمک می کنند.

چگونه کبودی زیر چشم را درمان کنیم

فواید خیار برای درمان کبودی

 

استفاده از خیار برای درمان

برشهای حلقه ای خیار را روزانه روی چشمانتان بگذارید خواهید دید پوست از نظر ظاهری باطراوت می شود. چای بسته ای مرطوب یا یک قطعه یخ را در پارچه نرمی بپیچید و روی چشمانتان بگذارید این عمل ورم و تغییر رنگ زیر چشم را کاهش می دهد. بسته های چای یا برشهای حلقه ای سرد و تازه خیار را 10 تا 15 دقیقه روی چشم نگه دارید.

ناحیه دور چشم را آرام کنید.

برای آرام کردن دور چشم، تکه پارچه پنبه ای را مرطوب کنید برای مدت کوتاهی در یخچال قرار دهید و به آرامی در ناحیه حلقه سیاه زیر چشم قرار دهید. چشمانتان را ببندید با انگشت این ناحیه را از روی پارچه مالش دهید. این کار را به دفعات انجام دهید.

از کرم های دور چشم محتوی ویتامین K و A استفاده کنید.

حلقه سیاه ممکن است به علت کمبود ویتامین K باشد. به هر حال تحقیقات اخیر نشان داده که کرم های پوست محتوی این دو ویتامین پف کردگی و تغییر رنگ محسوس در بسیاری بیماران را کاهش داده است. مصرف روزانه و طولانی مدت این کرمها نتیجه مطلوب را خواهد داد.

چشم های خود را نمالید.

گاهی مالش و اصطکاک چشمها باعث حساسیت می شود. مالش، پوست دور چشم را آزرده کرده و ممکن است باعث شکنندگی مویرگهای خونی خیلی ریز پوست شود. که هم پف کردگی و هم تغییر رنگ پوست را به همراه دارد.

رژیم غذایی سالم برای درمان کبودی زیر چشم

رژیم غذایی سالم و متعادل

رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید.

روزانه مکمل های ویتامینی لازم را مصرف کنید و مقدار زیادی آب بنوشید. حلقه سیاه و پف آلودگی اغلب به خاطر کمبود ویتامین K یا ناکافی بودن آنتی اکسیدانهاست. همین طور کمبود ویتامین B12 (که معمولاً به علت کم خونی است) باعث ایجاد حلقه سیاه می شود. حتماً مقدار زیادی میوه و سبزیجات سبز رنگ بخصوص کلم بروکلی و اسفناج مصرف کنید.

مقدار نمک مصرفی را کاهش دهید.

خوردن زیاده از حد نمک باعث می شود بدن آب را در جاهای غیر معمول بدن مثل دور چشم نگه دارد که سبب پف کردگی چشم می شود. مصرف زیاد نمک به گردش خون زیان رسانده و باعث می شود رگهای پوست آبی تر به نظر برسند.

سیگار نکشید.

سیگار نه تنها تهدیدی برای وریدهای بدن است بلکه ظاهر رگهای خونی زیر پوست را آبی و برجسته تر می کند.

با آرایش ظاهر حلقه را بپوشانید.

اگر روشهای بالا مؤثر واقع نشد، از سایه زرد رنگ برای پوشانیدن عیوب زیر چشم استفاده کنید. رنگ زرد می تواند رنگ بنفش، آبی و قهوه ای زیر چشم را بپوشاند. در مقابل، رنگ صورتی این حلقه را بیشتر نمایان می کند. برای زمینه آرایش بهتر است از کرم پودرهای آرایشی استفاده کنید. 

در زنان زدن زیر آرایش زرد رنگ برای حلقه های آبی رنگ و زیر آرایش آبی کم رنگ برای حلقه هی قهوه ای در زیر آرایش اصلی کبودی را کمتر نشان می دهد. کبودی را مخفی کنید. 

درمان کبودی زیر چشم به روش هایی ساده

درمان کبودی زیر چشم به روش هایی ساده
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 205
برگرفته از پرشین وی , ویستا -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 188 17
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف