نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها کم خونی حافظه کودکان را کاهش می دهد
کم خونی ، هموگلوبین
زمانی که ذخایر آهن بدن تمام شودو فرد دچار کم خونی شود، هموگلوبین و هماتوکریت خون بیمار کاهش پیدا می کند که این موضوع علاوه بر تغییر خلق و خو باعث کاهش حافظه خواهد شد.

کم خونی چه ارتباطی با کاهش حافظه کودکان دارد

بسیاری از کودکان و نوجوانان ممکن است در طول دوران کودکی خود در معرض ابتلا به کم خونی باشند، این مشکل در سال های بعد زندگی آن ها هم ادامه خواهد داشت که این مشکل سبب می شود هموگلوبین و هماتوکریت خون بیماران کاهش پیدا کند که این موضوع علاوه بر تغییر خلق و خوی باعث کاهش حافظه افراد نیز خواهد شد. در این مطلب درباره این موضوع مفصل توضیح می دهیم.

ارتباط کم خونی و کاهش حافظه در کودکان

عامل کم خونی از طریق انجام آزمایش شناسایی می شود و این آزمایش مشخص می کند که کم خونی فرد در کدام یک ازدسته ها قرار خواهد گرفت.یک فوق تخصص بیماری های خون کودکان، درباره انواع کم خونی کودکان اظهار کرد:پایین آمدن هموگلوبین و هماتوکریت به معنای کم خونی است، کم خونی کودکان دارای علت های فراوانی است.
گاهی برخی از بیماری های عفونی ساده می تواند باعث بروز کم خونی در کودکان شود. همچنین برخی عوامل تغذیه ای مانند کمبود آهن، اسیدفولیک و ویتامین B12 و همچنین برخی از بیماری های ارثی مانند تالاسمی از علل ایجاد کم خونی به شمار می رود.

کم خونی

آیا کم خونی با کاهش حافظه در کودکان ارتباط دارد

عامل کم خونی از طریق انجام آزمایش ها شناسایی می شود و این آزمایش مشخص می کند که کم خونی فرد در کدام یک از دسته ها قرار خواهد گرفت.کم خونی ها در بسته های متعددی قرار می گیرد که در برخی از آن ها گلبول های قرمز کوچک و کم رنگ و در بسته ای دیگر این گلبول ها درشت و قرمز رنگ است یا این که هیچ تغییری در ظاهر آن ها ایجاد نمی شود. به طور کلی باید بدانیم کمبود هموگلوبین در جریان خون با تغییر خلق و خو ارتباط مستقیم دارد زیرا این کمبودها باعث می شود که اکسیژن کافی به مغز یا بافت ها نرسد و فرد در مواقعی دچار بی حوصلگی و عصبانیت شود.کم خونی فقرآهن یکی از بیماری های شایع در سراسر دنیاست ؛زمانی که ذخایر آهن بدن تمام شود، فرد دچار کم خونی می شود. در این شرایط هموگلوبین و هماتوکریت خون بیمار کاهش پیدا می کند که این موضوع علاوه بر تغییر خلق و خو باعث کاهش حافظه خواهد شد.

علائم شایع کم خونی در کودکان :

کم خونی خفیف در کودکان علائم کمی را بروز می دهد و یا حتی ممکن است هیچ علائمی را نشان ندهد. به همین دلیل است که تشخیص این بیماری در مراحل اولیه تقریبا غیرممکن است. در این جا، برخی از علائم شایع کم خونی خفیف در کودکان که ممکن است به شما کمک کند به راحتی فقر آهن را در کودک خود تشخیص دهید، بیان شده است، تا با توجه مکرر به این علائم، فرزندان سالمی داشته باشید :

• خستگی

• ضعف

• بدخلقی

• هوس های غذایی غیر معمول

بی اشتهایی

سردرد

کم خونی

علائم شایع کم خونی در کودکان را بشناسید

تنگی نفس

• درد گلو

• رنگ پریدگی پوست

• ناخن های شکننده

خون در مدفوع

• درسفیدپوستان رنگ چشم کودک مبتلا به کم خونی، پریده و سفید می شود .

اگر شما متوجه هر یک از این علائم و نشانه ها در کودک خود شدید، می توانید یک وقت ویزیت از دکتر اطفال به منظور تشخیص کم خونی کودک خود، رزرو کنید و این نکته نیز بسیار مهم است که اگر علت و نوع کم خونی که کودک شما را تحت تاثیر قرار داده، مشخص شود، اساس درمان نهایی را تشکیل شده و درمان راحت تر و سریع تری برای کودک یافت می شود .

علائم و علت های کم خونی و درمان آن

کم خونی حافظه کودکان را کاهش می دهد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از خراسان ، باشگاه خبرنگاران / ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف