نمناک اخبارجامعه کلاهبرداری 20 میلیاردی باند جاعلان حرفه ای
کلاهبرداری ، کلاهبرداری میلیاردی
باند 7 نفره جاعلان حرفه ای و سابقه دار که در استان های مختلف اقدام به کلاهبرداری به ارزش بیش از 20 میلیارد تومان کرده بودند توسط ماموران پلیس آگاهی دستگیر شدند.
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1394
بازدید : 3,912 نفر

در پی طرح شکایت های متعدد و مشابه مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب های جاری متعلق به ده ها شرکت و سازمان خصوصی و دولتی، پرونده در پلیس آگاهی تهران بزرگ تشکیل و با توجه به اهمیت موضوع، حسب دستور شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه 33 تهران، پرونده در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

تحقیقات اولیه

در تحقیقات اولیه مشخص شد که افرادی پس از جعل چک های بانکی متعلق به سازمان ها و شرکت های مختلف با استفاده از اسناد و مدارک شناسایی دارای سابقه سرقت اقدام به برداشت صدها میلیون تومان از حساب های بانکی در شعبات مختلف بانکی کرده اند.

نکته مشترک در تمامی برداشت از حساب ها نیز در آن بود که اصل چک های بانکی مجعول ارائه شده به شعبات بانک، همگی در دسته چک صاحبان چک ها قرار داشته و هنوز از آنها استفاده نشده بود.

در ادامه تحقیقات و با شناسایی ده ها مالباخته حقیقی و حقوقی که حساب های بانکی همگی آنها به این شیوه و شگرد مورد برداشت غیرمجاز قرارگرفته بود، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که این گروه از جاعلان در شعبات بانک مختلف بهویژه شعبات معتبر در مرکز شهر تهران که دارای مشتریان ویژه مانند سازمان ها یا شرکت های معتبر ایرانی و خارجی هستند حاضر و با به دست آوردن ارکان چک های متعلق به مالباختگان اقدام به برداشت از حساب های بانکی آنها کرده اند.

شناسایی و دستگیری اعضای گروه جاعلان حرفه ای


کلاهبرداری میلیاردی

 

با توجه به گستردگی اقدامات صورت گرفته از سوی این گروه از جاعلانحرفه ای، اقدامات ویژه پلیسی جهت شناسایی آنها از سوی کارآگاهان اداره سیزدهم آغاز و در چندین ماه تلاش شبانه روزی، سرانجام یکی از مجرمین سابقه دار و حرفه ای بنام «علی اکبر. ج» در شهر بابل شناسایی و دستگیر شد.

با دستگیری علی اکبر و اعتراف متهم به سرکردگی گروهی از جاعلانحرفه ای و سابقه دار، دیگر اعضای گروه -مجموعاً شش نفر- نیز در طی چندین مرحله اقدامات پلیسی، در شهر بابل دستگیر و به اداره سیزدهم پلیس آگاهی منتقل شدند.کلاهبرداری 20 میلیاردی

با دستگیری متهمین و بررسی مستندات ارائه شده از سوی شعبات بانک ها مشخص شد که این گروه از متهمین با ده ها هویت مجعول اقدام به افتتاح حساب در شعبات مختلف بانکی و در ادامه وصول چک های مجعول کرده اند.

بهعنوانمثال تنها یکی از متهمین بنام «بهادر» با هویت های مختلف آرش زیادی، سیامک پورنعمت، خدابخش علی پور، جمشید دیندار، بهرام بهرامی، محمد نوروزی، حمزه دارابی، حسین سلطانی، علیرضا رهبری، حسین هاشمی واکبر نوروزی اقدام به ده ها فقره افتتاح حساب های مختلف بانکی و وصول ده ها فقره چک ها بانکی تماماً مجعول کرده بود؛ دیگر اعضای گروه این به همین شیوه و شگرد اقدام به افتتاح ده ها حساب بانکی در شعبات مختلف بانکی کرده بودند.

مختصری از شیوه و شگرد متهمان

با اعترافات به دست آمده از متهمان مشخص شد که متهمان در شعبات مختلف بانکی به ویژه در مناطق مرکزی شهر تهران حاضرشده و افرادی را که قصد وصول چک داشتند را شناسایی کرده و بدون آنکه این افراد متوجه شوند با استفاده از گوشی های تلفن همراه، اقدام به فیلم برداری از روی چک های آنها کرده و بدین صورت از اطلاعات اولیه حساب های جاری، موضوع نگارش چک، مهر امضاء موردنظر و ... مطلع شده و در ادامه با اطمینان از موجودی حساب های جاری متعلق به شکات اقدام به جعل چک های اصیل و نهایتاً اقدام به وصول چک های مجعول با استفاده از مدارک هویتی سرقتی می کردند.

سرهنگ کارآگاه محمدرضا ذاکراستقامتی، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر، افزود:با توجه به گستردگی اقدامات مجرمانه این گروه از متهمین سابقه دار و حرفه ای در سراسر کشور، تحقیقات در خصوص شناسایی جرائم ارتکابی در سراسر کشور آغازشده که تاکنون بیش از 300 شاکی در استان های مختلف کشور ازجمله تهران، البرز، خوزستان، قم، اصفهان، همدان، گیلان، سمنان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، اراک، مازندران و... شناسایی شدند که با جمع بندی صورت گرفته و شناسایی این تعداد از شکات، تاکنون ارزش پرونده به بیش از بیستمیلیارد تومان رسیده و تحقیقات جهت شناسایی دیگر شکات و مالباختگان همچنان در دستور کار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.

کلاهبرداری 20 میلیاردی باند جاعلان حرفه ای

کلاهبرداری 20 میلیاردی باند جاعلان حرفه ای
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 7
برگرفته از پلیس آگاهی تهران - /م
این مطلب مفید بود ؟ 7 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف