نمناک سبک زندگیکودک تاثیر کاردرمانی در کاهش عوارض و بهبود بیش فعال
کودک بیش فعال ، تمرینات کاردرمانی بر کودکان بیش فعال
برخی از خانواده ها دارای کودکان بیش فعال هستند و نمی دانند برای تربیت و کمک به آنها چکار باید بکنند به همین منظور یک سری از تمرینات کاردرمانی برای این خانواده وجود دارد تا با این کاردرمانی ها کودکان خود را راهنمایی کنند.

3 تمرین کاردرمانی برای کودکان بیش فعال

«اطلاع رسانی، الهام بخشی و اثرگذاری» شعار امسال روز جهانی کاردرمانی است، علمی که در آن با استفاده از فعالیت های هدفمند در افراد مبتلا به بیماری های جسمی سعی در به حداقل رساندن مشکلات و کسب سلامتی آن ها دارد. از جمله بیماری هایی که می­توان کاردرمانی را برای درمان آن در اختیار گرفت، اختلال بیش فعالی کم توجهی است؛ بیماریی که سه فاکتور اساسی آن بیش فعالی، کم توجهی و تکانش گری است.
در صورتی که برخی از این فاکتور ها قبل از 7 سالگی ظاهر شوند، حداقل در دو زمینه خانه و مدرسه وجود داشته باشند و عملکرد و کارایی کودک در زمینه های خانوادگی، اجتماعی، تحصیلی و.. مختل شده باشد، می توان کودک را بیش فعال نامید. اما کاردرمانی چه کمکی می تواند در کاهش عوارض و بهبود این اختلال کند؟

شناسایی کودک بیش فعال

کودک مبتلا به بیش فعالی از توجه به جزئیات ناتوان است و در تمرکز هنگام فعالیت و بازی مشکل دارد. همچنین هنگام صحبت مستقیم با او، به نظر می رسد که گوش نمی دهد و اغلب قادر به پیگیری دستورات یا اتمام کار ها نیست و اغلب وسایل خود را گم می کند (وسایل مدرسه و اسباب بازی) و فراموشکار است. کاردرمانی برای کودکی با این مشکلات شامل مواردی از جمله انواع بازی های هدفمند و سیستم های مبتنی بر پاداش و محرومیت است.

کودکان بیش فعال

کاردرمانی برای لجبازی کودک بیش فعال

انواع بازی ها برای کودکان بیش فعال

بازی نقطه چین (نقاشی های نقطه چین با اعداد):به کودک بگویید کف دست غیر غالبش را روی کاغذ بگذارد، انگشتانش را باز کند و دور انگشتان و کف دست را با مداد خط بکشد (با دست غالب)، سپس اعداد 1 تا 15 را به صورت پراکنده و نامرتب در شکل ایجاد شده بنویسید. از کودک بخواهد اعداد را به ترتیب از 1 تا 15 پیدا کرده و دور آن خط بکشد. این بازی به منظور بهبود توجه انتخابی کودک کمک کننده است.
بازی ماز:در بازی ماز، کودک باید تصاویری را که به صورت راه های پرپیچ و خم کشیده شده اند، از یک نقطه شروع و به نقطه پایان برساند. از تصاویر جذاب و معنادار استفاده کنید. (مثلا جوجه را به لانه اش برساند) کودک برای راحت تر شدن کارش، ابتدا به کمک چشم تصاویر را نگاه کرده و مسیر را دنبال می کند. در این بازی، علاوه بر افزایش توجه و تمرکز، کودک یاد می گیرد اگر کاری را شروع کرد باید تلاش کند تا آن را به پایان برساند. در این بازی سیناپس ها و راه های مغزی کودک تقویت شده و قدرت تفکر و تحمل کودک برای رسیدن به نتیجه و راه حل بالا می رود.
پیدا کردن تفاوت های دو شکل به ظاهر مشابه:در این بازی دو نقاشی که به ظاهر کاملا شبیه هم هستند، ولی عمدا چند اختلاف باهم دارند، در کنار هم قرار داده می شوند. از کودک بخواهید اختلافات را در تصاویر علامت بزند. با پیدا کردن هر اختلاف او را به ادامه کار تشویق کنید.

کاردرمانی برای لجبازی کودک بیش فعال

کودکان معمولا به دو علت لجبازی می کنند:
1. کودکان کاری یا چیزی را دوست دارند که والدین دوست ندارند.
2. والدین کاری یا چیزی را دوست دارند که کودکان دوست ندارند.
برای خاموش کردن رفتار های نامطلوب و تقویت رفتار های مطلوب در کودک بیش فعالی که مدام لجبازی می کند، می توان از سه روش «نادیده گرفتن، محرومیت دادن و پاداش دادن» استفاده کرد.

1. نادیده گرفتن بدرفتاری های جزئی:

روش نادیده گرفتن، در مورد رفتار هایی انجام می گیرد که آسیب و ضرر زیادی به خود کودک یا دیگران وارد نمی شود. رفتار هایی مثل نق نق کردن، گریه کردن، پا به زمین کوبیدن، جیغ زدن و...
در مواجهه با چین رفتار هایی به والدین توصیه می شود ابتدا خونسردی خود را حفظ کنند و اجازه ندهند کودک با لجبازی و سماجت های خود دکمه اعصاب آن ها را فشار دهد و از این طریق به خواسته های خود برسد. والدین باید با بی توجهی، به صورت غیرمستقیم به کودک بیاموزند که:«این لجبازی ها روش درستی برای ابراز نارضایتی و جلب توجه نیست و تو باید روش بهتری برای رسیدن به خواسته هات بیاموزی.»
نکات این روش:
محل را ترک کنید.
- خود را مشغول کار دیگری کنید.
- اصلا به او نگاه نکنید و با او صحبت نکنید.
- فقط یک جمله را تکرار کنید؛ مثلا «هروقت گریه ات تمام شد، بغلت می کنم» یا «اگه گریه نکنی، باهات بازی می کنم»
- از دلسوزی بی جا پرهیز کنید؛ مطمئن باشید هیچ کودکی از گریه کردن نمی میرد!
- ناامید نشوید.
- پدر و مادر باید هماهنگ باشند و به یکدیگر کمک کنند.

کودکان بیش فعال

شناسایی کودک بیش فعال

2. محروم سازی یا منزوی کردن:

گاهی بدرفتاری های کودک آنقدر شدید می شود که نادیده گرفتن، تاثیری ندارد. محروم سازی یعنی «کودک به علت بدرفتاری های جدی و خطرناک، به مدت کوتاهی در اتاق تنها گذاشته شود» برای کودک، محروم بودن از منبع توجه دیگران، حتی به مدت کوتاه، بسیار دردناک و ناخوشایند است. این روش برای رفتار هایی مثل درگیری های فیزیکی، کتک کاری، شکستن یا پرتاب وسایل، گفتن کلمات و حرف های رکیک و زشت و ... به کار گرفته می شود.
نکات این روش:
- روش منزوی کردن برای کودکان بالای 3 سال استفاده می شود.
- اتاقی که کودک را در آن تنها می گذارید، باید امن بوده و نباید بیش از حد تاریک، تنگ و وحشتناک باشد.
- دلایل محرومیت را برای کودک توضیح دهید.
- مدت زمان این محرومیت باید متناسب با سن کودک باشد. به ازای هرسال سن کودک، یک دقیقه محرومیت. مثلا کودک دو ساله، دو دقیقه و کودک پنج ساله، پنج دقیقه.
- بعد از اتمام محرومیت و بیرون آمدن کودک، دیگر راجع به موضوع صحبت نکنید و قهر، غضب و سرزنش را ادامه ندهید.

3. تشویق و پاداش:

رفتار های رضایت بخش و مورد پسند کودک را نادیده نگیرید و به منظور تثبیت و تکرار آن حتما آن رفتار را مورد تشویق قرار دهید. تحسین و تشویق می تواند کلامی (آفرین، باریکلا و ...) و غیرکلامی (اسباب بازی، بستنی و ...) باشد.
نکات این روش:

- رفتار های مطلوب را به طور واضح بیان کنید.
- از مشوق های فیزیکی به طور مرتب استفاده کنید:درآغوش کشیدن، بوسید، دست زدن و ...
- در شروع و حین انجام رفتار مثبت، تشویق را فراموش نکنید.
- از تشویق های متنوع استفاده کنید.
- به کودکان «باج» یا «رشوه» ندهید. یعنی قبل از انجام کار مثبت، پاداش ندهید.
- از لذت بخش بودن پاداش برای کودک مطمئن شوید.

کودکان بیش فعال

سن تشخیص بیش فعالی در کودکان

محققان با بررسی اطلاعات به این نتیجه رسیدند که در اغلب موارد اولین فردی که نسبت به رفتار کودک نگران شد یکی از اعضای خانواده او بوده است، اما در یک سوم موارد این مسئله ابتدا توسط فردی در مدرسه یا مرکز نگهداری از کودک بیان شده است.

نکته جالب دیگری که توسط محققان نشان داده شد این است که اغلب کودکانی که اختلال کم توجهی-بیش فعالی آن ها توسط یک روان پزشک تشخیص داده شد زیر 6 سال و آنانی که اختلال آن ها توسط یک روان شناس تشخیص داده شد بیش از 6 سال داشتند.
بر اساس گفته های محققان، روش های تشخیصی برای کودکان کمتر از 6 سال محدود هستند. از این رو، در مورد تشخیص هایی که در سنین پایین انجام می شود این نگرانی وجود دارد که شاید این تشخیص ها بدون ارزیابی تمامی اطلاعات موجود انجام شده باشند.

تاثیر کاردرمانی در کاهش عوارض و بهبود بیش فعال

تاثیر کاردرمانی در کاهش عوارض و بهبود بیش فعال
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف