نمناک بهداشت و سلامتدهان و دندان علت ناهنجاری کراس بایت دندان و روش درمان آن
کراس بایت ، اوربایت
کراس بایت ناهنجاری است که سن مشخصی ندارند و علاوه برا اینکه به زیبایی دهان و دندان آسیب می زند در جویدن غذا نیز اختلال ایجاد میکند.

در مورد کراس بایت نوعی مشکل ظاهری دندان بیشتر بدانید

مشکلات ظاهری دندان ها علاوه بر مختل کردن زیبایی صورت و دهان در جویدن غذا نیز ایجاد مشکل می کنند ، یکی از این مشکلات کراس بایت است ؛ اما

  • کراس بایت چیست و چگونه ایجاد می شود ؟
  • اثرات کراس بایت چیست؟
  • انواع کراس بایت و راههای درمان آن با ارتودنسی و بدون آن کدام است؟

کراس بایت از اثرات تا درمان

کراس بایت اغلب در دوران کودکی وجود دارد و خود را به دلیل سن بیمار بروز نمیدهد ، ناهماهنگی بین دندان های جلو یا عقب دندان یا هر دو و تأثیراتش روی سلامتی شما می تواند جدی باشد.
 وقتی دندان نیش شما درست نیست:
 در یک گاز زدن ساده، دندان های بالا کمی خارج از دندان های پایین در جلو و عقب و در هر دو طرف دهان قرار می گیرند ، بنابراین زمانی که دو ردیف دندان ها به درستی روی هم نیستند، این یک ضعف کوچک است که به عنوان "مال اکلوژن" نامیده می شود و باید اصلاح شود.
دیپ بایت
 کراس بایت یک طرفه و کراس بایت خلفی

انواع کراس بایت

دو نوع ناهنجاری غیر طبیعی عبارتند از قدامی و خلفی وجود دارند.
خلفی را به عنوان جایی است که دندان های بالا پشتی در انتهای دندان پایین قرار دارد، تعریف می کنند ، یک تا 16 درصد از کودکان قبل از دندان دائمی دچار کراس بایت خلفی می شوند.
طبقه بندی دوم، با توجه به دندانپزشکی بالینی ، نتایجی زمانی حاصل می شود که قامت دندان های فوقانی رو به جلو را در پشت دندان های جلویی نشسته است. مجله تخصصی دندان پزشکان گزارش می دهد که مقدار کراس بیت قدامی 4 تا 5 درصد است.
اثرات ناهمسانی دندانهای نیش: 
هنگامی که نیش شما مرتب شده است، احتمال بیشتری برای رفع مشکلات دندانپزشکی و دیگر مسائل بهداشتی و عاطفی دارید ، اثرات یک ناهنجاری ناهموار شامل پوسیدگی دندان، بیماری لثه و استرس برعضلات شکم است که منجر به سردرد و فک پایین، گردن، شانه و کمر درد می شود. دندان های آسیاب و رشد غیر طبیعی آنها باعث نامرتب شدن دندانهای نیش شما می شود.
اگر شرایط اصلاح نشده باشد، می تواند به طور نامتقارن رشد کنند و نتیجه هایی مانند این را دارد، یک کودک یا نوجوان ممکن است اذیت شدن در مدرسه را تحمل کند و از عزت نفس پایین رنج ببرد.

  درمان کراس بایت 

بهترین زمان برای اصلاح یک ناهنجاری نامرتب، در زمان کودکی یا نوجوانی است، اما گزینه های درمانی برای بزرگسالان نیز وجود دارد. درمان این ناهنجاری شامل تنظیم دندان، سقف دهان یا فک با وسایل ارتودنسی می باشد.
ارتودنسی
درمان کراس بایت با ارتودنسی

درمان کراس بایت با گسترش دهنده کام یا فکی

ارتودنتیست یک وسیله را بر روی کام قرار می دهد و به دندان های فوقانی متصل می کند و به طور مرتب با چرخش منظم یک کلید مخصوص، دستگاه را به تدریج باز میکند گسترش کامی در کودکانی که بیشتر در حال رشد هستند، موثر هستند.

درمان کراس بایت با گسترش دهنده متحرک

وسیله ای است که بزرگسالان می توانند در شب از آن استفاده کنند برای زمانی که نیاز به حداقل گسترش را دارند. جراحی سریع گسترش پالاتال کمک می کند:یک جراح عمل جراحی را انجام می دهد تا عمدا استخوان فک را در چندین محل بشکند و پس از جراحی بیمار ،یک دستگاه مخصوص آن را می پوشد این جراحی اجازه می دهد تا گسترش گسترده تری در سقف بالای دهان انجام شود.

درمان کراس بایت با محکم بستن

به عنوان یک درمان تنها و یا پس از گسترش سقف دهان، دندان های بالا و پایین را مرتب و صاف میکند. در حالی که درمان برای نیش های ناهموار را دریافت می کنید، دندان هایتان را تمیز نگه دارید تا خطر خراب شدن دندان ها را کاهش دهید.
اوربایت
مراقبت از دندان ها با مسواک زدن مرتب
 
دو بار در روز مسواک زدن و یکبار نخ دندان کشیدن در و از دهانشویه ضد باکتریایی هایی استفاده کردن، بسیار موثر می باشند. از قبیل ضدعفونی پیشرفته پروتئین، برای جلوگیری از ایجاد پلاک در مناطقی از دهان که دشوار است. 
خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات دندان را افزایش می دهد و می تواند بر فک، گردن و شانه شما تاثیر بگذارد. اگرچه این شرایط در کودکان به طور موثری درمان می شود، اجازه ندهید که از نزدیک شدن به دندانپزشک یا ارتودنتیست برای مشاوره متوقف شوید. 
با درمان مناسب، شما می توانید نیش ناهماهنگ خود را اصلاح کنید.

از علت تا درمان مشکل کراس بایت دندان

علت ناهنجاری کراس بایت دندان و روش درمان آن
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ع.ب
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف