نمناک سرگرمیگوناگون کشف مومیایی زن و مرد مصری در فاضلاب + عکس
مومیایی ، دو مومیایی مصری
به تازگی جسد دو مومیایی در مصر در کانال فاضلاب پیدا شده است بر اساس اعلام پلیس این مومیایی ها در جریان سرقت 63 اثر از موزه ملی مصر دزدیده شده اند.

موزه ی اشیای عتیقه ی مصری که معمولا به  عنوان موزه ی مصری در قاهره شناخته می شود جایگاه مجموعه ی وسیعی از اشیای عتیقه ی مصر باستان میباشد. این موزه دارای 120000 شی میباشد. اتاق مومیایی سلطنتی موزه  شامل 27 مومیایی از دوران فرعونی است که در سال 1981 تعطیل شد.

بر اساس اعلام وزارت آثار تاریخی مصر، دو مومیایی تاریخی که محل کشف آنها توسط پلیس اعلام نشده در روستایی در 240 کیلومتری جنوب شهر قاهره، پایتخت مصر که فاضلاب این شهر به نزدیکی آن انتقال می یابد، توسط مردم محلی پیدا شدند. این مومیایی ها با قدمتی 2400 ساله که به دوره یونانی - رومی تمدن مصر باستان تعلق دارند، در زمان کشف در تابوتهای چوبی قرار داشته اند که این تابوتها به شدت صدمه دیده اند که به احتمال فراوان از ترس کشف آنها در ایستهای بازرسی پلیس توسط قاچاقچیان آثار تاریخی به فاضلاب انداخته شده اند.

مومیایی در مصر

 

کشف این دو مومیایی که یک زن و یک مردهستند در شرایطی صورت می گیرد که با گذشت چند سال از سرقت 63 اثر تاریخی از «موزه ملی مصر» در قاهره در جریان اعتراضات مردمی در سال 2011 که به برکناری «حسنی مبارک» از قدرت انجامید، هنوز تعدادی از آنها پیدا نشده و تنها چند اثر تاریخی در چند کانال فاضلاب و یک ایستگاه مترو کشف شدند.

در جریان حمله به موزه ملی مصر که در سال 1902 ساخته شده و برخی آن را از نظر ارزش گنجینه هایی شامل 120 هزار اثر تاریخی که در آن نگهداری می شوند، معادل موزه لوور و در ردیف پنج موزه برتر جهان می دانند، 70 اثر تاریخی نیز صدمه دیدند که بلافاصله توسط 11 مرمتگر، بازسازی و مرمت شدند.

همچنین در همان زمان دکتر «زاهی هاواس» وزیر وقت آثار تاریخی مصر در مصاحبه ای اعلام کرد که در طول اعتراضات گسترده مردمی حدود 1100 اثر تاریخی از موزه ها و محوطه های تاریخی این کشور به سرقت رفته اند. وی با اشاره به اینکه هیچ یک از سرقتها سازماندهی شده نبوده، اعلام کرد که سارقان افرادی بوده اند که در نزدیکی محوطه های تاریخی سکونت داشته و در تاریکی شب و نبود نیروهای امنیتی، اقدام به سرقت کرده اند. 

کشف مومیایی زن و مرد مصری در فاضلاب + عکس

کشف مومیایی زن و مرد مصری در فاضلاب + عکس
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 45
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 38 7
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف