نمناک سرگرمیآیا میدانید کشورهای بدون ارتش دنیا کدامند؟ + عکس
ارتش ، ارتش دنیا
کشورهای بدون ارتش دنیا کدامند؟در این مطلب جالب نگاهی به کشورهایی که ارتشی برای امنیت و حفظ خاک وطن خود ندارند می اندازیم.

 کدام یک از کشورهای جهان ارتش ندارند؟

در جهان 10 کشور ارتشی برای حفاظت از آب و خاک خود ندارند و کار تامین امنیت در این کشورها که غالبا کشورهای کوچک و جزیره ای هستند از سوی ارتش های کشورهای بزرگ مجاور تامین می شود.

لیست 10 کشورِ بی ارتش جهان را در این بخش ببینید :


1 – آندورا

کشور بدون ارتش

آندورا نیروی نظامی ندارد و با فرانسه و دیگر کشورهای اروپائی توافقنامه هائی برای حفاظت آنها از خاک خود امضاء کرده است . گروهی از داوطلبان مسئولیت حفاظت از امنیت داخلی و مبارزه با تروریسم را با نظارت سازمان شبه نظامی " گیپا " (GIPA) به عهده گرفته اند .


2 – گرِنادا

کشور بدون ارتش

گرنادا از سال 1983 نیروی زمینی ندارد. پلیس پادشاهی گرنادا یگانی شبه نظامی برای حفاظت از امنیت داخلی دارد.


3 – لیختنشتاین

کشور بدون ارتش

لیختنشتاین کشوری اروپائی است که سال 1868 ارتش خود را به علت هزینه های سنگین منحل کرد و نیروهای ارتشی فقط در زمان جنگ به خدمت فراخوانده می شوند . لیختنشتاین برای اجرای قوانین و حفاظت از امنیت داخلی اسلحه و تاکتیک های جنگی خاصی را در اختیار دارد.


4 – مجمع الجزایر سلیمان

کشور بدون ارتش

جزایر سلیمان از سال 1893 به کنترل بریتانیا درآمد و این کشور مجمع الجزایری سال 1998 دچار آشوب داخلی شد که نیوزیلند و استرالیا برای برقراری صلح و خلع سلاح گروه های شورشی مداخله کردند.
مجمع الجزایر سلیمان فقط حدود 500 نیروی پلیس دارد که برخی از این نیروها به حفاظت از مرزها می پردازند . جزایر سلیمان به استرالیات مبالغی مالی به علت کمک های نظامی پرداخت می کند و اگر علیه این کشور جزایری اعلام جنگ شود ، استرالیا اولین کشوری خواهد بود که نیروی نظامی به آن اعزام خواهد کرد.


5 – نائورو

کشور بدون ارتش

کشور نائورو برای حفاظت از آب و خاک خود توافقنامه ای با استرالیا امضاء کرده است. نائورو پلیسی مسلح در برای حفاظت از امنیت داخلی در اختیار دارد .


6 – واتیکان

کشور بدون ارتش

واتیکان برای حفاظت از امنیت داخلی نیروهای ژاندارمری در اختیار دارد و گارد ملی سوئیس تحت امر پاپ است. ارتش ایتالیا نیز از واتیکان حفاظت می کند.


7- تووالو

کشور بدون ارتش

کشور تووالو از زمانی که تشکیل شده است ، هیچ ارتشی ندارد ولی یک یگان پلیسی کوچک و یک یگان گارد ساحلی و یک یگان امنیت داخلی دارد که نیروهای این یگان ها مجهز به اسلحه هستند.


8 – ساموآ

کشور بدون ارتش

ساموآ کشوری است که بخش غربی جزایر ساموا را در جنوب اقیانوس آرام تشکیل می دهد. ساموآ از زمانی که تشکیل شده است ، هیچ نیروی نظامی ندارد ولی یک یگان گارد ساحلی برای حفاظت از امنیت داخلی خود دارد . یک توافقنامه دوستی بین ساموآ و نیوزیلند در سال 1962 امضاء شد که طبق این توافقنامه ؛ نیوزیلند موظف به حمایت نظامی از ساموآ در صورت وقوع جنگ یا تجاوز خارجی به این کشور جزیره ای است .


9 – پالائو

کشور بدون ارتش

پالائو فقط چند یگان پلیس دارد که نیروهای این یگان ها از 30 فرد مجهز به سلاح های سبک و یک قایق گشت دریائی کوچک برای حفاظت از سواحل و ماهیگیری بیشتر نیست . پالائو از سال 1994 با آمریکا روابط دیپلماتیک برقرار کرده است .


10 – مجمع الجزایر مارشال

کشور بدون ارتش

آمریکا به حفاظت از مجمع الجزایر مارشال می پردازد زیرا این کشور جزایری از زمانی که تشکیل شده ، هیچ ارتشی نداشته است ولی یک یگان گارد ساحلی برای حفاظت از امنیت داخلی دارد.

کشورهای بدون ارتش دنیا کدامند؟ + عکس

کشورهای بدون ارتش دنیا کدامند؟ + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از آخرین خبر - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف