نمناک سرگرمیدیدنی ها نمایی از کربلا در یک قرن پیش + تصاویر
کربلا ، عکس قدیمی کربلا
عکس هایی از حرم های زیارتی در سامرا، کاظمین و کربلا که حالا هریک حکم سندی تاریخی دارد را در این بخش از تایخ و تمدن سایت نمناک ببینید.
بازدید : 2,511 نفر

 کربلا در یک قرن پیش

تصاویری که مشاهده می کنید، تصاویری نادر از کربلای معلی، بارگاه مطهر حضرت سید الشهدا (ع) و قمر بنی هاشم حضرت اباالفضل العباس (ع) در یک قرن پیش است.
 
حدود یک قرن پیش، ارنست هرتسفلد ـ باستان شناس و ایران شناس آلمانی ـ وقتی برای یک سفر تحقیقاتی به نینوا رفته بود، عکس هایی از حرم های زیارتی در سامرا، کاظمین و کربلا برداشت که حالا هریک حکم سندی تاریخی را دارد.
 
هرتسفلد بین سال های 1911 تا 1913 میلادی همراه با یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه شیکاگو، کاوش هایی را در شهر سامرا آغاز کرد و موفق شد مجموعه ای با ارزش از کتیبه های هخامنشی را شناسایی کند. در همان زمان، او به کاوش و تحقیق در نقاط دیگری از عراق مانند نجف، کاظمین و کربلا مشغول شد.

این مستشرق آلمانی که در سال های 1923 تا 1925 میلادی بخش هایی از پاسارگاد و پرسپولیس را برای نخستین بار کاوش کرد، مدت زیادی در ایران به مطالعه و تحقیق درباره ی هخامنشیان، ساسانیان و دوران اسلامی پرداخت و کاوش هایی در این زمینه ها داشت. او گزارش جامعی درباره ی پرسپولیس (تخت جمشید) برای دولت وقت ایران تهیه کرد. این ایران شناس آلمانی بین سال های 1925 تا 1934 میلادی در تهران زندگی می کرد.

عکس های باقی مانده از هرتسفلد که به حرم های امام حسین (ع) در کربلا، امام حسن عسگری (ع) در سامرا و امامان موسی کاظم و جواد (ع) در کاظمیه یا کاظمین مربوط می شود، احتمالا در دورانی گرفته شده که او برای تحقیق و کاوش های باستان شناسی درباره ی تمدن های میان رودان به عراق رفته بود.

در عکس های او علاوه بر معماری زیارتگاه ها و نمایی از شهر در حدود یک قرن پیش، مردمی که در اطراف حرم ها آمد و شد داشتند نیز نشان داده شده است.

نتیجه کار هرتسفلد هفت قطعه عکس سیاه و سفید همراه دو کارت پستال بود. البته سندی برای این که اثبات شود، همه ی آن تصاویر توسط این باستان شناس آلمانی گرفته شده است، وجود ندارد.
 
کربلا
 
کربلا
 
کربلا
 
کربلا
 
کربلا
 
کربلا
 
کربلا
 
کربلا
 
کربلا

نمایی از کربلا در یک قرن پیش + تصاویر

نمایی از کربلا در یک قرن پیش + تصاویر
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از ایسنا - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف