کنکور سراسری 94

جزئیات کامل کنکور سراسری 94 + جدول

تاریخ انتشار : 4 مرداد 1394کد مطلب : 5113زمان مطالعه : 10 دقیقه
جزئیات کامل از کنکور سراسری 1394 را در این مطلب میخوانید. همچنین نحوه انتخاب رشته صحیح و نکات مهم انتخاب رشته برای داوطلبین آزمون سراسری را در ادامه مطالعه خواهید کرد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت:اسامی چندبرابر ظرفیت رشته های خاص کنکور 94 ساعت 8 امشب اعلام می شود.

دکتر حسین توکلی در گفتگو با مهر، افزود:اسامی چند برابر ظرفیت رشته های دارای شرایط خاص، مصاحبه و آزمون عملی ساعت 8 امشب اعلام می شود و داوطلبان باید با مراجعه به سایت دانشگاههای مربوطه از نحوه و زمان آزمون های عملی خود مطلع شوند.

وی افزود:رشته های مربوط به برخی دانشگاه های که دارای شرایط خاص هستند و همچنین رشته هایی از جمله نقاشی، ارتباط تصویری، کاردانی هنرهای تجسمی، طراحی پارچه و طراحی لباس، طراحی صنعتی و کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، عکاسی، رشته های مرتبط با نمایش و رشته های مرتبط با موسیقی می توانند اسامی خود را مشاهده کنند.

توکلی اظهار داشت:پس از اعلام اسامی، افراد می توانند بر اساس ضوابط در آزمون عملی، مصاحبه و یا سایر شرایط شرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد:اسامی نهایی پذیرفته شدگان رشته های دارای شرایط خاص نیز همزمان با سایر داوطلبان پذیرفته شده در کنکور 94 در شهریورماه منتشر می شود.

 

نحوه انتخاب رشته در کنکور سراسری 1394 به شرح ذیل می باشد.

انتخاب رشته آزمون سراسری از فردا دوشنبه پنجم مردادماه آغاز می شود و تا دهم مرداد ماه ادامه دارد.

مهم ترین ضوابط و نکات مورد توجه در انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1394 شامل مهم ترین ضوابط و نکات مورد توجه در انتخاب رشته، آشنایی با نمره کل سازی، سهمیه بندی، بومی پذیری، شیوه های پذیرش دانشجو و آشنایی با محتوای کارنامه نتایج علمی بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org قرار گرفت.    

 

* روش گزینش با آزمون

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، روش گزینش با آزمون به چند صورت انجام می شود.

در روش متمرکز نمره های آزمون سراسری(به میزان 75 درصد) به علاوه نمره های سوابق تحصیلی)به میزان 25 درصد به صورت قطعی( ملاک گزینش داوطلبان است.

در روش متمرکز در مؤسسه ها یا رشته های دارای شرایط خاص، علاوه بر امتیاز به دست آمده در آزمون سراسری، نتایج شرکت در مصاحبه، معاینه و بررسی صلاحیت عمومی نیز در گزینش نهایی اعمال می شود مانند رشته های مربوط به دانشگاه های صنعتی مالک اشتر، مذاهب اسلامی، شهید مطهری، علوم پزشکی بقیه ا...(عج) و همچنین رشته های دارای شرایط خاص مانند رشته های مربوط به پردیس های دانشگاه فرهنگیان (درصورت پذیرش)، دانشگاه شاهد، غیر انتفاعی رفاه، پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم قضایی که پس از انتخاب رشته اصلی داوطلبان، اسامی معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت استخراج و نتایج شرکت در مصاحبه، معاینه و بررسی صلاحیت عمومی آنان در گزینش نهایی اعمال می شود.

در روش نیمه متمرکز علاوه بر نتیجه علمی شرکت در آزمون سراسری، مراحل دیگری از قبیل مصاحبه، آزمون عملی یا آزمون علمی جداگانه ای در پذیرش تأثیر دارد و پذیرفته شدگان اولیه، به تعداد چند برابر ظرفیت به دانشگاهها و مؤسسه های آموزش عالی معرفی می  شوند تا در آزمون های مهارتی مرتبط، مانند آزمون های عملی رشته علوم ورزشی طبق اطلاعیه های این سازمان، شرکت کنند.

 

* روش گزینش بدون آزمون (پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی)

در روش گزینش بدون آزمون، گزینش فقط بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود. برای داوطلبان دارای دیپلم نظام جدید (سال 84 به بعد) سوابق تحصیلی شامل نمرات دروسی است که امتحانات آنها توسط آموزش و پرورش به صورت کتبی و نهایی کشوری برگزار می شود. برای داوطلبان فارغ التحصیل دوره متوسطه و دارای دیپلم نظام قدیم (سال 84 به قبل) سوابق تحصیلی شامل معدل کتبی دیپلم است.

 

* توصیه های مهم به داوطلبان برای انتخاب رشته

دفترچه راهنمای انتخاب رشته را به طور کامل مطالعه کنید. آگاهی از قوانین و مقررات دفترچه ضروری است.

رشته های دانشگاهی را بر اساس علاقه و توانمندی خود انتخاب کنید.

چهار عامل تعیین کننده در پذیرش داوطلبان شامل نمره کل اکتسابی در هر یک از زیرگروه ها، سوابق تحصیلی،  استان بومی و سهمیه داوطلب اثر تعیین کننده ای دارند، که باید مورد توجه قرار گیرند.

 کارنامه نتایج اولیه آزمون، وضعیت علمی و رتبه شما را در بین شرکت کنندگان گروه آزمایشی و سهمیه نشان می دهد. از اطلاعات آن و موارد مهمی مانند (رتبه کشوری رتبه در سهمیه-  رتبه در زیرگروه ها) شناخت کاملی به دست آورید.

سهمیه مربوط به خود را که در کارنامه درج شده است، شناسایی کنید (درباره سهمیه ها در دفترچه شماره 2 راهنمای انتخاب رشته توضیح کامل ارائه شده است).

نوع گزینش رشته های دوره روزانه با توجه به ماهیت رشته و دانشگاه های پذیرنده از نوع بومی (استانی - ناحیه ای - قطبی - کشوری) است. بنابراین با توجه به نوع گزینش رشته و استان بومی شانس قبولی بیشتر می شود)شرح و تقسیم بندی انواع بومی به تفصیل در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج شده است).

نوع گزینش رشته های دوره شبانه از نوع بومی استانی است. بنابراین در انتخاب رشته های شبانه شانس قبولی در استان بومی بیشتر است.

نوع گزینش رشته های مؤسسه های غیرانتفاعی از نوع بومی ناحیه ای است. بنابراین در انتخاب این نوع رشته ها، شانس قبولی در استان های واقع در ناحیه مربوط بیشتر است.

نوع گزینش در رشته های دوره های نیمه حضوری از نوع بومی استانی است.

نوع گزینش در رشته های دوره های مجازی و پردیس های خودگردان از نوع گزینش کشوری است.

بنابراین گزینش بومی در اینگونه رشته ها صورت نمی گیرد.

نوع گزینش رشته های مربوط به دانشگاه پیام نور از نوع بومی شهرستانی است. بدین معنی که 70درصد ظرفیت در هر رشته از واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور در هر شهرستان به داوطلبان بومی آن شهرستان و حدود 30 درصد ظرفیت دیگر به داوطلبان بومی شهرستانهای همجوار یا تحت پوشش مرکز یا واحد پذیرنده اختصاص می یابد.

 توجه داشته باشید که برای انتخاب هر مجموعه از رشته ها، باید مجاز به انتخاب آن رشته ها باشید.

در کارنامه به شما اطلاع داده می شود که در انتخاب چه مجموعه رشته هایی مجاز هستید.

در صورت علاقه به انتخاب رشته های خاص یا بورسیه، حتماً شرایط و ضوابط این رشته ها را (در انتهای دفترچه شماره 2 ) مطالعه کنید و در صورت داشتن شرایط لازم این رشته ها را انتخاب کنید.

 اگر به رشته های نیمه متمرکز(که پذیرش آنها دو مرحله ای است)علاقه دارید و آنها را به رشته های متمرکز ترجیح می دهید، حتماً در ترتیب انتخاب های خود، رشته های نیمه متمرکز را قبل از رشته های متمرکز قرار دهید. توجه کنید که در صورت قبولی در رشته های متمرکز، گزینش داوطلب در رشته های نیمه متمرکز بعدی صورت نمی گیرد.

باید بدانید از بین چند رشته نیمه متمرکزی که انتخاب میکنید، در صورت داشتن شرایط، تنها به دو رشته (کد محل) معرفی می شوید. بنابراین در تعداد انتخاب شما محدودیتی نیست، اما سازمان سنجش در معرفی شما برای انجام آزمون های عملی یا مهارتی این نوع رشته ها محدودیت دارد.

اگر در بیشتر از یک گروه آزمایشی شرکت کرده اید و در همه آنها نیز مجاز به انتخاب رشته شده اید، فقط یک فرم انتخاب رشته(اینترنتی) با 150 انتخاب در اختیار شما قرار می گیرد.

در انتخاب رشته به جز اطلاعات دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره 2) حتماً اطلاعیه های تکمیلی را که در سایت سازمان سنجش و هفته نامة پیک سنجش اعلام می شود، پیگیری و مطالعه کنید. در بعضی از این اطلاعیه ها فرصت های تازه ای برای شما پیش می آید.

 در وارد کردن کد رشته محلهای خود در فرم انتخاب رشته دقت کافی کنید. علاوه بر کد عددی، حتماً عنوان رشتة مربوط به کد انتخابی را هم کنترل کنید.

اگر در کافی نت انتخاب رشته می کنید، حتماً با گرفتن پرینت، کد و عنوان رشته های انتخابی و دیگر اطلاعات فرم انتخاب رشتة خود را کنترل کنید. آمار سازمان سنجش نشان می دهد، بیشترین اشتباهات انتخاب رشته، که معمولاً بعد از اعلام نتایج نهایی و قبولی افراد مشخص می شود، مربوط به داوطلبانی بوده است که انتخاب رشتة خود را به کافی نت ها یا به آشنایان خود واگذار کرده اند و خودشان در ثبت یا کنترل نهایی دخالتی نداشته اند) این مسئله مشکلات زیادی را برای داوطلبان و خانواده های آنها به همراه خواهد داشت).

در اولویت بندی رشته ها، به مقطع رشته های انتخابی خود (دکتری، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی) توجه کنید.

در انتخاب رشته ها، به دانشگاه و شهر محل تحصیل هر رشته توجه کنید. باید بدانید بعد از اعلام نتایج نهایی، تغییر رشته، دانشگاه و یا شهر محل تحصیل امکان پذیر نیست.

-در انتخاب شهر محل تحصیل و دانشگاه مورد نظر، به امکانات خوابگاهی، فاصله از شهر محل سکونت، موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی محل تحصیل توجه کنید (داوطلبان خانم به این موضوع بیشتر توجه کنند).

در انتخاب رشته های تحصیلی دانشگاه هایی که در شهرستان یا استان محل اقامت شما نیست، حتماً از پیش، شرایط خانوادگی، هزینه های تحصیل و اقامتی، محدودیت های شخصی و خانوادگی را مدنظر قرار دهید.

در اولویت بندی رشته های انتخابی خود، توجه کنید که تحصیل تنها در رشته های دوره های روزانه دانشگاه های دولتی رایگان است و برای تحصیل در دوره های دیگر تحصیلی باید هزینه بپردازید.

 معمولاً رشته های روزانه (به دلیل رایگان بودن) به رشته های غیر روزانه ترجیح داده می شوند. در صورتی که آگاهانه ترتیب دیگری را در نظر دارید، در اولویت بندی رشته های غیر روزانه(شبانه -پیام نور غیرانتفاعی مجازی پردیس خودگردان )در بین رشته های روزانه دقت کافی کنید.

معمولاً رشته های مقاطع بالاتر، به رشته های مقاطع پایین تر ترجیح داده می شوند. در صورتی که آگاهانه ترتیب دیگری را در نظر دارید، در اولویت بندی رشته های مقطع کاردانی در بین رشته های مهندسی و کارشناسی دقت کافی کنید.

بر اساس ضوابط دانشگاه پیام نور، تغییر رشته و انتقال پذیرفته شدگان دانشگاه پیام نور به سایر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ممنوع است.

بر اساس مقررات آموزش عالی، تغییر رشته یا انتقال از دوره های نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، مجازی، نیمه حضوری و مؤسسات غیرانتفاعی به دوره های روزانه ممنوع است.

 تغییر رشته و انتقال از رشته های تحصیلی دارای شرایط خاص (بورسیه ها، دبیری، رشته های تحصیلی مناطق محروم و رشته های مشابه) که پذیرفته شدگان آنها تعهدات خاصی دارند، به رشته ها یا مؤسسات دیگر امکان پذیر نیست.

در صورت قبولی در رشته های دوره روزانه، چنانچه نتوانید یا نخواهید در آن رشته ثبت نام یا تحصیل کنید، به مدت یک سال از شرکت در آزمون سراسری محروم می شوید. بنابراین در انتخاب رشته ها دقت کنید.

 

انتخاب یک رشته در اولویت اول یا آخرین اولویت، هیچ تأثیری در شانس قبولی شما در آن رشته ندارد. ترتیب رشته ها تنها نشان دهنده میزان علاقه مندی شما به آن رشته هاست. حتی اگر در ده ها رشته امتیاز قبولی داشته باشید، تنها در اولین رشته ای که نمره پذیرش داشته باشید، معرفی می شوید.

تکرار کردن یک رشته تحصیلی در بین رشته های انتخابی، نه تنها شانس قبولی شما را در آن رشته افزایش نمی دهد، بلکه فرصت انتخاب رشته های دیگری را از شما می گیرد.

بعد از پایان فرصت انتخاب رشته و مهلت تعیین شده برای ویرایش، امکان هیچگونه تغییر یا افزایشی در رشته های انتخابی نیست.

شرایط و ضوابط تحصیل و تشکیل کلاس ها در رشته های تحصیلی دوره های نیمه حضوری دانشگاه ها، مانند دانشگاه پیام نور را به دقت مطالعه کنید.

در انتخاب رشته های تحصیلی و وارد کردن کدهای انتخابی رشته ها، حتماً به ستون توضیحات و گرایش رشته مورد نظر توجه و دقت کافی صورت گیرد.

در انتخاب رشته های تحصیلی حتماً به محل تشکیل کلاسها که در ستون توضیحات درج  می شود توجه کنید (دانشگاه هایی مانند دانشگاه های تهران، صنعتی امیرکبیر، خوارزمی و الزهرا در شهرستان های دیگر پردیسهای اقماری دارند و در صورت قبولی در پردیس ها، کلاس ها در آن شهرستان ها تشکیل می شود).

 برخی از دانشگاه ها و مؤسسه ها (مانند دانشگاه شاهد، دانشگاه علوم قضایی و بعضی دانشگاه های دیگر) دارای شرایط خاص است. در صورت علاقه به انتخاب این دانشگاه ها، شرایط و مقررات خاص آنها را مطالعه کنید.

توجه کنید در روش گزینش بدون آزمون (بر اساس سوابق تحصیلی)، تنها برای دانشگاه های پیام نور و موسسه های آموزش عالی غیر انتفاعی دانشجو پذیرفته میشود.

قبل از انتخاب رشته های تحصیلی مناطق محروم، حتماً شرایط و نحوه پذیرش این رشته ها(مندرج در دفترچه) را مطالعه کنید. تغییر رشته یا انتقال از رشته های مناطق محروم، به رشته ها و دوره های دیگر ممنوع است.

انتخاب رشته آزمون سراسری، مراحل اجرایی مختلفی مانند اعلام نتایج، اعلام اسامی چند برابر ظرفیت (برای رشته های دارای شرایط خاص و نیمه متمرکز)، زمان برگزاری آزمونهای عملی یا مصاحبه در اطلاعیه های سازمان سنجش (در سایت سازمان و نشریه پیک سنجش) به اطلاع شما میرسد. از نظر قانونی، مسئولیت پیگیری این اطلاعی ها به عهده داوطلب است. عدم اطلاع از انتشار این اطلاعیه ها و مفاد آنها حقی را برای داوطلب ایجاد نمی کند.

داوطلبان باید حتماً شماره داوطلبی و شماره پرونده خود را تا پایان فرآیند اعلام نتایج نهایی نگهداری کنند.


بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور نتایج اولیه کنکور سراسری 94 فردا سه شنبه 30 تیرماه اعلام می شود.

سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری سال 94 در ساعت 18 سه شنبه 30 تیرماه جاری خبر داد.

داوطلبان می توانند جهت مشاهده و اطلاع از نتایج خود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته چهارشنبه 31 تیرماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و روز پنجشنبه 1 مردادماه این دفترچه به صورت محدود منتشر و توزیع می شود.

انتخاب رشته برای آن دسته از داوطلبان مجاز از 5 مرداد آغاز می شود و تا 10 مرداد ادامه خواهد داشت.

آزمون سراسری سال 94 در روزهای 21 و 22 خرداد ماه در 365 شهرستان و 17 کشور خارجی برگزار شد که تعداد 795 هزار و 677 داوطلب در این آزمون شرکت کردند.


در این آزمون 880 هزار و 756 داوطلب ثبت نام کرده اند که از این تعداد 518 هزار و 157 نفر زن و 362 هزار و 592 نفر مرد هستند.

 181 هزار و 299 داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، 497 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی، بیش از 181 داوطلب در گروه علوم انسانی، بیش از 56 هزار داوطلب در گروه آزمایشی هنر و 112 هزار و 154 داوطلب نیز در گروه زبان های خارجی کارت آزمون دریافت می کنند که این تعداد با احتساب داوطلبان شرکت کننده در دو یا سه گروه آزمایشی لحاظ شده است.

 

گروه آزمایشیتعداد ثبت نام کنندگانآمار کارت صادر شده
علوم ریاضی181 هزار و 846 نفر181 هزار و 846 کارت
علوم تجربی498 هزار و 822 نفر498 هزار و 822 کارت
علوم انسانی182 هزار و 239 نفر182 هزار و 239 کارت
هنر10 هزار و 868 نفر56 هزار و 265 کارت
زبان های خارجی6 هزار و 981 نفر112 هزار و 224 کارت
 

 
 

 

جزئیات کامل کنکور سراسری 94 + جدول

4.21183
این مطلب مفید بود ؟999184
برگرفته از فارس، مهر - /م
برچسب :
وبگردی