نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت کشف ژن تنظیم کننده خواب
خواب ، ژن
مطالعه جدید محققان نشان داده است که قدرت ژنتیک حتی در عادات خواب ما هم نقش دارد.
تاریخ انتشار : 23 آبان 1395

ارتباط بین ژنتیک و الگوی خواب

خواب یکی از نیازهای حیاتی انسان است و همانند نیازهای دیگر در ما انرژی ایجاد می کند. صبح از خواب بیدار می شویم یک خواب خوب، باید در ما انرژی، سرزندگی و شادابی به وجود آورد. اما اغلب افراد از خواب خود لذت نمی برند و صبح، پرانرژی و با نشاط از خواب برنمی خیزند.

داشتن یک خواب عمیق و راحت آرزوی خیلی از انسان هاست . محققان موفق شدند ژنی را در ارتباط با خواب کشف کنند که به رفع اختلالات خواب کمک میکند .

محققان موسسه مغز اُدونل تکزاس دو ژن را در موش ها شناسایی کرده اند که یکی از آنها میزان عمیق بودن خواب را کنترل می کند و دیگری بر خواب دیدن یا ندیدن ما نقش دارد. این کشف می تواند منجر به ایجاد درمان های جدید در مورد اختلالات خواب شود.

این ژن ها مخصوصا بر خواب غیر REM (حرکت سریع چشم) که شامل خواب عمیق و میزان خواب REM است کنترل دارند.

این یافته ها نه تنها به محققان در فهم بهتر ارتباط بین ژنتیک و الگوی خواب کمک می کند، بلکه می تواند منجر به شیوه جدید تحقیق در شناسایی بهتر اهداف احتمالی درمان اختلالات خواب نیز شود.

 خواب

ژن های موثر بر خواب دیدن شناسایی شدند

دکتر جوزف تاکاهاشی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید:«ما معتقدیم این دو ژن از اولین ژن های تنظیم کننده خواب هستند.»

در این مطالعه، محققان رفتار خواب دو موش تغییریافته از لحاظ ژنتیکی را مورد مطالعه قرار دادند:موش خواب آلود که در ژن Sik3 آن جهش اتفاق افتاده بود و موجب شده بود که 50 درصد بیش از یک موش عادی خواب غیرREM داشته باشد؛ و موشی که خواب نمی دید و آن هم ناشی از ایجاد جهش در ژن Nalcn او بود که موجب می شد کمتر از یک موش عادی خواب REM داشته باشد.

زمانیکه این دو جهش در سایر موش ها انجام شد، محققان مشاهده کردند الگوی خواب مشابه اتفاق افتاد و به این نتیجه رسیدند که این دو ژن بر خواب تاثیر دارند.

کشف ژن تنظیم کننده خواب

کشف ژن تنظیم کننده خواب
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از شریان نیوز / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف