برو به :
نمناک سبک زندگیکار و زندگی شرط پس گرفتن کمک مالی فرزندان از والدین بعد از مرگ
کمک مالی ، کمک مالی فرزند
فرزند میتواند کمک مالی خود را به والدین بعد از مرگ آنها و در زمان تقسیم ارث دریافت کند به شرط اینکه پرداخت با قصد تبرع و مجانی نبوده باشد.
بازدید : 1,093 نفر

آیا کمک مالی فرزند به پدر مادر قابل پس گرفتن است

گاهی بنابه شرایطی والدین نیاز به کمک مالی از سوی فرزند دارند تا بتوانند شرایط بهتری برای زندگی کردن داشته باشند . اگر فرزندی در زمان حیات پدر و مادرش به آنها کمک مالی کند بعد از فوت والدین و در زمان تقسیم ارث حق و حقوی برای فرزند در نظر گرفته میشود اما به شرطی که در ادامه ذکر خواهیم کرد.

پرسش :پس گرفتن کمک مالی که به والدین کرده ایم

اگر یکی از فرزندان در زمان حیات پدر یا مادر به آنها کمک مالی کرده باشد و آن پول مثلا صرف خرید خانه، ماشین یا باغ شده باشد بعد از مرگ آنها این مبلغ چطور محاسبه و به شخص بازگردانده می شود؟ آیا وارث می توانند از پرداخت این مبالغ به شخص مورد نظر خودداری کنند؟

کمک مالی

فرزند میتواند کمک مالی خود را بعد از مرگ والدین در زمان تقسیم ارث دریافت کند

پاسخ:

فرزند یا فرزندان می توانند به مانند بقیه طلبکاران متوفی، با استناد به اصل عدم تبراع و ماده 336 قانون مدنی، با فهرست کردن هرگونه مساعدت مالی به والدین خود و با ارائه دادخواست حقوقی به طرفیت وراث دیگر در محل اقامت آنها و بر اساس آخرین شاخص روز تادیه (به نرخ روز)، حقوق خود را مطالبه کنند. البته مشروط به اینکه پرداخت با قصد تبرع و مجانی نبوده باشد.

شرط پس گرفتن کمک مالی فرزندان از والدین بعد از مرگ

2.52
منبع : دادرس / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف