دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد دلیل کمر درد در زنان باردار چیست؟
کمر درد ، کمردرد
به مادران بارداری که کمر درد دارند توصیه می شود برای مدت طولانی در یک حالت ثابت قرار نگیرند و نکاتی را که در ادامه این مطلب اشاره کرده ایم رعایت کنند.
بازدید : 1,430 نفر

چرا خانم های باردار دچار کمر درد می شوند؟

دوران بارداری، دوران خاص و متفاوتی برای هر مادر می باشد که به علت تغییرات هورمونی و تغییرات ناگهانی در وزن ممکن است با مشکلاتی مواجه شود.یکی از مشکلاتی که مادران باردار، به خصوص در ماه های آخر که وزن جنین بیشتر می شود، با آن مواجه می شوند، کمردرد می باشد.

در کلاس های آموزشی دوران بارداری تمریناتی برای حل این مشکل به خانم ها ارائه می دهند اما تغذیه هم نقشی اساسی در بهبود این درد دارد.


علت کمردرد بارداری و درمان آن
درباره علت به وجود آمدن کمر درد در دوران بارداری و نقش تغذیه در بهبود آن بهبودی، کارشناس مامایی، گفتگو کردیم. بهبودی با اشاره به اینکه دوران بارداری یکی از مهم ترین دوره های زندگی یک خانم است، می گوید:دوران بارداری حتی از دوران بلوغ و یائسگی یک خانم هم مهم تر است. چون موجودی در بدن او در حال رشد است و اگر حال مادر خوب باشد حال او هم خوب است. کمر درد در دوران بارداری یکی از شایع ترین درد ها است و ممکن است مادر درد جسمانی زیادی را تحمل کند. پس اگر حال مادر به دلیل درد بد باشد، طبیعی است که حال جنین هم بد می شود. ضمن اینکه دومین علت مراجعه مردم به پزشک بعد از سرماخوردگی، کمر درد است.

کمر درد

چرا خانم های باردار دچار کمر درد می شوند؟

در دوران بارداری رحم بزرگ می شود و باید به داخل شکم وارد شود. این وضعیت زمانی امکان پذیر است که دو عضله راست شکمی کمی از هم فاصله بگیرند تارحم به تدریج بتواند بالا بیاید به ویژه بعد از 20 هفتگی. همین فاصله گرفتن عضله های راست شکمی و افزایش قوز پشتی، ستون فقرات خانم های باردار را تغییر می دهد و این عامل به همراه عوامل دیگر دست به دست هم می دهند و باعث کمر درد می شوند. بعضی از خانم ها ممکن است از ناحیه پایین و بعضی از نواحی بالای کمر دچار درد شوند اما شایع ترین کمر درد ها در ناحیه پایین کمر بروز می کند.
اگر خانم ها بدن شان را با تغییرات دوران بارداری منطبق کنند، این درد را کمتر حس می کنند. حال شان خوب می شود و باعث می شود از بارداری شان لذت ببرند به ویژه در روز های باقی مانده به زایمان که این کمر درد ها زیاد می شوند.

بهبودی با بیان اینکه وزن جنین و محصولات حاملگی شامل زفت، مایع دور جنین، افزایش حجم خون و افزایش وزن مادر باعث این کمر درد ها می شوند می گوید:این عوامل باعث می شوند که قوز پشتی و همچنین فاصله عضلات شکمی زیاد می شود. برای مقابله با این درد خانم ها باید علاوه بر انجام تمرینات ورزشی ویژه دوران بارداری، نکات تغذیه ای را هم رعایت کنند.

خانم های باردار چه بخورند تا کمر درد نگیرند؟

1- خانم ها باید مصرف کلسیم را در این دوران افزایش دهند و روزانه حداقل 3 تا 4 واحد کلسیم مصرف کنند.
2- خانم ها باید در مجموع 3 تا 4 لیوان لبنیات در روز مصرف کنند (هر یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یک واحد، هر دو لیوان دوغ یک واحد و هر نیم لیوان کشک یک واحد محسوب می شود).
بنابر این اگر خانم ها این روش تغذیه را رعایت کنند، میزان کلسیم دریافتی شان در بارداری کافی است و حتی کمر درد شان بسیار کم می شود. خانم هایی که نمی توانند شیر، دوغ، ماست و کشک بخورند، باید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهند تا در صورت لزوم به آنها قرص مکمل کلسیم بدهد.

دلیل کمر درد در زنان باردار چیست؟

دلیل کمر درد در زنان باردار چیست؟
53
برگرفته از بیتوته - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف