کریپتانتوس
گیاه کریپتانتوس به شکل یک گل بزرگ بر سطح زمین میرویند. برگهایشان دراز و نوسان دار و موجی و چرم مانند به رنگ سبز زیتونی آراسته به نوارها یا خطوطی به رنگ زرد یا سفید یا زرد متمایل به قهوه ای است.

راهنمای پرورش گیاه زینتی کریپتانتوس

از ظاهر خاص و شگفت انگیز کریپتانتوس همین بس که بگویم به آن “ستاره زمینی” هم گفته می شود! این گیاه راه زیادی را از مناطق استوایی آمده و برای شمایی مناسب است که از گیاهان معمولی خسته اید!
رنگ برگ های گیاه از سبز تیره تا صورتی روشن و قرمز متنوع است و می توانند الگوهایی نواری، لکه دار، نقطه دار و یا هر الگوی دیگری داشته باشند.
کریپتانتوس که یکی از اعضای خانواده برومیلیادها است، در کف جنگل های استوایی رشد می کند. گونه های کریپتانتوس به خاطر گل های خارق العاده ای که دارند شهرت یافته اند. گونه های مختلف این گیاه در زمان های متفاوتی از سال گل های متفاوتی تولید می کنند. اما یک چیز در همه گونه ها مشترک است. زمانی که گل ها ظاهر می شوند، به این معنی است که گیاه بالغ شده و بعد از مدتی گیاه شروع به تولید گیاهچه می کند. کریپتانتوس در طول زندگی اش تنها یک بار گل می دهد، اما بعد از آن گیاه شروع به تولید گیاهچه می کند و این به آن معنی است که می توانید کریپتانتوس جدیدی برای سال های بعد داشته باشید.
– نور
گونه های مختلف جنس کریپتانتوس نیازهای نوری متخلفی هم دارند. اما می توان گفت نیاز نوری همه گونه ها این جنس آفتاب غیر مستقیم تا سایه ملایم است. به خاطر دارید که گفتیم این گیاه در محیط طبیعی خود در زیر درختان دیگر در کف جنگل های استوایی و در زیر سایه دیگر گیاهان می روید. اگر گیاه را در معرض آفتاب مستقیم قرار دهید، شاخسار گیاه دچار سوختگی می شوند و حالتی چرمین می گیرند.

گیاه کریپتانتوس

گیاه آپارتمانی کریپتانتوس

– آبیاری
اگر چه اکثر کریپتانتوس ها شرایط خشک را تحمل می کنند، اما شما باید گیاه را همواره مرطوب نگه دارید. این گیاه آبیاری متعادل را دوست دارد و از ماندن آب در خاک خوشش نمی آید.
– رطوبت
گیاه را همواره مرطوب نگه دارید و غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می شود.
کریپتانتوس در شرایط مرطوب بهترین رشد را دارد.
– دما
از لحاظ دما، کریپتانتوس، گیاه خانگی عالی است، چرا که در دمای متعادل رشد می کند. بعضی گونه های این گیاه حتی می توانند زمستان را بیرون از خانه سر کنند. البته به شرطی که دما به زیر صفر نرسد و یخبندان اتفاق نیافتد. در هر صورت ترجیح اول گیاه، دمای گرم است اما همانطور که گفتیم نسبت به دما خیلی سخت گیر نیست.
– خاک
خاک های گلدانی معمولی که در گلفروشی ها یافت می شوند، برای کاشت گیاه مناسب است. بعضی باغبانان این گیاه را در ترکیبی از شن و خاک می کارند. اما خاک خیلی مقوله مهمی نیست، تنها باید حواستان باشد که گیاه را مرطوب نگه دارید.
– کود دهی
کریپتانتوس برای رشد خوب نیازمند تغذیه است. پس گیاه را با کوهای بالانس کود دهی کنید. تنها نکته ای که در کود دهی گیاه باید به آن توجه کنید رقیق کردن کود است. کود را در یک دوم تا یک چهارم غلظت گفته شده روی بسته کود استفاده کنید و برای تغذیه محلولی رقیق از آن درست کنید. اگر کود غلیظ یا قوی باشد، گیاه آسیب می بیند.
تکثیر
همانطور که گفتیم گیاه بعد از گل دهی تولید گیاهچه می کند که بهترین روش تکثیر آن کاشت همین گیاهچه ها است. پس بعد از اینکه گیاهچه های تولیدی گیاه مادر مقداری بزرگ شدند، آنها را با چاقو از آن جدا کنید و هر کدام را در گلدانی جداگانه بکارید.

گیاه کریپتانتوس

پرورش گیاه کریپتانتوس

تعویض گلدان
بعد از تولید گیاهچه ها اندکی صبر کنید تا سیستم ریشه ای آنها قوی شود و حفره خود در بین شاخسارشان را تشکیل دهند. این تشکیل حفره به معنی آن است که می توانند از گیاه مادر جدا شده و خود به صورت گیاهی جداگانه رشد کنند. در این هنگام آنها را در گلدان های کوچکی به صورت جداگانه بکارید و تا زمانی که بالغ شوند آنها را تعویض گلدان کنید. بعد از بلوغ گیاه دیگر تعویض گلدان انجام ندهید و تنها منتظر گل دهی آن باشید.

جالب ترین انواع کریپتانتوس ها گونه های زیر است

- کریپتانتوس آکلیس که پهنه برگ آن دارای نوار قهوه ای رنگ عرضی است.

- کریپتانتوس بیویتاتوس CRYPTANTHUS bivitattus که برگهای موجدارش دارای نوار های طولی به رنگ سفید کرم است.

- کریپتانتوس زناتوس برگهایش موجدار اما پهن تر و دارای خطوط عرضی خاکستری است.

هر سه این گیاهان از برزیل آورده شده است و از گیاهان گلخانه های گرم محسوب میشود. این گیاهان به علت بافت پوست مانند خود مقاومت بیشتری نسبت به آب و هوای خشک از خود نشان میدهند.

کریپتانتوس گیاهی خاص و زینتی در ایام عید

51
این مطلب مفید بود ؟10
برگرفته از فوت و فن - رام گل/ ر
وبگردی