نمناک بهداشت و سلامتتغذیه کدام تخم مرغ سالم تر است؛ سفید یا قهوه ای؟
تخم مرغ ، فواید تخم مرغ
تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین ها و املاح ضروری است و می تواند به عنوان یک ماده غذایی مهم در برنامه غذایی افراد وجود داشته باشد.
بازدید : 2,014 نفر

تخم مرغ  رنگی بهتر است یا سفید؟

تخم مرغ منبع بسیارغنی پروتئین است. ارزش بیولوژیکی پروتئین تخم مرغ بسیار بالاست و نسبت به سایر منابع پروتئینی مثل لبنیات، گوشت ها و حبوبات غنی تر است. پروتئین تخم مرغ دارای تمامی اسیدآمینه های ضروری برای سلامتی بدن می باشد.

بعضی از مرغ ها تخمی می گذارند که دارای پوسته قهوه ای رنگ است و در برخی موارد نیز پوسته ها سفید است ولی ماهیت تغذیه ای و ارزش غذایی شان با هم تفاوتی ندارد.

البته ممکن است بازار پسندی آنها متفاوت باشد. رنگ زرده تخم مرغ نیز به تغذیه مرغ برمی گردد و اینکه چه قدر موادی که تامین کننده رنگدانه زرده است در غذای مرغ موجود بوده است.

یعنی اگر مرغ موادی بخورد که حاوی رنگدانه ای باشد که می تواند رنگ زرده را زرد تر کند، قطعا رنگ زرده اش پررنگ تر خواهد شد. به همین دلیل (به خاطر پررنگ تر بودن زرده تخم مرغ) بسیاری از خانواده ها تخم مرغ های رسمی را به نوع بسته بندی شده ترجیح می دهند، در حالی که قبل از هر چیز باید حقایق را در این خصوص بدانند و بعد انتخاب کنند.

مرغ هایی که به روش سنتی نگهداری می شوند، غذاهای باقی مانده سفره را می خورند و ممکن است کمی بیشتر از سبزیجات و مواد غذایی استفاده کنند و رنگ زرده آنها زردتر باشد. در عوض، مرغ هایی که در صنعت پرورش داده می شوند، از نظر جیره های غذایی بسیار حساب شده تر غذا می خورند؛


تخم مرغ

 رنگ تخم مرغ ها

یعنی هر میلی گرم مواد انرژی زا، کربوهیدرات و چربی شان محاسبه می شود. جالب است بدانید که در تغذیه این نوع مرغ ها بیشتر از ذرت استفاده می شود. از این رو، ما خوردن تخم مرغ های محلی را خیلی توصیه نمی کنیم، چراکه احتمال آلودگی تخم مرغ های محلی به باکتری خطرناکی به نام سالمونلا بیشتر است که هم از راه تخمدان می تواند وارد زرده شود و هم از طریق آلودگی های محیطی، بستر مرغ آلوده به مدفوع باشد و این میکروب از راه پوست تخم مرغ وارد آن شود.

تخم مرغی که ما توصیه می کنیم، تخم مرغی است که بسته بندی بهداشتی داشته و مجوز از سازمان دام پزشکی کشور دارد، به خصوص بسته بندی هایی که کوچک ترند و در خود 6 تا 9 عدد تخم مرغ جای می دهند. یادتان باشد که روی تخم مرغ نیز تاریخ تولید، انقضا و نام تولیدکننده، قابل رویت باشد تا بعد از بروز هرگونه مسمومیت و بیماری بتوان پیگیری های لازم را انجام داد.

کدام تخم مرغ سالم تر است؛ سفید یا قهوه ای؟

کدام تخم مرغ سالم تر است؛ سفید یا قهوه ای؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از ایران ناز-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف