نمناک اخبارجامعه کم آب ترین استان ها در ایران کدامند؟
کم آبی در ایران ، بحران آب
مسئله کم آبی در تمام استان های کشور یکسان نیست و برخی از مناطق در وضعیت بحرانی قرار دارند.
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1395

کم آبی در کدام استانها بحرانی است؟

بحران آب در ایران به دلیل متفاوت بودن اقلیم و عدم توازن در بارندگی ها در تمام استان های کشور یکسان نیست، به گونه ای که شرایط آبی برخی استان ها مساعد و شرایط برخی دیگر وخیم است.
 
در حال حاضر سه سد کشور واقع در استانهای اصفهان، فارس و خراسان رضوی وضعیت بحرانی دارند به طوری که در سال آبی جاری ورودی آب سد زاینده رود در استان اصفهان با کاهش 50 درصدی و سدهای درودزن در فارس و سد دوستی در خراسان رضوی با کاهش 25 درصدی روبرو است.

به دلیل نامتوازن بودن بارش ها وضعیت سدها در تمام استان ها یکسان نیست چراکه به جز سه سد مذکور، در سال جاری ورودی آب سایر سدهای بزرگ و مهم کشور که 160 سد را شامل می شود، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و می توان گفت که میزان ورودی آب در سد کرخه در حوزه خلیج فارس که در گذشته بحرانی ترین سد بود امسال به دلیل افزایش بارندگی ها و توزیع نامناسب آن 500 درصد افزایش داشته است.

علاوه بر این میزان بارندگی ها 23 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته که این میزان نسبت به دوره آماری بلند مدت دو درصد کاهش داشته و اکنون در نهمین سالی به سر می بریم که میانگین بارندگی در سطح کشور از میانگین دوره آماری کمتر است.

همچنین امسال در سواحل دریای خزر و دریاچه ارومیه شاهد افزایش بیش از 20 درصدی بارندگی و در فلات مرکزی و استان هایی مانند اصفهان و کرمان شاهد کاهش 18 درصدی بارندگی بوده ایم ضمنا در این مدت میزان روان آب ها در سطح کشور به دلیل نوع نزولات و شدت مدت بارندگی 43 درصد افزایش داشته است.

صرف اینکه در برخی مناطق منابع آبی مناسبی در دسترس است نمیتوان گفت که بحران 15 ساله آب در ایران رو به کاهش است چراکه به همان تناسب و یا شاید بیشتر در مناطق دیگر شاهد فقر آبی هستیم و باید پذیرفت که این بحران دیرینه جز یک اتحاد و بسیج همگانی بین تمام آحاد جامعه برطرف نخواهد شد.

کم آب ترین استان ها در ایران کدامند؟

کم آب ترین استان ها در ایران کدامند؟
:
امتیاز : 3.7 تعداد رای : 15
برگرفته از ایسنا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 11 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف