نمناک اخبارسیاست اسامی کشورهایی که بمب اتم دارند + تصاویر
بمب اتم ، کشورهای دارای بمب اتم
"بمب اتم " یکی از اختراعات کشورهای قدرتمند جهان است تا از آن برای قدرتنمایی در دنیا استفاده کنند و این موضوع جای تامل دارد.در ادامه کشور هایی که دارای این سلاح مرگبار هستند را به شما معرفی خواهیم کرد.
تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1395
بازدید : 7,161 نفر

کشورهای دارای بمب اتم را بشناسید!

در حقیقت کشورهای قدرتمند جهان که از اهرم سلاح هسته ای استفاده می کنند در تلاشند تا کشورهای ضعیف تر را تحت سلطه خود قرار دهند و تاکنون یک کشور همچون ایالات متحده آمریکا از "بمب اتم" استفاده کرده است.

برخی کشورها همچون ایالات متحده آمریکا که خود دارای حداقل 7 هزار سلاح هسته ای هستند به دنبال آن بوده تا کشورهای دیگر را از فناوری صلح آمیز هسته ای محروم کنند و مدعی هستند برای جهان این سلاح ها خطر دارد.

**کدام کشورهای جهان بمب اتم دارند؟

کشورهایی همچون فدراسیون روسیه، ایالات متحده آمریکا، کره شمالی، چین، پاکستان، انگلیس و کره شمالی کشورهایی هستند که بمب اتم دارند . البته رژیم صهیونیستی هم دارای سلاح هسته ای است که در قالب کشور شناخته نمی شود.

روزنامه گاردین گزارش داد:هند، پاکستان و اسرائیل سه کشور مهم در منطقه هستند که بمب اتمی دارند و پیمان منع تکثیر سلاح های هسته ای را نیز امضا نکرده اند. رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی نیز یک بمب اتمی ساخته بود اما در دهه 1990 به صورت داوطلبانه از فعالیت های هسته ای خود چشم پوشید.

 

بمب اتم

 

 

این روزنامه ادامه داد:عراق در زمان "صدام حسین" جهت تولید سلاح هسته ای تلاش کرد؛ اما ناکام ماند. لیبی نیز تجهیزات لازم برای تولید بمب را خریده بود اما دست از کار کشید. از همچنین ژاپن مواد شکافت پذیر کافی و دانش این کار را در اختیار دارد و ساخت بمب برای آلمان هم چندان دشوار نیست.

کارشناسان برآورد می کنند که حدود 25 کشور برای دست یابی به سلاح هسته ای تلاش نموده اند. گفته می شود چند کشور دیگر از جمله برزیل، آرژانتین، لیبی، الجزایر، عربستان سعودی و .... نیز دارای برنامه های جاه طلبانه هسته ای هستند.

گاردین عنوان داشت :اسرائیل هیچ گاه خود را یک کشور هسته ای نخوانده اما با فاصله قابل توجهی نیرومندترین قدرت هسته ای خارج از پنج کشور اصلی است. این کشور در اواخر دهه 1960 یک نمونه بمب اتمی ابتدائی تولید کرد و اکنون تخمین زده می شود که بالغ بر نیم تن پلوتونیوم و مقدار نامشخصی اورانیوم غنی شده کافی برای ساخت سلاح ذخیره کرده است. پلوتونیوم ذخیره شده توسط اسرائیل از مجموع پلوتونیوم پنج قدرت برتر هسته ای بیشتر است. اکنون کارشناسان برآورد می کنند که این کشور 200 بمب اتمی در اختیار دارد.

هند با آزمایش اتمی سال 1974 در صحرای "راجستان" به باشگاه کشورهای هسته ای پیوست و گمان می رود این کشور در حال حاضر ده ها بمب اتمی در دست داشته باشد. این اقدام هند موجب شد پاکستان نیز اقدام به تولید سلاح هسته ای نماید.

 

بمب اتم
 

 

 

**آمریکا بیش از 7 هزار بمب اتم دارد

براساس برآوردهای رسانه ای ایالات متحده آمریکا بین 7 هزار و 200 تا 7 هزار و 700 بمب اتم دارد و البته در این زمینه یکی از دارندگان اصلی سلاح های هسته ای به حساب می آید. البته ایالات متحده آمریکا تنها کشور استفاده کننده از سلاح هسته ای بوده که با پرتاب بمب اتم در "هیروشیما"و "ناکازاکی" ده ها هزار نفر را کشت.

کشور دومی که دارنده سلاح هسته ای است؛ فدراسیون روسیه بوده که برآوردهای رسانه ای نشان می دهد این کشور بیش از 8 هزار بمب اتم تولید کرده و یک رقابت تاکتیکی بین "مسکو" و "واشنگتن" برسر تولید بمب اتم وجود دارد.

کشور سومی که دارای بیشترین سلاح هسته ای است ؛ فرانسه نام دارد که قریب به 300 کلاهک هسته ای داشته و البته مقامات "الیزه" هم شدیدا با دستیابی کشورهای در حال توسعه به "بمب اتم" مخالف هستند.

علاوه براین کشورهایی همچون جمهوری خلق چین، انگلیس، پاکستان و هند با به ترتیب ؛ 250، 225، 120، 110 و .... در رتبه های بعدی قرار دارند.

**برنامه هسته ای کره شمالی و نگرانی آمریکا

کره شمالی هم جز کشورهایی است که با 8 "بمب اتم" در زمره مهمترین کشورهای دارنده سلاح هسته ای قرار دارد. "کیم جونگ اون" شخص اول کره شمالی معتقد است ، توسعه سلاح های اتمی امنیت ملی این کشور را تضمین می کند.

"کیم جونگ اون،" رهبر کره شمالی، اظهار داشت:کشورش از تسلیحات هسته ای استفاده نخواهد کرد مگرآنکه دیگر کشورهای دارای تسلیحات هسته ای حق حاکمیت کره شمالی را زیر پا بگذارند. 

بمب اتمی
 
 
کشور کره شمالی

  شخص اول کره شمالی گفت:این کشور به عنوان یک کشور مسئولیت پذیر از سلاح هسته ای استفاده نخواهد کرد مگرآنکه نیروهای متخاصم تجاوزگر با استفاده از تسلیحات هسته ای حق حاکمیت این کشور را زیر پا بگذارند.

ارتش کره شمالی با آزمایش "بمب اتم" و "بمب هیدروژنی" به دنبال توسعه توان هسته ای خود بوده و لذا این موضوع موجب نگرانی شدید آمریکا شده و غرب با وجود داشتن هزاران کلاهک اتمی به دنبال تحریم این کشور شرق آسیایی است.

اسرائیل هم یکی از قدرت هایی است که بر اساس نظر کارشناسان بین 80 تا 200 کلاهک اتمی در اختیار دارد؛ قدرت های جهانی در برابر سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی در منطقه "غرب آسیا " در حالی سکوت کرده اند که بر برخی کشورها، برای نداشتن انرژی صلح آمیز هسته ای انواع هجمه ها را وارد می کنند.

نیروگاه دیمونا پایگاه اینترنتی والا به نقل از موسسه پژوهش های سوئد اعلام کرد:اسرائیل هشتاد بمب هسته ای دارد. این در حالی است که رژیم صهیونیستی به سیاست مبهم خود در این زمینه ادامه می دهد. اسرائیل از زمانی که نیروگاه "دیمونا" در اواسط دهه پنجاه را ساخته است داشتن سلاح هسته ای را نه تائید و نه رد می کند.

 

نیروگاه دیمونا
 
نیروگاه دیمونا و بمب اتمی اسرائیل 
 
بمب اتم

  موسسه پژوهشهای صلح در استکهلم در گزارش سالیانه اش درباره فهرست زرادخانه های سلاح هسته ای در جهان از جمله زرادخانه اسرائیل اعلام کرد :اسرائیل همچنین پرتاب موشک های بالستیک را آزمایش کرد. این موسسه تاکید می کند در حالیکه آمریکا و روسیه زرادخانه هسته ای خود را کاهش دادند اسرائیل و برخی کشورها به توسعه آن ادامه می دهند.

شهر "دیمونا" در حدود 34٬000 نفر جمعیت دارد و "نیروگاه اتمی دیمونا" در ده کیلومتری جنوب شهر "دیمونا" قرار دارد. در دیمونا آزمایشگاهی اتمی وجود دارد که کارکنان دیمونا آن را «هیروشیمای کوچک» می نامند. یک چهارم این کارکنان بر اثر ابتلا به سرطان جان باخته اند.

"مردخای وانونو"، تکنیسین اسبق مرکز هسته ای «دیمونا» در این زمینه اظهار داشت:در مدتی که در این مرکز مشغول کار بودم، همیشه از برنامه ساخت سلاح هسته ای اسرائیل وحشت داشتم.

"محمدصالح جوکار" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره تعداد بمب اتم اسرائیل اظهار داشت:اسرائیل 200 کلاهک هسته ای دارد و عضو NPT هم نیست. وی ادامه داد:متاسفانه ساز و کاری در نهادهای بین المللی برای مقابله با بمب اتم اسرائیل پیش بینی نشده است و دیدگاه های تبعیض آمیزی در این زمینه وجود دارد.

در مجموع 9 قدرت بزرگ جهان دارای بمب اتم هستند که مجموع تعداد بمب های اتمی جهان بیش از 16000 ارزیابی می شود که ایالات متحده آمریکا و فدراسیون روسیه در زمینه تعداد بمب اتم در جهان رکورد دار هستند.

اسامی کشورهایی که بمب اتم دارند + تصاویر

اسامی کشورهایی که بمب اتم دارند + تصاویر
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8
برگرفته از اتاق خبر24/م.ن
این مطلب مفید بود ؟ 7 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف