کمردرد شبانه
کمردرد شبانه می تواند فقط در شب هنگام یا آخرین ساعت های روز اتفاق بیافتد،برای درمان این درد بهتر است علل ایجاد این درد را بشناسید و سپس در صدد رفع آن بر آیید.

علل اصلی کمردرد شبانه ؛ چرا من شبها از درد کمر رنج میبرم

آیا تا به حال ،صبح ها با کمردرد بیدار شده اید؟ بسیاری از افراد، از چنین ناراحتی هایی رنج می برند، که همیشه به سختی بیدار میشوند و درد دارند. دلایل بسیار زیادی می تواند برای این اتفاق وجود داشته باشد ولی نگران نباشید تمریناتی هستند که می توانید با انجام آنها، درد کمر خود را کاهش دهید علاوه بر اینکه باید با پزشک مشاوره کنید، در این بخش از سلامت نمناک می خواهیم دلیل اینکه چرا از کمردرد شبانه رنج میبرید را به شما ارائه دهیم علاوه بر این ،در مورد چگونگی جلوگیری یا کاهش این درد نیز برخی از ایده ها را برای شما آورده ایم.

شایعترین علل کمردرد شبانه و بهترین راه های درمان آن

کمر درد شبانه

کمر درد شبانه چه علت هایی دارد

علتهای درد کمر در موقع خواب، می تواند موضعی یا کلی باشد ؛ این ناراحتی می تواند فقط در شب هنگام یا آخرین ساعت های روز اتفاق بیافتد برای بسیاری از مردم حتی ممکن است در طول روز بدتر هم شود. اگرچه، برای درمان این درد نیاز به دانستن علائم آن وجود دارد این علل را می توان به یک لیست تبدیل کرد:

یک تشک بد از علت های اصلی ایجاد کمردرد شبانه

مقصر اغلب کمر درد های شبانه، تشک شما است. اگر تشکتان کیفیت پایینی دارد و به درستی از بدن شما حمایت نمی کند، می تواند منجر به:

  • فرم بد بدن بعد در هنگام خوابیدن شود.
  • عضلات فرسوده شود.
  • غیر طبیعی قرار گرفتن ستون مهره ها شود.

بسیار مهم است که یک تشک خوب و مناسب برای بدن تان، نه خیلی نرم و نه خیلی سخت و سفت داشته باشید. هر دوی این علائم،یعنی نرمی و سفتی تشک می تواند باعث ایجاد فشار عضلانی بر بدن شود . پس بنابراین باید از آنها اجتناب کرد ، اگر باور دارید که این موضوع یکی از علل ناراحتی می باشد، پیشنهاد می کنیم که یک تشک جدید که مناسب ساختار بدن شما است را خریداری کنید. بسیار مهم است که مطمئن شوید، تشکی که تهیه می کنید،از ستون فقرات شما پشتیبانی می کند و عضلات را تحت فشار قرار نمی دهد.

کمردرد شبانه به دلیل استفاده از یک بالشت بد

درمان کمردردهای شبانه

آنچه در مورد کمردردهای شبانه باید بدانید

درست مانند داشتن یک تشک بد، استفاده از یک بالشت بد هم می تواند باعث ایجاد کمردرد در رختخواب شود. اگر بالشت شما مقصر باشد، ممکن است که متوجه شوید که بیشتر از دردهای ستون فقرات و شانه ها هم رنج می برید. اگر بالشت شما گردن و سرتان را به خوبی نگه نداشته است و یا فاصله بین شانه گردن و سر را پر نمی کند، پس بالشت دچار مشکل است.مهم است که خیلی ضخیم و سفت و سخت نباشد از سوی دیگر نباید بالشت بیش از حد نازک و نرم باشد ،که به اندازه کافی از گردن محافظت نکند.

وضعیت بد فرم بدن در هنگام خواب موجب کمردرد شبانه می شود

اگر فقط در هنگام خوابیدن از کمردرد رنج می برید، احتمالاً علاوه بر تشک و بالشت بد، دلیل دیگر می تواند وضعیت خوابیدن شما باشد.با توجه به فرمی که در آن خوابیده اید،این درد در یک ناحیه خاص متمرکز می شود. بدترین موقعیت خواب برای کمر درد،خوابیدن به روی شکم بدون هیچ بالشت حمایت کننده می باشد. اگر شما روی شکم تان قرار دارید ،سر خود را از روی بالشت بردارید، تا بدن و ستون فقرات به شکل طبیعی خود باشد و در شیب بیش از حد نیز نخوابید، این موقعیت هم گردن شما را برای مدت زمان طولانی بالا نگه می دارد.

این امر خوشایند است و به گردن درد تبدیل میشود و یا درد پشت را نیز تشدید می کند ؛ دلیل این اتفاق این است که عضلات شما تحت فشار قرار می گیرند و به همین دلیل فرصتی برای استراحت ندارند.

علل کمردردهای شبانه

علل کمردردهای شبانه چیست

بهترین موقعیت برای خواب خوابیدن به پشت است:به روی کمر بخوابید و دست ها را در کنار خود قرار دهید. این موقعیت نه تنها باعث آرام شدن شما می شود ،بلکه فشار و خستگی را از اندام هایبدن شما کاهش می دهد ؛ ایده آل ترین مدل برای خوابیدن بر روی کمر، این است که یک کوسن را زیر انحنای زانو قرار دهید.

خوابیدن بر روی شکم یکی از علل اصلی کمر درد شبانه

اگر شما اصرار دارید که بر روی شکم بخوابید و صورتتان رو به پایین باشد، مطمئن شوید که با انجام این کار،دچار کمر درد نمی شوید.خیلی مهم و ضروری است که یک کوسن را زیر شکم خود ،دقیقاً درمنحی پشت کمر قرار دهید. این کار باعث می شود که فشار ناخوشایند بر ستون فقرات به اندام ها را کاهش دهد.

ایجاد کمردرد شبانه به دلیل خوابیدن طولانی مدت

 کمر درد

خواب طولانی مدت از علل ایجاد کمر درد

وقتی مردم زیاد می خوابند، حتی اگر حرکت هم بکنند، ستون فقرات و ماهیچه هایشان به دلیل دراز کشیدن طولانی مدت خشک می شود.بعضی اوقات اگر برای مدت زمان طولانی خوابیده باشید، وقتی از خواب بیدار می شوید، احساس خشکی و سختی در صاف کردن کمر خواهید داشت. اگر مشکل این است، پیشنهاد می کنیم سریع بعد از بیدار شدن ، تمرینات کششی سبک انجام دهید این کششها کمک می کنند تا ماهیچه ها شل شوند ، ستون فقرات آرام گردد و جریان خون افزایش یابد. حتی اگر مجبورید به خاطر خستگی و بی خوابی برای چند ساعت مدید بخوابید، بهتر است از خواب طولانی اجتناب کنید، تا از مشکلاتی که درپی دارد احتراز کنید.

کمردرد شبانه به دلیل طرز اشتباه پایین آمدن از تخت خواب

وقتی که بیدار می شوید، مواظب باشید:

تعدادی از افراد به این نتیجه می رسند که فقط وقتی از خواب بیدار می شوند ، درد دارند. این می تواند به این دلیل باشد که به طرز اشتباهی از تخت خواب بیرون می روید و به بدنتان حرکتی تند می دهید. به جای اینکه فوری و با یک حرکت سریع بایستید، خیلی آرام از یک سمت تخت بلند شوید. برای انجام این کار، به بغل بچرخید و به دست و بازوهای خود تکیه کنید سپس از این نقطه ی اتکا برای بلند شدن آرام استفاده کرده و لبه ی تخت بنشینید در این وضعیت می توانید بدون مشکل از جایتان بلند شوید.

عدم ورزش و انجام تمرینات کشسانی از علت های ایجاد کمر درد شبانه

جلوگیری ازبروز کمر درد های شبانه

چگونه از بروز کمر درد های شبانه جلوگیری کنیم

اگر خیلی کم ورزش می کنید و یا هرگز فعالیت های کششی انجام نمی دهید، باید بدانید که ماهیچه هایتان کش نمی آیند و به کمک شما نیاز دارند. اگر کارهای کششی نمی کنید و ستون فقراتتان به وسیله ی ماهیچه های ضعیف پشتیبانی می شود، حتما منجر به کمر درد می شود. این درد ممکن است در حالت بیداری و یا خواب قابل توجه باشد.

ما پیشنهاد می کنیم به طور منظم فعالیت های کششی انجام دهید ، مخصوصا قبل از اینکه بخوابید ؛ علاوه بر این، عاقلانه است که تمریناتی برای تقویت کمر خود ، مخصوصا تمرین های حمایتی از ستون فقرات انجام دهید. اگر نمیدانید دقیقا چه کار کنید، با یک فیزیوتراپیست و یا مربی ورزشی مشورت کنید.

دلایل بیشتری برای کمر درد شبانه یا حتی در طول روز

علاوه بر دلایلی که در بالا ذکر شد، دلایل زیاد دیگری وجود دارند که می توانند علت کمر درد شما باشند برای همه ی آن ها ، بهتر است با پزشک مشورت کنید، تا به روش مناسب آن ها را درمان کنید و درد را کاهش دهید.

 درد کمر

بارداری و تاثیر آن در ایجاد درد کمر

حاملگی:زمانی که باردار هستید خیلی از چیزها در بدن شما بدون شک تغییر می کنند، و به دلیل افزایش وزنی که بدنتان باید تحمل کند، قابل درک است که چرا در هنگام خواب کمر درد دارید. کمر درد حاملگی به دلیل رشد لگن و فشاری که بر روی بزرگ سیاهرگ وارد می کند ( رگی که خون بدون اکسیژن را به قلب می برد) است.

سنگ کلیه: سنگ های کلیه به ایجاد دردهای شدید در پهلو و درد قسمت پایینی کمر مشهور هستند.

آندومتریوز:بیماری که در رحم ایجاد می شود و اغلب باعث درد شکمی، پایین کمر و ناحیه ی لگن می شود. آندومتریوز اغلب شبها باعث درد شدید می شود.

اگر کمر درد شما حتی بعد از به کار بردن این راهنمایی ها، کمتر نشد و در حقیقت بدتر شد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید ؛ این مقاله صرفا آموزنده است و حق اینکه نسخه دارویی بنویسد و یا اینکه چیزی را تشخیص دهد ، ندارد. بهتر است اگر هر کدام از انواع کمر درد را دارید ، با پزشک خود مشورت کنید.

علل اصلی کمردرد شبانه و راه های رفع آن

4.321
این مطلب مفید بود ؟183
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
برچسب :
نظرات
وبگردی